سردار پاکپور: برخی عناصر ضد انقلاب در حواشی منطقه رزمایش محرم حضور داشتند

ایسنا نوشت: فرمانده نیروی زمینی سپاه با بیان اینکه هیچ نیروی نظامی بیگانه از خارج از منطقه نمی‌تواند در این منطقه امنیت را برقرار کند، گفت: مردم منطقه در کنار نیروهای مسلح می‌توانند در راستای برقراری امنیت منطقه نقش بسزایی داشته باشند.

سردار محمد پاکپور اظهار کرد: آخرین مرحله رزمایش محرم توسط گردان حمزه سید الشهدا که ۵ روز پیش در منطقه اشنویه شروع شده و از ۱ مهر مرحله نهایی آن آغاز شده بود به پایان رسید که پیام رزمایش برای مردم منطقه، اقتدار نیروهای مسلح بود.

وی با بیان اینکه هیچ نیروی نظامی بیگانه از خارج از منطقه نمی‌تواند در این منطقه امنیت را برقرار کند، گفت: مردم همان منطقه در کنار نیروهای مسلح می توانند در راستای برقراری امنیت منطقه نقش بسزایی داشته باشد.

وی افزود: با برگزاری این رزمایش به تمامی اهداف همچون هماهنگی بالگردی با نیرو های توپخانه که از قبل برای این رزمایش پیش بینی شده بود دست یافته‌اند.

فرمانده نیروی زمینی سپاه در خصوص محل رزمایش خاطر نشان کرد: این منطقه که رزمایش در آن برگزار می شود با توجه شرایط جغرافیای آن، از زمان اوایل انقلاب محل فعالیت عوامل ضد انقلاب بوده و تا سال ۹۰ نیز تحت اشغال نیروهای ضد انقلاب بوده که با اقداماتی که اجرا شده این منطقه از اشغال ضد انقلاب خارج شد.

وی افزود: بعضی از عناصر ضد انقلاب در حواشی و در ارتفاعات این مناطق حضور داشته و بر اساس آن این حملات در منطقه اجرا شده است.

ایجاد قدرت و توان دفاعی را از جنگ آموختیم

همچنین مهر نوشت

یحیی رحیم صفوی وزیر سابق دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به جنبه های مدیریتی و انسانی آموخته شده از دوران دفاع مقدس گفت: در جنگ آموختیم باید به امکانات داخلی خود اتکا کنیم و در این دنیا هیچ کشوری وجود ندارد که بخواهد به ایران کمک کند. فقط معدود کشورهایی به تعداد انگشتان یک دست وجود داشتند که در زمان جنگ کمترین کمک ها را به ایران می کردند که کمک آنها نیز در جایگاهی نبود که تاثیر خاصی داشته باشد.

وی درباره دیگر اثرات انسانی هشت سال دفاع مقدس اظهار داشت: دومین اثر این بود که فهمیدیم تا مردم به صحنه نیایند، هیچ اتفاق بزرگی نمی افتد. تکیه دفاع مقدس به مردم بود که در طول جنگ هیچ گاه فرزندان خودشان را در جبهه ها تنها نگذاشتند و به هر صورت ممکن اعم از روحی و مادی از جبهه ها حمایت کردند.

وزیر سابق دفاع بیان کرد: بحث دیگری که در بعد انسانی مطرح می شود، ابتکار و خلاقیت است. باید با محدودیت هایی که داشتیم، در مقابل یک ارتش تمام عیار کلاسیک که حمایت همه کشورهای بزرگ جهانی را بر عهده داشت، می جنگیدیم و این جنگ باید به گونه ای می بود که نقاط قوت دشمن را به ضعف تبدیل کند.

وی اضافه کرد: اعتماد به نفس، اعتماد و توکل به خدا و باور به نصرت الهی از نتایج آموزه های امام و اثرات دفاع مقدس بود که در بعد انسانی و مدیریتی دفاع مقدس مطرح می شود، بخصوص اینکه انگیزه و روحیه رزمندگان و فرماندهان از فرهنگ عاشورا برگرفته شده بود که این باعث معجزه می شد؛ معجزه ای که همواره در دوران دفاع مقدس با تمام وجودمان احساس می کردیم.

مشاور مقام معظم رهبری در امور صنایع دفاعی و پشتیبانی نیروهای مسلح به بخش اثرات دفاع مقدس بر بخش سخت افزاری اشاره کرد و عنوان داشت: وقتی جنگ شروع شد، کمترین امکانات را هم نداشتیم و دنیا حتی سیم خاردار نیز در اختیار کشور قرار نمی داد. به فضل الهی از همان دوران جنگ متناسب با نیاز عملیات و منطقه، با بسیح همه امکانات صنعتی و مهندسی و تحقیقاتی کشور، کار ساخت صنایع نظامی را آغاز کردیم.

وی خاطرنشان کرد: آنچه در جبهه در مقابل قدرت ها آموختیم این بود که باید در زمینه هایی گام برداریم که برای کشور ایجاد قدرت و توان دفاعی می کند و فرزندان ملت امروز به نقطه ای رسیده اند که همه امکانات مورد نیاز دفاع کشور را در مواجهه با تهدیدات تولید می کنند. امروز حتی به بازارهای جهانی نیز دست پیدا کرده ایم و تولیدات را به سایر کشورها ارسال می کنیم.

27212

کد N1771128