وزیر خارجه آمریکا:

بحران قطر به زودی حل نمی‌شود

بین الملل,وزیر خارجه آمریکا,بحران قطر

وزیر خارجه آمریکا گفت انتظار ندارد به زودی مناقشه عربستان و سه کشور دیگر با قطر حل شود و این چهار کشور تمایلی به تعامل در این‌باره ندارند.

به گزارش ایلنا به نقل از بلومبرگ، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا، پنجشنبه با اشاره به این‌که انتظار ندارد به زودی مناقشه عربستان و سه کشور دیگر با قطر به‌زودی حل شود، گفته است، رهبری چهار کشور عربی تمایلی به تعامل در این زمینه ندارند.

تیلرسون گفته است: «انتظار حل و فصل (این مناقشه) در آینده نزدیک را ندارم.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «به نظر می رسد یک طرف این (مناقشه) اصلا تمایلی برای تعامل و مذاکره در این خصوص ندارد. این برعهده رهبری چهار کشور عربی است که تصمیم بگیرند چه زمانی می خواهند با قطر مذاکره کنند، چرا که قطر موضع اش را در این زمینه خیلی روشن اعلام کرده است، این کشور آماده مذاکره است.»

رکس تیلرسون قرار است امروز- جمعه- به منطقه خلیج‌فارس سفر کند. وی ابتدا به عربستان می‌رود و سپس از قطر دیدار می‌کند و بعداز آن به پاکستان و هند سفر خواهد کرد.

عربستان سعودی، بحرین، امارات عربی متحده و مصر، ماه ژوئیه با متهم کردن قطر به حمایت و تامین مالی تروریسم، مناسبات دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کرده و راه‌های هوایی، دریایی و زمینی به این کشور را بستند.

این کشورها شرط هایی را برای ازسرگیری روابط با قطر اعلام کردند که از جمله آنها قطع رابطه با ایران است.

این در حالی است که «شیخ تمیم بن‌حمد آل‌ثانی» امیر قطر، روز چهارشنبه خواستار رفع محاصره این کشور از سوی عربستان، امارات، بحرین و مصر شد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه قطر گفته است که این چهار کشور عرب به فکر تغییر رژیم قطر هستند.

عربستان و امارات تلاش برای تغییر رژیم قطر را رد کرده‌اند.

 

کد N1781155