نتانیاهو وارد خط بحران کرکوک شد

ایسنا نوشت: مسئولان اسرائیلی می‌گویند که نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای بسیج کردن قدرت‌های جهان جهت ممانعت از شکست‌های بیشتر کردهای عراق تلاش می‌کند.

به گزارش شبکه المیادین، مسؤولان اسرائیلی می‌گویند: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تلاش می‌کند تا قدرت‌های جهان را بسیج کند تا نگذارند کردهای عراق با از دست دادن مناطق‌شان در مقابل ارتش عراق شکست‌های بیشتری را متحمل شوند.

این مسئولان تأکید می‌کنند: نتانیاهو هفته گذشته در گفت‌وگوی تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و تماس دیگری با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در این باره گفت‌وگو کرده بود.

به گفته این مسئولان، نتانیاهو در تماس‌هایش با مسؤولان فرانسوی نیز در این باره گفت‌وگو کرده است. مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی نیز طی روزهای گذشته در گفت‌وگوهایش با مسؤولان آمریکا این موضوع را مطرح کرده بود.

یکی از مسئولان دولت نتانیاهو که نخواست نامش فاش شود، تاکید کرد: با توجه به نزدیک بودن اقلیم کردستان عراق به تهران و دمشق؛ دو دشمن اسرائیل، تل‌آویو منافع امنیتی در کردستان دارد. آنجا یک مکان استراتژیک است.

وی افزود: اسرائیل مایل است کردهای عراق ابزار لازم برای حمایت از خودشان را داشته باشند. بهتر است کسی به آن‌ها سلاح یا چیز دیگری بدهد و این چیزی است که کاملا واضح است ما نمی‌توانیم آن را انجام دهیم.

نتانیاهو اواسط سپتامبر گفته بود که اسرائیل از تشکیل کشور مستقل کردستان حمایت می‌کند.

یسرائیل کاتز، وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی نیز گفت: مساله مهم در زمان کنونی این است که مانع حمله به کردها و کشتار دسته جمعی آن‌ها شویم و نگذاریم آسیبی به آن‌ها و دولت خودمختارشان یا مناطقشان برسد.

یک مسئول اسرائیلی دیگر نیز تلاش‌های نتانیاهو را پایبندی اخلاقی در قبال کردها دانست!

اسرائیل از دهه‌های ۶۰ گذشته روابط محرمانه خود را با کردها در زمینه‌های نظامی، اطلاعاتی و تجاری حفظ کرده است.

نتانیاهو چند ماه پیش به اعضای کنگره آمریکا گفته بود دلیل حمایت اسرائیل از استقلال کردها این است که آن‌ها ذخیره استراتژیکی برای اسرائیل هستند.

رژیم صهیونیستی تنها طرفی بود که استقلال اقلیم کردستان عراق را تأیید کرد. تحلیلگران دلیل این مساله را این می‌دانند که اسرائیل کردها را به عنوان دیواری در مقابل دشمنان مشترک می‌داند.

52310

کد N1781544