بازار خارجی را برای حضور شرکت های داخلی تسهیل می کنیم

نفت و انرژی,اشتغال,برق,صنعت,لایحه بودجه,وزارت نیرو

وزیر نیرو در حاشیه اختتامیه نمایشگاه صنعت برق در جمع خبرنگاران گفت: مدیریت تقاضا راهکار جدی وزارت نیرو در صنعت برق است.

به گزارش ایلنا، " رضا اردکانیان " وزیر نیرو در حاشیه برگزاری آئین اختتامیه هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق ایران در جمع خبرنگاران، با بیان این مطلب که در نمایشگاه هفدهم تعداد قابل توجهی از شرکت های داخلی و خارجی شامل سازندگان، پیمانکاران، مهندسان مشاور، شرکت های دانش بنیان و موسسات پژوهشی حضور داشتند، افزود: حضور بیش از 700 شرکت کننده از ایران و 29 کشور خارجی نشان از آن دارد که با توجه به سرمایه گذاری وسیعی که در صنعت برق در کشور شده است ، امروز به حدی از خود کفایی رسیده ایم که بایستی بطور جدی در ارتباط به عرضه خدمات و تجهیزات مهندسی چشم به بازارهای خارج از کشور داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی در بیش از 60 درصد برق تولیدی کشور حضور موثر دارد، افزود: با 77 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی در رتبه چهاردهم جهانی قرار داریم ولی بایستی از این پس سرمایه گذاری بر روی مدیریت تقاضا نیز داشته باشیم.

اردکانیان ادامه داد: سازندگان و ظرفیت های ساخت داخل باید به شکل جدی تری چشم به بازارهای خارج از کشور داشته باشند و این مستلزم حضور فعال، سرمایه گذاری و همکاری و پشتیبانی از یکدیگر است.

وی با اشاره به مسئولیت قابل ملاحظه سازمان های دولتی ادامه داد: وزارت نیرو تلاش می کند تا حد امکان حضور بخش خصوصی در خارج از ایران را تسهیل کند.

وزیر نیرو با بیان اینک معاون رئیس جمهور در سازمان برنامه و بودجه نوید داده است در جهت فراهم کردن منابع لازم برای باز پرداخت مطالبات بخش خصوصی به شکل موثرتری در آینده اقدام کند، افزود: میزان این مطالبات بالغ بر 25 هزار میلیارد تومان است که ظرفیت های قانونی و مکانیزم های مختلف و متنوعی وجود دارد تا دولت در آستانه تدوین لایحه بودجه سال 97 سعی کند از ظرفیت فراهم شده در کشور در جهت اشتغال و ساخت داخل و حضور موثر در منطقه استفاده کند.

وی برنامه صادرات برق را مستلزم همکاری متقابل با کشور های همسایه دانست و اظهار امیدواری کرد، همکاری متناسبی در این خصوص صورت بگیرد.

اردکانیان با بیان اینکه ما این مسیر رشد تقاضا را نمی توانیم به شکل پایدار ادامه دهیم، افزود: امسال نسبت به سال قبل بیش از 7 درصد رشد مصرف داشته ایم که بایستی به طور جدی به موضوع مدیریت تقاضا بپردازیم و سعی کنیم همانگونه که احداث یک نیروگاه چند هزار مگاواتی موجب رضایت خاطر ما می شود، کاهش چند هزار مگاوات مصرف نیز به همان اندازه سبب مسرت خاطر شود.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی باید به طور جدی برای عرضه محصولات خود در پی بازار منطقه ای باشد، افزود: دولت نیز بطور جدی به حمایت های خود ادامه خواهد داد و وزارت نیرو نیز با برگزاری جلسات و ارتباط فعالتر با سندیکای برق که بیش از  600 عضو حقیقی و حقوقی دارد این حمایت را پیگیری می کند.

وزیر نیرو در ادامه با اشاره به برنامه های وزارت نیرو در دولت دوازدهم ، افزود: در بخش برق بطور جدی به افزایش راندمان، کاهش تلفات و مدیریت تقاضا در کنار فعالیت های جاری همچون احداث ظرفیت های نیروگاهی ، ادامه خواهیم داد.

 

کد N1788935