در گفتگو با مهر عنوان شد؛

بازگشت سوریان و نوروزی به صلاح‌شان نیست/ بگذارید در اوج بمانند

ورزشی

زمزمه‌های بازگشت قهرمانان المپیک ۲۰۱۲ لندن به عرصه کشتی فرنگی واکنش های مختلفی را در پی داشت که اکثرا به مخالفت بزرگان و پیشکسوتان همراه بود.

به گزارش خبرنگار مهر، چندی پیش خبرهایی مبنی بر بازگشت حمید سوریان و امید نوروزی به عرصه کشتی مطرح شد و برخی رسانه ها به صورت رسمی و حتی گمانه زنی از احتمال بازگشت این دو قهرمان المپیک لندن خبر دادند. البته این اخبار در حالی منتشر شد که سوریان و نوروزی بعد از ناکامی در المپیک ۲۰۱۶ ریو، کاملا از عرصه ملی و تمرینات کشتی دور شدند و تقریبا به رغم چراغ سبز کادر فنی تیم ملی کشتی فرنگی، هیچگاه برای تمرین و یا همکاری در اردوهای تیم ملی حضور نیافتند.

حمید سوریان بعد از انتشار این خبر صراحتا در گفتگو با یکی از روزنامه های ورزشی تاکید کرد به هیچ عنوان قصد بازگشت ندارد، چراکه این تصمیم نیاز به برنامه ریزی و ریسک بالایی دارد. اما امید نوروزی به هیچ عنوان از موضع خود عقب نکشید و با تایید احتمال بازگشتش به محک زدن توانایی هایش در یک وزن بالاتر خبر داد.

این اخبار، واکنش های مختلفی را در محافل کشتی به همراه داشت. برخی این تصمیم را اشتباه و برخی دیگر آنرا شجاعت خواندند، اما آنچه از همه مهمتر است، شان و جایگاه این دو قهرمان ملی است که نباید بازیچه دست برخی خبرسازان و منتقدانی باشد که فقط به اهداف شخصی خود می اندیشند.

در این راستا رحیم علی آبادی، عضو شورای فنی تیم های ملی کشتی فرنگی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: رسم کشتی و هر ورزش قهرمانی این است که هر آمدنی یک رفتنی دارد. البته تجربه نشان داده که بسیاری از قهرمانان بزرگ و عنوان دار بعد از چند سال دوری از میدان دوباره سودای بازگشت به عرصه ملی داشتند و به محض بازگشت با ناکامی و سرخوردگی همراه شدند. در نتیجه باید به این دو قهرمان ارزنده و ملی کشتی فرنگی هم یادآور شوم که در این خصوص، تصمیم عاقلانه و منطقی را بگیرند.

دارنده مدال نقره بازی‌های المپیک ۱۹۷۲ مونیخ با اعلام اینکه درب اردوهای تیم ملی همیشه به روی این قهرمانان باز است، گفت: بازگشت این قهرمانان به عنوان کشتی گیر، ریسک بالای دارد و من به عنوان یک عضو قدیمی تر این خانواده اصلا به صلاح نمی دانم. آنها مدتها از کورس رقابت با رقبای داخلی و خارجی خود دور بوده اند و در واقع بعد از بازگشت از المپیک ۲۰۱۶ ریو ، تمرینات منسجم و جدی نداشتند.

وی با تاکید بر اینکه نگاه و توجه تمامی متولیان کشتی ایران به المپیک ۲۰۲۰ معطوف است، اظهار داشت: با توجه به اینکه تمام برنامه های ما به المپیک بعدی مربوط است، بعید می دانم شرایط سنی این قهرمانان تا آن رویداد بزرگ مناسب باشد. این قهرمانان باید همچنان بزرگ باشند و در اوج بمانند و حیف است که بازگشت غیر منطقی و شکست احتمالی، وجهه و جایگاه آنان را تحت تاثیر منفی قرار دهد.

علی آبادی با تمجید از اقدام امید نوروزی در راه اندازی آکادمی کشتی گفت: این قهرمان نشان داد می تواند هنوز در کشتی خدمت کرده و تجربیاتش را به نسل بعدی منتقل کند. به نظر من این قهرمانان می توانند با طی کردن دوره های رسمی و آکادمیک مربیگری به مربیان بزرگ و توانمندی تبدیل شوند.

پیشکسوت کشتی ایران در خاتمه یادآور شد: قهرمانان کشتی باید بدانند که کشتی ایران متعلق به آنهاست و قطعا می توانند به عنوان متولیان آینده این رشته به خوبی ایفای نقش کنند. در نتیجه نباید این امکان را با تصمیمیات اشتباه از بین ببرند و خودشان هم از ضربات روحی، متضرر شوند.

کد N1781135