آمار فوتی‌های سال 95 اعلام شد/ بیماری‌های قلبی و عروقی بیشترین علت فوت

سلامت و رفاه اجتماعی,آمار فوتی ها,بیشترین علت مرگ در ایران,اداره ثبت احوال

سخنگوی ثبت احوال درباره آمار فوت‌های سال گذشته گفت: در سال گذشته (1395) فوت 369 هزارو 751 تن در کشور به ثبت رسید و براین اساس نرخ عمومی مرگ نیز در این سال، 7/4 در هزار تن جمعیت است.

به گزارش ایلنا، سیف‌الله ابوترابی، سخنگوی ثبت‌ احوال گفت: شمار فوت های ثبت شده در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن (1394) یک درصد کاهش داشته است. میانگین سن فوت شدگان در سال گذشته 65 سال بود که برای مردان این میانگین 63سال و برای زنان 68 سال گزارش شده است.

او ادامه داد: در سال گذشته، بالاترین علت فوت در گروه‌های سنی 40سال و بیشتر شامل بیماری‌های قلبی و عروقی و قبل از سن 40سالگی نیز حوادث غیرعمدی بوده است .

ابوترابی تاکید کرد: بیشترین سهم چهار علت عمده مرگ و میر در سال گذشته در کشور را بیماری های قلبی و عروقی با 39 درصد به خود اختصاص داده است و همچنین سرطان ها نیز 10درصد ،بیماری های دستگاه تنفسی 8درصد و سهم حوادث غیر عمدی نیز 7درصد بوده است .
ابوترابی گفت : 24 درصد فوتی در سال گذشته در فصل زمستان و 26 درصد در پاییز ،26درصد در تابستان و 24درصد نیز در بهار به ثبت رسیده است .

سخنگوی ثبت احوال افزود: کاهش کم ثبتی مرگ در کشور نیازمند تلاش و مشارکت عمومی و تمامی نهادهایی است که بر اساس ماده 5 قانون ثبت احوال کشور، مکلف به مشارکت در فرآیند اعلام و ثبت وقایع حیاتی کشور شده اند. در اجرای این ظرفیت قانونی، شبکه اعلام وقایع حیاتی در کشور از سال 1385 و با مشارکت بیش از 35هزارثبت یار شکل گرفته است.

او افزود: ثبت یاران شامل :دهیاران، بهورزان، متصدیان آرامستان ها، اعضای شوراهای اسلامی، شورایاران، مسئولان پایگاه های بسیج و مدیران مدارس هستند. این مجموعه در ذیل شورای هماهنگی ثبت احوال استان ها و شهرستان ها به ریاست استانداران و فرمانداران فعال بوده و با برنامه ریزی و تلاش مستمر به انجام رسیده، در حال حاضر بیش از 98 درصد فوت های ثبت شده در فاصله کمتر از یک سال از رخداد، در مهلت قانونی 10 روزه به ثبت می‌رسند.

در سال گذشته یک میلیون و 528 هزار و 53 نفر در ایران متولد شدند و نرخ عمومی ولادت (به معنی ولادت‌های ثبت شده به ازای یک هزار نفر جمعیت در یک سال شمسی) در سال گذشته، 5/19 تن در هزار نفر بوده است.در حال حاضر جمعیت ایران بیش از 80 میلیون نفر است.

کد N1774358