نشست خلع سلاح هسته‌ای در مسکو برگزار شد

سیاست خارجی,سیدعباس عراقچی

نشست خلع سلاح هسته‌ای با حضور مقامات کشورمان در مسکو برگزار شد.

به گزارش ایلنا، نشست دو روزه خلع سلاح هسته‌ای با حضور هیات‌های ۴۰ کشور از جمله ایران به حضور سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه و با سخنرانی سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مسکو گشایش یافت.

برجام و بررسی دورنمای بازنگری پیمان ان.پی.تی تا سال ۲۰۲۰ از موضوع‌های اصلی دستورکار این نشست اعلام شده است.

برگزاری این نشست با حضور بیش از ۲۰۰ مقام و کارشناس دست‌اندرکار امور انرژی هسته‌ای، ایمنی اتمی و جلوگیری از گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای از کشورهای مختلف توسط مرکز انرژی و امنیت روسیه برنامه‌ریزی شده است.

بررسی وضع اجرای پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان.پی.تی) و دورنمای بازنگری آن تا سال ۲۰۲۰ از موضوعات اصلی نشست خلع سلاح هسته‌ای مسکو است. پایداری توافق‌ها در چارچوب برجام و نقش تلاش‌های دیپلماتیک چندجانبه برای حل و فصل بحران هسته‌ای در شبه‌جزیره کره نیز دو موضوع دیگر دستور کار نشست مسکو اعلام شده است.

رسانه‌های روسی نیز از شرکت هیات‌های دو کره در نشست خلع سلاح هسته‌ای مسکو خبر داده‌اند که احتمال ضعیفی از دیدار بین آنها را نیز به وجود می‌آورد.

ریاست این نشست دو روزه را آنتون خلوپکوف، رییس مرکز انرژی و امنیت روسیه و مدیر شورای علمی شورای امنیت این کشور برعهده دارد.

 

کد N1781270