مدیرکل دفتر آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش:

۸ میلیارد تومان برای تجهیز آزمایشگاه‌های مدارس تخصیص یافت

استان ها

قزوین- مدیرکل دفتر آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: برای تجهیز آزمایشگاه‌های مدارس پایه دهم و یازدهم در سراسر کشور ۸ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

قربانعلی افشانی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص استقرار پایه یازدهم در مدارس اظهارداشت: درسال تحصیلی جدید برای استقرار پایه یازدهم در کنار پایه هفتم، هشتم، نهم و دهم و نیز پایه ابتدایی بخوبی اقدام شد و از مهر سال قبل تاکنون برای چنین روزی امکانات آماده شده است.

افشانی گفت: برای این کارهمانگونه که استقرار پایه دهم در سال قبل بخوبی انجام شد کمیته استقرار برای پایه یازدهم شکل گرفت و با تشکیل جلسات تخصصی آموزش های لازم هم شروع شده وساماندهی و تالیف کتب درسی انجام شد.

وی بیان کرد: تلاش همکاران ما در آموزش و پرورش نتیجه داد و همه شرایط از جمله تامین نیروی انسانی، تهیه امکانات آموزشی، تدوین آیین نامه های آموزشی، تهیه فضای مورد نیاز، تجهیزات وتدوین، تولید و پخش کتاب هم انجام شده است.

استقرار پایه یازدهم بخوبی انجام شده است

افشانی تصریح کرد:درحال حاضر استقرار پایه یازدهم بخوبی در مدارس استانها انجام شده و در این زمینه مشکلی نداریم.

وی در خصوص تجهیز آزمایشگاههای مدارس هم اظهارداشت: در این زمینه اقدام لازم صورت گرفته و بر اساس اعتبارات مشخص شده سازمان نوسازی اقدامات را انجام داده و تجهیزات در حال خریداری است.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: تجهیزات آزمایشگاهها برای مدارس و دبیرستانهای دوره دوم متوسطه در حال خریداری است و تا پایان مهرماه این کار به پایان خواهد رسید.

۱۲ هزار دبیرستان پایه دهم و یازدهم

وی اظهارداشت: در حال حاضر تعداد ۱۲ هزار باب دبیرستان پایه دهم و یازدهم شامل ۱۰ هزار و ۷۰۰ باب مدرسه دولتی داریم که برای آزمایشگاه فیزیک شیمی و زیست در حال خرید تجهیزات هستیم.

افشانی یادآورشد: دراین مدارس بیش از یک میلیون و۱۰۰ هزار دانش آموز تحصیل می کنند که تامین تجهیزات آزمایشگاهی می تواند در ارتقاء تحصیل آنها نقش مهمی ایفا کند.

وی اضافه کرد: تجهیز آزمایشگاههای مدارس بیش از ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد که تاکنون ۸ میلیارد تومان برای آن تخصیص یافته است.

واگذاری هدایت تحصیلی به استانها

افشانی در خصوص هدایت تحصیلی هم گفت: با واگذاری مدیریت هدایت تحصیلی به استانها و مناطق همه کارها از جمله ظرفیت سنجی، هدایت و ثبت نام در مناطق و استانها انجام می شود و تمامی دانش آموزان در رشته دلخواه خود ثبت نام کرده اند.

وی اضافه کرد: شیوه نامه هدایت تحصیلی بموقع تدوین و به استانها ابلاغ شده و از ابتدای مهر تا پایان اردیبهشت این فرآیند توسط مشاوران و معلمان مدرسه صورت گرفته و همه فرآیندها در یک سال تحصیلی انجام شده تا انتخاب آزادانه با آگاهی کامل صورت گیرد.

افشانی در خصوص دادن اختیارات بیشتر به استانها یادآورشد:امسال سیاست وزارتخانه تمرکز زدایی است لذا مدیریت پروژه مهر، ثبت نام دانش آموزان و نقل و انتقالات و هدایت تحصیلی در اختیار استانهاست وامیدواریم سال خوبی را آغاز کنیم.

مدیرکل متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به سوالی در مورد تقویت نشاط در مدارس تصریح کرد: با توجه به این که سند تحول بنیادین در این راستا تهیه شده مراسم زیادی در استانها داریم تانشاط مدارس بیشتر شود که مسابقات علمی کاربردی، جشنواره های جوان و جابرابن حیان و دهها مسابقه و جشنواره برای افزایش شادابی بیشتر در کلاسهاست.

وی بیان کرد: برای اینکه از مرحله شناختی به درک بیشتر وسپس به اقدام وعمل برسیم باید جشنواره هاوالمپیادها برگزار شود که ما نیز این روند را دنبال می کنیم.

کد N1771533