اخبار جنگ کرکوک | جنگ و درگیری در کرکوک به کجا رسید؟ | پیشروی نیروهای دولت عراق

کرکوک, اخبار کرکوک, آخرین اخبار کرکوک, جنگ کرکوک, درگیری در کرکوک, اخبار جنگ در کرکوک, جنگ در کرکوک, کردستان, کردستان عراق, ارتش عراق کرکوک, درگیری ارتش عراق و پیشمرگه ها, پیشمرگه, پیشمرگه کرکوک, درگیری پیشمرگه و ارتش عراق, اوضاع کرکوک, درگیری در کرکوک, کردستان عراق, کردستان ایران, رفراندوم کردستان, همه پرسی کردستان عراق, اخبار درگیری کرکوک, آخرین اخبار درگیری کرکوک, جنگ کرکوک, اخبار جنگ کرکوک, عکس جنگ کرکوک, عکس درگیری کرکوک, آغاز جنگ کرکوک, آخرین خبر کرکوک, اخبار کرکوک,

اخبار جدید کرکوک | جنگ و درگیری در کرکوک بین نیروهای دولت مرکزی عراق و نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان عراق ادامه دارد. ارتش عراق از تصرف بخش های مهمی از استان کرکوک عراق از جمله پایگاه های نظامی و چاه های نفت خبر می دهد. طوزخورماتو یکی از شهرهای محل درگیری در نزدیکی کرکوک، به تصرف نیز به تصرف ارتش عراق درآمد...

بیشتر بخوانید: جنگ کرکوک شروع شد
بیتر بخوانید: عکس: جنگ در کرکوک .
بیشتر بخوانید: اخبار درگیری کرکوک .

بیشتر بخوانید: فیلم: درگیری کرکوک .
عملیات نیروهای مشترک عراقی در استان کرکوک برای تحت کنترل گرفتن مواضع مهم در این استان نفت‌خیز بامداد امروز - دوشنبه- آغاز شد.
به گزارش ایلنا، «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، بامداد امروز- دوشنبه- دستور آغاز عملیات نیروهای عراقی در استان کرکوک برای تحت کنترل گرفتن نقاط مهم را صادر کرد.
-العبادی در پیامی در توییتر نوشت، در تلاش است امنیت در کرکوک را با همراهی ساکنان و همچنین نیروهای کرد برقرار کند. او غیرنظامیان را به همکاری با نیروهای دولتی عراق فراخواند و گفت که حفاظت غیرنظامیان در اولویت قرار دارد.
-منابعی در بغداد و اقلیم کردستان وقوع‌ درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و نیروهای پیشمرگه در مناطقی در کرکوک را تایید کردند.
-در واکنش به گزارش‌ها درباره تبادل آتش‌ توپخانه میان نیروهای دولتی عراق و پیشمرگه‌های کرد در اطراف کرکوک، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)  دربیانیه‌ای از «همه طرف‌ها» در منطقه خواسته‌است بر نبرد با تهدید مشترک موجود، یعنی گروه داعش تمرکز کرده و از افزیش تنش میان شهروندان عراقی خودداری کنند.
رسانه‌های کُرد زبان خبر دادند که «مسعود بارزانی» رئیس دولت اقلیم کردستان، به واحد‌های کُرد «چراغ سبز» داده که «با تمام قوا» به مصاف نیروهای مهاجم عراقی بروند. او در عین حال به نیروهای کرد دستور داده که آغازگر حملات نباشند.
-ساعاتی پس از آغاز این عملیات، تلویزیون رسمی عراق گزارش داد نیروهای امنیتی عراق مناطق وسیعی از منطقه نفت‌خیز کرکوک و فروگاه نظامی محلی را بدون حضور پیشمرگه‌های کُرد به کنترل خودشان درآورده‌اند.
-نیروهای عراقی کنترل شهر «طوزخورماتو» در ۸۸ کیلومتری جنوب کرکوک را به‌دست گرفته‌اند. این شهر زمانی بخشی از استان کرکوک بود اما از زمان اصلاحات ادارای در سال ۱۹۷۶ میلادی بخشی از استان صلاح‌الدین شده است.
فرمانده عملیات مشترک عراق، در بیانیه‌ای اعلام کرد، آخرین دستاوردها در چارچوب عملیات برای برقراری امنیت در کرکوک، کنترل بر گذرگاه «جسر خالد» و جاده «ریاض- مکتب خالد»، گذرگاه «مریم‌بیک» و جاده «الرساد- مریم‌بیک» به سمت «فلکه تکریت» است.
-فرماندهی عملیات مشترک عراق از کنترل نیروهای امنیتی بر شهرک «الصناعی» و «ترکلان» و ناحیه «یابجی» و همچنین تاسیسات «گاز شمال»، مرکز پلیس، ایستگاه تولید برق کرکوک و پالایشگاهی در مجاور تاسیسات گازی خبر داد.
- شبکه اسکای‌نیوز از حمله توپخانه‌های نیروهای پیشمرگه به مواضع نیروهای «الحشد الشعبی» در اطراف کرکوک خبر داد.
- «هلکورد حکمت» سخنگوی وزارت پیشمرگه دولت اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که امروز- دوشنبه- نشستی دوجانبه میان پیشمرگه و نمایندگان ائتلاف بین‌المللی برای بررسی اوضاع در کرکوک برگزار شد.
-در جدیدترین تحولات درگیری‌های نظامی در کرکوک، نیروهای عراقی اعلام کرد که کنترل پایگاه نظامی «کی- ۱» در نزدیکی این شهر را به دست گرفته‌اند. این پایگاه نظامی بزرگ‌ترین پایگاه در استان کرکوک محسوب می‌شود.
- یک مسئول عراقی از تسلط نیروهای مشترک بر مقر اصلی شرکت دولتی «نفت شمال» در کرکوک خبر داد.
کد N1779678