گام‌های بلند دیپلماسی پارلمانی در روسیه

ایران و روسیه,علی لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه اجلاس اتحادیه بین المجالس در سن پترزبورگ با روسای مجالس شش کشور نیجریه، پاکستان، گینه بیسائو، کره جنوبی، کویت و عمان به طور جداگانه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرآنلاین، علی لاریجانی که برای شرکت در اجلاس اتحادیه بین المجالس در سن پترزبورگ به روسیه سفر کرد، ضمن حضور در این اجلاس دیدارهای دیپلماتیک پارلمانی فشرده ای را نیز با همتایان خود در دیگر کشورها داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدارهای دوجانبه موضوعات گوناگونی اعم از رفع موانع ارتقای همکاری های اقتصادی به ویژه در حوزه تعاملات بین بانکی، مبارزه با تروریسم، واکنش به استراتژی جدید ترامپ در قبال برجام، حمایت از تمامیت ارضی عراق را با طرف مقابل به بحث و تبادل نظر گذاشت.  

گزيده سخنان لاریجانی

گزيده سخنان روسای مجالس دیگر کشورها

*همکاری ها و روابط بین دو کشور خوب است اما می تواند در عرصه های اقتصادی و صنعتی به خصوص نفت و گاز افزایش یابد.

*ارتباط پارلمانی بین دو کشور تحکیم کننده روابط دو کشور خواهد بود.

ابوبکر بوکولا ساراکی رئیس مجلس سنای نیجریه: مبارزه با تروریسم از مسئولیت های خطیر و انسانی ماست. یکی از نقاط اشتراک ما مبارزه با تروریسم است باید سعی کنیم با تدبیر و ممارست، تروریسم و ریشه های آن را ریشه کن کنیم.

*همکاری در عرصه اقتصادی می تواند به افزایش سطح روابط دو کشور کمک کند که حوزه های نفتی و گازی به عنوان یکی از زمینه های همکاری اقتصادی خواهد بود.

* با افزایش روابط سیاسی بین دو کشور که تأثیر بسیاری در منطقه داریم باید در زمینه مبارزه با تروریسم بیشتر فعال شویم.

*اظهارات ترامپ خارج از توافق برجام است. اسرائیل و عربستان ترامپ را در این خصوص تحریک می‌کنند، از اسرائیل به غیر از این توقعی نیست اما عربستان چرا در کنار اسرائیل قرار می‌گیرد.

* مشکلات بانکی دو کشور هنوز پابرجاست انتظار داریم پاکستان در رفع موانع به وجود آمده بکوشد و آن را عملیاتی کند.

*سقف پیش‌بینی شده برای مبادلات اقتصادی دوجانبه ۵ میلیارد دلار است برای این منظور باید مناسبات بانکی بین دو کشور تسهیل شود. اتاق بازرگانی و بخش خصوصی ایران آمادگی لازم برای ارتباط با تجارت پاکستان را دارند.

*خطوط لوله گاز ایران و پاکستان و تسریع در احداث خط دوم گاز در پاکستان اهمیت دارد. کار این پروژه در ایران به انجام رسیده و منتظر اتمام کار در پاکستان هستیم، این پروژه برای دو کشور بسیار مهم است.

* آمریکا همیشه در سیاست خود یک شیطان بوده اما بعد از ترامپ تبدیل به یک شیطان غیرقابل کنترل شده است.

ایاز صادق رئیس پارلمان پاکستان: پاکستان همواره از مواضع ایران حمایت کرده است و  ایران به تعهداتش در برجام پایبند بوده است، اما مواضع ترامپ منطقی نیست.

* برای رفع موانع بانکی دستورات لازم به بانک مرکزی داده شده است و امیدواریم هر چه سریعتر مشکل حل شود.

*پاکستان پیش از آنکه ترامپ سیاست‌های خودش را اعلام کند مذاکرات خود با ایران را شروع کرد. ترامپ سعی کرده شکست خود را متوجه پاکستان کند این در حالی است که پاکستان در خط اول مبارزه با تروریسم قرار دارد. پاکستان به صراحت اعلام کرده مخالف سیاست‌های ترامپ است.

*رسیدن به چشم‌انداز رقم ۵ میلیون دلار تبادل تجاری نیازمند تلاش مضاعف دو کشور است. تجار پاکستانی مشتاق و منتظر هستند تا در سفری به تهران زمینه‌های افزایش روابط را بررسی و اجرایی کنند.

* پاکستان به خرید گاز ایران مصمم است اما تحریم‌ها مشکلاتی ایجاد کرده بود که با برطرف شدن آنها به سرعت در حال تکمیل شدن است و طی یک سال آینده تکمیل خواهد شد.

* باید تا ریشه‌کنی تروریسم در منطقه دو کشور همکاری نزدیکی در این امر داشته باشند. در این راستا نشستی چهارجانبه را پیشنهاد می‌دهیم که ایران، پاکستان، چین و روسیه با هم اقدامات مشترک داشته باشند برای این نشست از ترکیه نیز دعوت کرده‌ایم.

*گینه کشور دوست و برادر ماست و می‌توان توسعه‌ همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور را دنبال کرد.

*توسعه همکاری در زمینه‌های معدن، گاز و شیلات پایه‌های خوبی برای گسترش روابط میان دو کشور است.

رئیس پارلمان گینه بیسائو: کشور ما منابع سرشاری از معادن و منابع دریایی دارد که می‌تواند زمینه حضور ایران در گینه باشد. به عنوان یک مسلمان دارای یک باور و ایمان مشترک با شما هستم.

*سطح همکاری‌های دو کشور مناسب است اما می‌تواند گسترش یابد به خصوص در عرصه های اقتصادی که با موانعی مواجه شده بود. درخواست شما مبنی بر گسترش همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در ایران با مشکلات بانکی مواجه شده است که کره باید آن را پیگیری کند.

* مواضع کره جنوبی در خصوص مسائل فی‌مابین دو کره منطقی است و همچنین خوب و منطقی است که کره شمالی نیز قائل به حل مشکلات از طریق گفت وگو و مذاکره است.

* بحران نظامی و هسته‌ای که اخیرا آمریکا آن را اظهار می‌کند سبب دامن زدن به مسائل شده و آن را تیره‌تر می‌کند، رفتار آمریکا معقول و سنجیده نیست.

* طبق توافق اقدامات لازم را انجام داده‌ایم و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران را به توافق بارها اعلام کرده است اما آمریکا که خود نقض توافق کرده مدعی شده نمی‌تواند پایبندی ایران را تأیید کند.البته ترامپ از این حرف‌ها زیاد می زند اما اینگونه رویکردها مشکلاتی ایجاد می‌کند.

چانگ سی کیون رئیس پارلمان کره جنوبی: روابط بین پارلمان‌های دو کشور می‌تواند سبب روابط عمیق دو کشور شود.

*سعی داریم با رفع موانع، توسعه دو کشور را پیگیری کنیم زیرا توسعه ایران، توسعه کره است و باید از این فرصت برای ایجاد منافع مشترک استفاده کرد.

*حل و فصل مسائل بین دو کره از راه مذاکره و گفت وگو باید باشد.

* در سفر نیویورک به مقامات کنگره گفتم که توافق هسته‌ای با ایران و اجرای کامل آن می‌تواند الگوی مناسبی برای حل و فصل مشکلات بین دو کره باشد.

* آژانس و کشورهای اروپایی اعلام کردند که ایران به توافق هسته‌ای پایبند بوده است؛ این راه درست و مسائل باید با گفت وگو و مذاکره حل و فصل شود. در این راستا می‌توان از نقش و تأثیر پارلمان‌ها استفاده کرد.

*بر رفع موانع توسعه اقتصادی به خصوص بانکی و پولی تأکید می کنم، کره از توسعه و گسترش روابط به خصوص در عرصه اقتصادی و کارآفرینی با ایران استقبال می‌کند.

* کویت در جهت ایجاد آرامش و صلح و ثبات در منطقه تلاش دارد و امیدواریم این تلاش ها به نتیجه برسد.

*توافق هسته ای ایران به شکل قطعنامه شورای امنیت درآمده است و ما به مفاد آن پایبند بوده و هستیم و این امر را آژانس که ناظر توافق است بارها تاکید کرده است.

* آمریکا که خود ناقض این توافق بوده اکنون مدعی شده ایران پایبند نبوده است؛ در حالی که پایبندی را آژانس باید اعلام نظر کند.این روند مسائل را پیچیده تر می کند، قرار نیست ایران هزینه یک توافق را بدهد، اما منافعی نداشته باشد این مسئله ای نیست که ایران بتواند به آن پاسخ ندهد.

مرزوق الغانم رئیس مجلس امت کویت: کویت برای ایجاد آرامش و صلح در منطقه تلاش دارد، واقعیت آن است که جامعه مسلمانان با چالش هایی روبه رو است در حالی که حل اختلافات با رفتارهای مسالمت آمیز و گفت وگو انجام پذیر است. اشتراکات کشورهای اسلامی بیشتر از اختلافات آن ها است و باید روی اشتراکات دست گذاشت.روابط دو کشور مستحکم بوده و خواهد بود.

*کویت به دنبال همگرایی در منطقه است و از این بابت نگران عراق هستیم و از عراق یکپارچه، متحد و با ثبات حمایت می کنیم.

* منطقه در شرایط خوبی به سر نمی برد، باید سعی کرد اوضاع فعلی را حفظ کرد تا شرایط به سوی بدترشدن پیش نرود، هرگونه جدایی طلبی و تجزیه مشکل آفرین است.

* بازسازی عراق را دنبال می کنیم و از تمامیت ارضی آن حمایت خواهیم کرد، از نیروهای داخلی عراق می خواهیم با هم باشند و بر آتش اختلافات ندمند.

* ایجاد صلح و آرامش نیاز به همکاری همه دارد، برخی برای نفع همگان باید مقداری کوتاه بیایند تا آرامش در منطقه برقرار شود.

*علیرغم اینکه برخی کشورها به آتش اختلافات دامن می زنند، اما نقش و تلاش عمان همواره در جهت ایجاد آرامش و صلح بوده است.

* ایران بعد از 30 ماه مذاکره سخت به توافق بین المللی دست پیدا کرد، این توافق به تأیید شورای امنیت نیز رسید، ایران همواره بدان پایبند بوده و این مهم را آژانس بین المللی آژانس اتمی بارها تأکید کرده است. از سوی دیگر آمریکا امروز پا را فراتر گذاشته و مدعی شده ایران به توافق پایبند نبوده؛ در حالی که ناظر توافق آژانس تعیین شده است.

* بحران سوریه و تروریسم منطقه‌ای است و ایران از ابتدا به دنبال آرامش و صلح در منطقه بوده است و معتقد بودیم بحران سوریه راه‌حل سیاسی دارد، اما متأسفانه بحران آفرینی کردند. ایران همچنان به ایجاد صلح و ثبات در منطقه تأکید دارد.

* باید در راستای روابط اقتصادی و گسترش آن گام‌های موثری برداشته شود زیرا روابط اقتصادی، گسترش روابط سیاسی را هم به دنبال دارد.

خالدبن هلال بن ناصرالمعولی رئیس پارلمان عمان: ایران کشوری مهم و تأثیرگذار و وزنه‌ای در منطقه است، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران بسیار است از آن طرف عمان کشوری با موقعیت استراتژیک است و به مسائل بین‌الملل اشراف کامل دارد. اینها زمینه‌های تحکیم روابط را فراهم کرده است.

*عمان خواستار حضور و سرمایه‌گذاری در بندر چابهار ایران است که امیدواریم موثر شود.

*کمیسیون اقتصادی مشترک دو کشور ایجاد شده است و فرصت‌های روابط اقتصادی را عملا دنبال می‌کند. باید به این کمیسیون کمک کرد.

27214

کد N1780078