اشیای نورانی در آسمان جنوب ایران | ماهواره جاسوسی آمریکا یا موشک روسیه؟

سیاست داخلی,امیر علیرضا الهامی

معاون عملیات قرار گاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) گفت: رویت اشیای نورانی امشب در آسمان برخی مناطق جنوبی کشور، حاصل سوزش بوستر موشک «دومین» ماهواره جاسوسی امریکا با نام NROL_۵۲ بوده است.

به گزارش ایلنا ، امیر علیرضا الهامی درخصوص رویت اشیای نورانی امشب در آسمان برخی مناطق جنوبی کشور  گفت: رویت اشیای نورانی امشب در آسمان برخی مناطق جنوبی کشور ، حاصل سوزش بوستر موشک « دومین»  ماهواره جاسوسی آمریکا با نام NROL_۵۲ بوده است که از فلوریدا پرتاب شده و از سوی دیگر روسیه نیز برای جایگذاری کپسول در ماهواره پرتابی ماه قبل، پرتاب همزمانی را داشته است که خطوط پدافند هوایی از جنوبغرب تا هرمزگان (اهواز ، شیراز و بندرعباس) در ارتفاع خیلی بالا و سرعت فراصوت آن‌ را کشف و در جنوب هرمزگان ناپدید شدند.

وی اضافه کرد: خط سیر واقعی موشک‌های پرتاب شده از خارج مرزهای کشورمان بوده و به دلیل ارتفاع خیلی بالا به نظر آمده که از  آسمان کشور عبور کرده است.

معاون عملیات قرار گاه پدافند هوایی تاکید کرد: اینگونه سوزش بوستری هیچ خطری نداشته و تا قبل از رسیدن به ارتفاع ۸۰ تا ۹۰ هزارپایی سوخته و از بین می‌روند.

الهامی افزود: ضمنا چندین پرواز ترانزیت خارجی و مسافربری داخلی نیز در این مورد از شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور استعلام کردند که اطلاعات تخصصی برای ایمنی بیشتر به آنها ارایه شد.

وی در پایان تاکید کرد: موشک روسی سایوز Soyuz ۲-۱A از پایگاه فضایی قزاقستان پرتاب شده و محموله تجهیزاتی  Progress MS-۰۷ را در روز دوشنبه ساعت ۱۵:۰۰ به ایستگاه منتقل کرده است که سوزش بوستر آن با ماهواره بر امریکایی همزمانی داشته است.

کد N1779958