روسیه: بازگشت به وضعیت پیش از برجام و وضع تحریم ایران ناممکن است

ایرنا نوشت: سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرد که بازگشت به وضعیت پیش از برجام ناممکن است و اعمال مجدد تحریم های شورای امنیت در باره ایران مطرح نیست.

به گزارش ایرنا، لاوروف روز جمعه در نشست دو روزه خلع سلاح هسته ای در مسکو گفت: به نوبه خود تلاش می کنیم، نظام تضمین های آژانس بین المللی انرژی اتمی، غیرسیاسی و مستحکم بماند و بر قوانین بین المللی استوار باشد و به کسب دستاوردهایی همچون برجام کمک کند. 

وی در این نشست دو روزه که با حضور هیات ایرانی به ریاست عباس عراقچی معاون وزیر خارجه تا فردا ادامه دارد، اظهار کرد: آژانس تنها سازمان دارای صلاحیت از سوی شورای امنیت سازمان ملل است که منظم در ایران بازرسی و پایبندی این کشور را به تعهدات راستی آزمایی می کند.
لاوروف افزود: امیدواریم بتوانیم برجام و ظرفیت های این طرح بین المللی را کامل حفظ کنیم. در هر صورت، بازگشت وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران به قبل از پیمان ناممکن است و اعمال مجدد تحریم های ضدایرانی شورای امنیت هم مطرح نیست.
وزیر خارجه روسیه گفت: بدیهی است که ناکامی برجام با تقصیر یکی از شرکت کنندگان فعال آن و در واقع رهبر گروه 1+5 (آمریکا) پیام هشدار دهنده ای برای کل ساختار امنیت بین المللی از جمله دورنمای حل و فصل مساله هسته ای شبه جزیره کره است.
لاوروف در ادامه با بیان اینکه برای حل و فصل مساله هسته ای شبه جزیره کره نیاز به تلاش های دیپلماتیک گسترده ای وجود دارد، اظهار کرد: در مرحله کنونی هدف اصلی جلوگیری از وقوع مناقشه مسلحانه است که اجتناب ناپذیر منجر به بروز فاجعه انسانی، اقتصادی و زیست محیطی می شود.
به گزارش ایرنا، آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است، اما ترامپ به تازگی با بیان سخنانی ضدایرانی و زیر سئوال بردن این توافق بین المللی از تایید آن خودداری کرد.
نشست دو روزه خلع سلاح هسته ای امروز با حضور هیات های 40 کشور از جمله ایران به ریاست عباس عراقچی معاون وزیر خارجه در مسکو گشایش یافت که برجام و بررسی دورنمای بازنگری پیمان ان. پی. تی تا سال 2020 از موضوع های اصلی دستور کار اعلام شده است.
برگزاری این نشست با حضور بیش از 200 مقام و کارشناس دست اندرکار امور انرژی هسته ای، ایمنی اتمی و جلوگیری از گسترش جنگ افزارهای هسته ای از کشورهای مختلف توسط مرکز انرژی و امنیت روسیه برنامه ریزی شده است.
بررسی وضع اجرای پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان.پی.تی) و دورنمای بازنگری آن تا سال 2020 از موضوعات اصلی نشست خلع سلاح هسته ای مسکو است.
پایداری توافق ها در چارچوب برجام و نقش تلاش های دیپلماتیک چندجانبه برای حل و فصل بحران هسته ای در شبه جزیره کره نیز دو موضوع دیگر دستور کار نشست مسکو اعلام شده است.
عراقچی رییس هیات ایرانی صبح پنجشنبه برای مذاکره با مقام های روسی و شرکت در این نشست وارد مسکو شد.

4949

کد N1781377