زلزله کرمانشاه «مسکن مهر» را ضربه فنی کرد | چرا مسکن مهر سرپل ذهاب فروریخت؟!

زلزله, زلزله دیشب, زلزله کرمانشاه, زلزله در تهران, زمین لرزه, زمین لرزه دیشب, کرمانشاه, اخبار زلزله, کرمانشاه زلزله, زلزله سرپل ذهاب, آمار زلزله, خبر زلزله, آخرین زلزله, زلزله در کرمانشاه, خبر زلزله, آخرین اخبار زلزله, آخرین اخبار, عکس زلزله, زلزله در ایران, زمین لرزه کرمانشاه, عکس زلزله کرمانشاه, تلفات زلزله, خسارات زلزله, تلفات زلزله کرمانشاه, آخرین آمار تلفات زلزله, زلزله در کرمانشاه, آخرین اخبار زلزله کرمانشاه, مسکن مهر زلزله, مسکن مهر, مسکن مهر سرپل ذهاب, مسکن مهر کرمانشاه, تخریب مسکن مهر,

زلزله کرمانشاه «مسکن مهر» را ضربه فنی کرد | زلزله مهیب یکشنبه شب در کرمانشاه خسارات زیادی به بار آورد، اما ویرانی واحدهای مسکن مهر سرپل ذهاب، بسیار چشمگیر بود. در حالی که برخی واحدهای شخصی ساز در نزدیکی مسکن مهر سرپل ذهاب، پس از زلزله همجنان سرجای خود مانده بودند. علت تخریب بالای واحدهای مسکن مهر در زلزله کرمانشاه چه بود؟

 بیشتر ببینید: عکسهای زلزله در کرمانشاه .
بیشتر بخوانید: تلفات زلزله کرمانشاه افزایش یافت
بیشتر ببینید: عکس زلزله کرمانشاه و...
بیشتر ببینید: فیلم زلزله کرمانشاه .
بیشتر ببینید: فیلم: زلزله در کربلا .

تخریب گسترده ساختمان‌های مسکن مهر در شهرهای زلزله‌زده این سؤال را ایجاد کرده که چرا بر خلاف تأکید مجریان طرح که در زمان شروع ساخت از مقاومت و کیفیت بالای مسکن مهر سخن گفته بودند، ریزش و خرابی این واحدها بسیار بیشتر از ساختمان‌های دیگر بوده است. در این خصوص سازمان نظام مهندسی اعلام کرد دولت نهم بخاطر کاهش هزینه‌های مسکن مهر مجریان ذی‌صلاح را که بر کیفیت ساخت و سازها نظارت دائم دارند حذف کرد. همچنین برخلاف برخی گزارش‌های رسانه‌ای که زمان تحویل این واحدها را سال 94 اعلام می‌کند، قائم مقام وزیر راه در گفت و گو با روزنامه ایران اعلام کرد زمان تحویل این واحدها سال 92 بوده است!
در پی زلزله 7.3 ریشتری در استان کرمانشاه گمانه‌زنی‌ها از  تخریب ۹۰درصدی واحدهای مسکن مهر برخی شهرهای زلزله‌زده غرب کشور حکایت می‌کند در این خصوص مجید جودی مدیرکل دفتر بازسازی و نوسازی بنیاد مسکن از برآوردهای اولیه اعلام خسارت ظرف سه چهار روز آینده خبر داد و گفت واحد به واحد خسارات را ارزیابی و اعلام خواهیم کرد.
مسکن مهر سرپل ذهاب سال 92 تحویل داده شد
احمد اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر در خصوص زمان تحویل مسکن مهر سرپل ذهاب گفت: مسکن مهر این شهر سال 92 تحویل داده شده است.
برخی رسانه‌ها در گزارش‌های خود اعلام کرده‌اند که تحویل مسکن مهر سرپل ذهاب در دولت یازدهم بوده به همین دلیل مسئولیت تخریب آن نیز بر عهده آن دولت است در حالی که دولت یازدهم تأمین زیرساخت‌های مسکن مهر مانند آب، برق و گاز را بر عهده دارد چون بیشتر واحدهای تحویلی در دولت قبل فاقد این امکانات بود تأمین آن را دولت یازدهم بر عهده گرفت. در حالی که نباید بر اساس اساسنامه هیچ مسکنی بدون امکانات زیرساختی تحویل می‌شد.
مهرآبادی همچنین در خصوص حذف مجری ذی صلاح در مسکن مهر آن را رد یا تأیید نکرد اما گفت مسکن مهر شهر سرپل به صورت دو پروژه 200واحدی و 570 واحدی بوده و تعاونی ساز است که پروژه 200 واحدی خسارتی ندیده اما پروژه دیگر خسارت مالی و تخریب دیوارهای جداکننده دارد اما سقف و سازه پابرجاست. وی گفت: شرکت ساختمانی سازنده این واحدها به گفته مسئولان استان شرکت ذی صلاح بوده و پایان کار ساخت بر اساس مقررات ملی ساختمان صادر شده است.
مهرآبادی گفت: خسارت‌های مالی و جانی مربوط به مسکن‌های مهر شهرهای زلزله‌زده در روزهای آینده برآورد می‌شود.
نرخ را کم کردند کیفیت پایین آمد
اما نکته مهم در تخریب ساختمان‌های مسکن مهر این است که این تخریب‌ها باوجود تأکید فراوان بر کیفی‌سازی در مسکن مهر رخ داده است. محمدرضا حبیبی عضو هیأت مدیره نظام مهندسی کرمانشاه درباره نظارت بر ساخت و ساز مسکن مهر می‌گوید چون در ساخت مسکن مهر از همان ابتدا تلاطم در تصمیم گیرها وجود داشت کیفی‌سازی در آن مغفول ماند.  وی ادامه داد زمان شروع ساخت مسکن مهر در جلسه‌ای که در کرمانشاه با حضور وزیر راه و شهرسازی وقت برگزار شد علی نیکزاد در آن جلسه اعلام کرد بخاطر کاهش هزینه‌های مسکن مهر مجریان ذی صلاح در تمام کشور از این پروژه‌ها حذف می‌شوند. در حالی که مجری ذی‌صلاح یکی از کنترل‌کننده‌های اصلی و نماینده دائم کارفرما در ساختمان‌سازی است.
به گفته حبیبی همچنین هزینه نرخ نظارت از متری 24 هزار تومان به متری 3 هزار تومان و هزینه ساخت از متری 600 هزار تومان به 300 هزار تومان در مسکن مهر کاهش یافت که همین کاهش قطعاً منجر به کاهش کیفیت و استفاده از مصالح با استانداردهای پایین تر در مسکن مهر سراسر کشور شده است. همچنین هزینه‌های تأمین اجتماعی و شهرداری در مسکن مهر به یک سوم کاهش یافت.
او با اشاره به ریزش دیوارها در مسکن مهرهای شهرهای زلزله زده بویژه در شهر سرپل ذهاب گفت: ریزش دیوار جداکننده بخاطر ملات با درصد سیمان کم و بی‌کیفیت بود در حالی که اگر ملات خوری درست انجام شده بود ریزش دیوارهای جداکننده کمتر بود.
صابر پیربرناش کارشناس ارشد سازه و مدیر روابط عمومی سازمان نظام مهندسی تهران نیز در گفت و گو با «ایران» به این موضوع اشاره کرد که در ساخت مسکن مهر به شهرداری‌ها و سازمان نظام مهندسی ارجاع نشد  و متولیان این طرح در آن زمان اعلام کردند که برای کاهش هزینه و افزایش سرعت ساخت نیازی به نظارت سازمان نظام مهندسی در استان‌های مختلف نیست در حالی که ساخت تمام ساختمان‌های شهری باید از طریق شهرداری و سازمان نظام مهندسی انجام شود.
وی گفت: مسکن مهر به چند دلیل کیفیت کمی دارد یکی اینکه مجری صاحب صلاحیت نداشت، نهادهای متولی که به سایر سازنده‌ها پروانه ساخت می‌دهند اما سازندگان مسکن مهر نیازی به این پروانه نداشتند و از نظر سازمان نظام مهندسی ناظران ساخت مسکن مهر صلاحیت لازم را نداشتند. از طرف دیگر مطالعات ژئوتکنیک برای ساخت مسکن مهر انجام نشد یعنی مسکن را بدون توجه به مقاومت زمین و نوع خاک منطقه ساختند. وی به مسکن مهر شهر پیشوا اشاره کرده که بخاطر اینکه نوع خاک آنجا خاک رس است که به هیچ وجه مناست ساخت نیست 2500 واحد مسکن مهر این شهر در معرض تخریب است طوری که ساختمان‌ها یک متر به صورت طولی و عرضی جابه جایی دارند و 80 سانتی متری نیز نشست کرده‌اند. شاهد ترک‌های عمیقی در سقف و دیوار این ساختمان‌ها هستیم که بخاطر آن حدود 200 هزار خانوار بی‌خانه مانده‌اند و 500 ساکن مسکن مهر پیشوا را هم خطر تهدید می‌کند.
به گفته این کارشناس ارشد سازه المان‌های فولادی در مسکن‌های مهر خمش پیدا کرده‌اند و به حالت قبل برنمی‌گردند همچنین از هم پاشیدگی بتون داریم که بخاطر کیفیت پایین سیمان استفاده شده است. همچنین بنا بر گزارش‌هایی که به ما رسیده حدود 4 بلوک از مسکن مهر شهر پرند نیز نشست کرده است.
به گفته پیربرناش اکثر ساختمان‌های مهندسی ساز در تهران تا زلزله 8ریشتری مقاومت دارند اما در مسکن مهر این مقاومت در برابر 6 ریشتر و کمتر است.
مأموریت جهانگیری به آخوندی در خصوص مسکن مهر سر پل ذهاب
دکتر جهانگیری در ابتدای جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به وقوع زلزله در غرب کشور از وزیر راه و شهرسازی خواست تا در زمینه استقرار کوتاه مدت و بلند مدت ساکنان مناطق زلزله زده بویژه روستاییان که خانه هایشان تخریب شده است،‌ اقدامات ضروری را انجام دهد. وی با ابراز تاسف از اینکه بیشتر خانه های تخریب شده در زلزله شب گذشته متعلق به ساختمان های مسکن مهر بوده است از وزیر راه و شهرسازی خواست تا با دقت این موضوع که چرا خانه های نوساز تا این حد آسیب پذیر بوده اند را بررسی کند. دکتر جهانگیری به حضور وزرای کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در منطقه و نیز سفر رئیس جمهور برای بازدید از مناطق زلزله زده اشاره کرد و گفت: هیچ دستگاهی در ارسال امکانات مورد نیاز که توسط استاندار کرمانشاه اعلام می شود نباید کوتاهی کند. معاون اول رئیس جمهور همچنین از وزیر اقتصاد و دارایی و نیز رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خواست تا منابع مالی مورد نیاز را هرچه زودتر تخصیص دهند تا در روند امداد و بازسازی خللی حاصل نشود.
کد N1791321