آمریکا حتی به امضای عالی‌ترین مقامات خود در هیچ سندی پایبند نیست

سیاست خارجی,محمود حیدری سفیر ایران در بوسنی و هرزگوین

سفیر ایران در سارایوو تاکید کرد: یکی از افراد تازه به قدرت رسیده که برخلاف تعالیم دینی و انسانی مکرراً رفتارهای افراط‌گرایانه‌ای از خود نشان داده است، حرف‌های ضد و نقیض درخصوص این توافقنامه می‌زند و نشان می‌دهد که آن کشور حتی به امضای عالی‌ترین مقامات خود در هیچ سندی پایبند نیست.

به گزارش ایلنا، محمود حیدری در دیدار با ریزوستوم یویچ اسقف اعظم کلیسای جامع ارتدوکس سارایوو با تشریح تجارب جمهوری اسلامی ایران در جهت بسترسازی برای همزیستی صمیمانه پیروان ادیان الهی گفت: آموزهای اسلامی به ما آموخته‌اند که رهبران ادیان توحیدی که ارزش‌های الهی و انسانی را ترویج می‌کنند و مراکز و معابدی که خالق هستی در آنها پرستش می‌شود، دارای قداست و احترام هستند.

وی افزود: ما معتقدیم که بشریت امروزی، از فقدان معنویت رنج می‌برد و افراطی‌گری ریشه در جدایی بشریت از معنویت دارد؛ لذا شاهد آن هستیم که مواضع مساجد و کلیساها در برخورد با افراطی‌گری نزدیک است و همه خواستار صلح و آرامش و زندگی مسالمت‌آمیز ادیان مختلف در کنار هم هستند و این زمینه و بستری است که می‌تواند اساس گفت‌وگوهای دینی را شکل دهد.

سفیر ایران اضافه کرد: به جهت اهمیت تحکیم هم‌زیستی و آرامش در آموزه‌های دین اسلام بوده است که ایران توافقنامه هسته‌ای را با کشورهای غربی امضا کرد و براساس همین آموزه‌های دینی نیز متعهد به رعایت آن هستیم و مهمترین گواه در این خصوص تائیدهای مکرر آژانس انرژی اتمی است که فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را بارها تاکید و پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده است.

حیدری ادامه داد: متاسفانه اخیراً یکی از افراد تازه به قدرت رسیده که برخلاف تعالیم دینی و انسانی مکرراً رفتارهای افراط‌گرایانه‌ای از خود نشان داده است، حرف‌های ضد و نقیض درخصوص این توافقنامه می‌زند و نشان می‌دهد که آن کشور حتی به امضای عالی‌ترین مقامات خود در هیچ سندی پایبند نیست. ولی اطمینان داریم که چنین اقداماتی از سوی جامعه جهانی مردود و مورد شماتت قرار خواهد گرفت و البته مردم ایران نیز با این رفتارها و توطئه‌ها به خوبی آشنا هستند و برای حفظ استقلال، عزت و کرامت خود مانند گذشته ایستادگی خواهند کرد.

ریزوستوم یویچ، اسقف اعظم کلیسای جامع ارتدوکس سارایوو نیز در این دیدار اظهار داشت: از نظر من تاریخ عظیم ایران همواره یکی از الگوهای قابل تقدیر در تاریخ جهان بوده است. از ابتدای انقلاب ایران و زمانی که در یونان تحصیل می‌کردم با انقلاب اسلامی ایران آشنا شدم و تحولات ایران را همیشه دنبال کرده‌ام. خدا را شکر که ایران توانست بر مشکلات فائق شود و استوار بماند و به مسیر خود ادامه دهد.  

اسقف یویچ اضافه کرد: امروزه وجدان بشریت از رفتارهای ضد دینی که به نام دین انجام می‌گیرد آزرده شده و هیچ انسان عاقلی باور نمی‌کند که جنایات ریشه در باورهای دینی داشته باشند و هیچ‌کسی نمی‌تواند انسان‌های بی‌گناه را قتل عام کند و ادعای دین داشته باشد.

اسقف اعظم کلیسای جامع ارتدوکس سارایوو افزود: اتفاقاتی که امروزه در جهان رخ می‌دهد برای هیچ انسانی قابل پذیرش نیست و ضرورت دارد که کل جهان به مقابله با این رفتارهای غیرانسانی برخیزد.

در این دیدار، علی‌اصغر عامری رایزن فرهنگی سفارت کشورمان نیز با اشاره به فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در برگزاری نشست‌های گفت‌وگوی ادیان با رهبران ارتدوکس کشورهای مختلف نسبت به تمهید گفت‌وگوی ادیان بین علمای ایرانی و رهبران ادیان مختلف در بوسنی و هرزگوین ابراز آمادگی کرد.  

اسقف یویچ نیز در پاسخ ضمن قدردانی از رویکردهای جمهوری اسلامی ایران در برگزاری برنامه‌های گفت‌وگوی ادیان از آمادگی کلیسای ارتدوکس سارایوو برای مشارکت در این گفت‌وگوها خبر داد. 

کد N1780794