تخریب ۵ بنای باستانی استان کرمانشاه بر اثر زلزله

میراث فرهنگی و گردشگری,زلزله کرمانشاه,تخریب 5 اثر تاریخی کرمانشاه

مدیر کل میراث فرهنگی کرمانشاه گفت: کاروان‌سرای شاه‌عباسی قصر شیرین، عمارت خسرو، چهار قاپی در شهرستان قصر شیرین، بنای زیج منیژه در سر پل ذهاب، و قلعه‌ی یزدگرد در شهرستان دالائو آسیب دیده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در پی زلزله‌ی ۷.۳ ریشتری شب گذشته‌، جلیل بالایی (مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه) از خسارت ۵ بنای تاریخی این استان خبر داد و گفت: کاروان‌سرای شاه‌عباسی قصر شیرین، عمارت خسرو، چهار قاپی در شهرستان قصر شیرین، بنای زیج منیژه در سر پل ذهاب، و قلعه‌ی یزدگرد در شهرستان دالائوآسیب دیده‌اند.

وی افزود: شب گذشته و بلافاصله پس از وقع زلزره؛ یک تیم کارشناسی برای تشخیص میزان خسارت‌ بلافاصله به بناهای مذکور اعزام شدند. همچنین محدوده‌ی این بناهای تاریخی را محصور کرده‌ایم و نیروهایمان در این مراکز مستقر شده‌اند.

بالایی افزود: صبح امروز نیز یک تیم کارشناسی دیگر به مناطق مختلف اعزام شده‌اند تا با حضور در محل ارزیابی دقیقی از درصد و حجم خسارات داشته و آن را ابلاغ کنند. ما نیز به محض رسیدن خبر؛ اطلاع‌رسانی لازم را صورت خواهیم داد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی کرمانشاه درباره میزان خسارت‌ها نیز گفت: میزان آسیب‌‌های احتمالی فرق دارد. بیشترین خسارت مربوط به کاروان سرای قصر شیرین شاید در حدود ۵۰ درصد بوده است.

کاروانسرای عباسی قصر شیرینمربوط به دوره صفوی است که در سال ۱۳۸۱ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چهارقاپی بناییبه صورت چهارتاقی، مربوط به دوران ساسانی است و در قصرشیرین، در شمال این شهر واقع شده است. این اثر در ۱۳۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بنای تاریخی زیج منیژهنیز در سال ۱۳۸۴ توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کد N1790853