بارزانی در نشست خبری؛

همه‌پرسی استقلال کردستان فردا برگزار می‌شود/ امیدواریم همسایگان ما به دنبال جنگ نباشند

بین الملل,مسعود بارزانی,نشست خبری,همه ‌پرسی اقلیم کردستان عراق

رئیس اقلیم کردستان عراق در یک نشست خبری با تاکید بر برگزاری همه پرسی در ۲۵ سپتامبر اعلام کرد که به دنبال تنش و درگیری با ایران و ترکیه نیست.

به گزارش ایلنا به نقل از المیادین، «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق در امروز –یک‌شنبه- در یک نشست خبری اعلام کرد: ما در سال  ۲۰۰۳ میلادی امید زیادی به تاسیس عراق جدید بر پایه مبانی فدرالی و تعدد احزاب و هم زیستی مسالمت آمیز داشتیم و در همین مسیر کردها به قانون اساسی در سال ۲۰۰۵ میلادی رای قابل قبولی دادند.

رئیس اقلیم کردستان عراق خاطرنشان کرد: قانون اساسی و مبانی مشارکت توسط دولت مرکزی زیر پا گذاشته شده و بودجه مربوط به نیروهای پیشمرگه قطع شده است. ما خواهان یک حاکمیت مدنی بودیم نه یک حاکمیت مذهبی همان طور که امروز در بغداد شاهد آن هستیم. ماده ۱۷۰ قانون اساسی عراق که باید در سال ۲۰۰۷ میلادی اجرا میشد تاکنون اجرا نشده است. 

وی تاکید کرد این بغداد بود که ما را مجبور به برداشتن این گام کرد.

بارزانی افزود: ما بارها به همه اعلام کردیم که به سمت برگزاری همه پرسی حرکت می‌کنیم. بر اساس تجربه گذشته نمی‌توانیم روند مشارکت کنونی با بغداد را ادامه دهیم و اگر این کار را انجام دهیم شکست خواهیم خورد.

مسعود بارزانی ادامه داد: مشارکت و همکاری با بغداد به پایان رسیده و دیگر نتیجه نخواهد داد. این مساله را به مسئولان اطلاع دادیم. چه اشکالی دارد که مردم ما نظر خود را اعلام کنند؟

وی همچنین خاطرنشان کرد: فرهنگ سیاست مداران در بغداد این است که حقوق کردها را به رسمیت نشناسند. همه پرسی یک گام اولیه برای اعلام نظر کردها در خصوص آینده و درخواست‌های خود است.

بارزانی تاکید کرد: بعد از همه پرسی یک روند طولانی مدت اجرا خواهد شدکه بر اساس آن با بغداد گفت‌وگو خواهیم کرد که ممکن است یک سال یا دوسال زمان ببرد. این گفت‌وگوها با بغداد برای ایجاد یک رابطه خوب میان دو همسایه صورت خواهد گرفت. ما در پی برقرار ماندن روابط خوب میان پیشمرگ ها و ارتش عراق هستیم.

رئیس اقلیم کردستان عراق عنوان کرد: پس از همه‌پرسی نیز قانون اساسی برای دولت کردستان تدوین خواهد شد و پس از آن به همه‌پرسی گذاشته خواهد شد.

وی گفت:ما خواستار درگیری میان عراق و کردستان نبوده وهرگز اجازه وقوع درگیری میان دو ملت را نخواهیم داد، ما با اعراب و ترکمن ها برادر بوده و اختلافات سیاسی درجایگاه خود پابرجاست. ما تلاش می‌کنیم تا هر گونه دید منفی به همه پرسی را تغییر داده و نظام آتی خود را بر اساس قانون اساسی و توافق ملت کرد بسازیم. برای تحقق یک روند شفاف به پای صندوق های رای خواهیم رفت. تنها استقلال می‌تواند درخواست‌ها و اهداف ما را محقق سازد.

بارزانی همچنین با تاکید به روابط خوب کردستان با ایران و ترکیه اعلام کرد ما به دنبال درگیری با ایران و ترکیه نبوده و همچون ۲۴ سال گذشته به روابط حسنه خود با آن‌ها ادامه خواهیم داد.

وی تاکید کرد بر اساس نتیجه نشست برگزار شده بین احزاب کردستان قرار بر این شده است که در کرکوک نیز همه‌‌پرسی برگزار شود.

رئیس اقلیم کردستان در پاسخ به سوالی در خصوص حضور سردار قاسم سلیمانی در کردستان پاسخ داد: بله آقای سلیمانی در عراق و اقلیم حضور داشتند و مذاکراتی نیز با یکدیگر داشتیم.

وی افزود: بسیاری از اظهارات تند قبل از برگزاری همه‌ پرسی با آنچه‌ در عمل واقع می‌شود تفاوت دارد، ما امیدواریم که‌ هیچ کدام از همسایگان ما به‌ دنبال جنگ نباشند، چراکه این امر به نفع هیچ‌ یک از دوطرف نخواهد بود، ما منتظر می‌مانیم تا ببینیم روز ۲۶ سپتامبر جهان چه‌ گامی در پیش خواهد گرفت.

کد N1770730