حمله به کردستان عراق، یا رزمایش نیروی زمینی در مرز کردستان؟ +عکس | واکنش ها به ادعای حمله ایران به کردستان

همه پرسی, همه پرسی کردستان, همه پرسی استقلال کردستان, رفراندوم کردستان, همه پرسی استقلال کردستان عراق, لغو همه پرسی استقلال کردستان, لغو همه پرسی استقلال کردستان عراق, مسدود شدن مرز ایران و کردستان, مسدود شدن مرزهای ایران و ترکیه با کردستان عراق, مرز کردستان, ایران و کردستان, ایران و ترکیه, شورای عالی امنیت ملی, آسمان کردستان عراق, تحریم آسمان کردستان عراق, حمله ایران به کردستان عراق, بمباران کردستان عراق, رزمایش نیروی زمینی در مرز کردستان, رزمایش محرم, حمله به کردستان, نقشه کردستان

حمله ایران به کردستان عراق، ادعایی است که حزب اتحادیه میهنی اداره اقلیم کردستان عراق آن را در سایت رسمی خود مطرح کرده و گفته: نیروهای ایرانی با توپخانه مناطق کوهستانی به ویژه شش روستا را بدون وقفه مورد هدف قرار می‌دهند!! اما فرمانده نیروی زمینی با تکذیب این ادعا، گفت: نیروی زمینی سپاه در حال اجرای رزمایش در غرب کشور است.

بیشتر بخوانید: بسته شدن مرز ایران و ترکیه بر کردستان عراق
بیشتر بخوانید: لغو همه پرسی کردستان عراق .
حزب اتحادیه میهنی اداره اقلیم عراق مدعی شد ایران شش روستا در منطقه بالکایتی و حاج عمران استان اربیل را با توپخانه هدف قرار داده است. همچنین برخی رسانه‌ها مدعی شده‌اند که اقلیم کردستان عراق، مرتضی عبادی سرکنسول ایران در اربیل را به دلیل حملات توپخانه‌ای ایران به خاک اقلیم احضار کرد.
حزب اتحادیه میهنی اداره اقلیم کرد عراق در سایت رسمی خود مدعی شد: نیروهای ایرانی با توپخانه مناطق کوهستانی به ویژه شش روستا در منطقه بالکایتی و حاج عمران استان اربیل در نزدیکی مرز ایران را بدون وقفه مورد هدف قرار می‌دهند.
به گزارش آفتاب‌نیوز به نقل از خبرگزاری آناتولی، در گزارش مذکور به خسارات و تلفات احتمالی ناشی از این حملات خبری نداده است.
خبرگزاری آناتولی در ادامه افزوده است: وقوع این حملات در آستانه برگزاری همه‌پرسی جدایی اداره اقلیم کرد عراق از دولت مرکزی این کشور حائز اهمیت است.

ایران پیش از این نیز برای مقابله با پیشمرگه های وابسته به حزب دمکرات کردستان ایران مناطق مرزی شمال عراق را بمباران کرده است.
احزاب مسلح کرد مانند کومله و حزب دموکرات در دهه‌های اخیر با ایران درگیری‌ زیادی داشته‌اند. شبه‌نطامیان این گروه‌ها در مرز ایران با عراق مستقر هستند.
مانور ایران در مرز کردستان عراق
همچنین فرمانده نیروی زمینی سپاه گفت: در رزمایش امنیتی محرم عملیات های ترکیبی با حضور یگان های پهپادی و موشکی و توپخانه و هوانیروز و زرهی با موفقیت انجام شد. منطقه رزمایش از مناطق مورد علاقه ضدانقلاب در گذشته بوده که با انجام رزمایش ها و عملیات های مقتدرانه سپاه در آن منطقه از 'لوث' اشرار و ضدانقلاب پاک شد.

سردار آسودی: حمله ایران به کردستان عراق کذب و شیطنت رسانه‌های غربی است  
مشاور نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران نیز در این خصوص گفته است: جدول رزمایش‌های کشور مشخص است و بر اساس این زمانبندی در حال حاضر نیروی زمینی سپاه در حال اجرای رزمایش در غرب کشور است.‌ حمله ایران به عراق کذب بوده و شیطنت رسانه‌های غربی برای به حاشیه بردن رزمایش سپاه است.

سرکنسول ایران در اربیل احضار شد
همچنین برخی رسانه‌ها مدعی شده‌اند که اقلیم کردستان عراق، مرتضی عبادی سرکنسول ایران در اربیل را به دلیل حملات توپخانه‌ای ایران به خاک اقلیم احضار کرد. کردستان عراق در بیانیه‌ای اعلام کرده که ایران باید بمباران مناطق مرزی را متوقف کند.
تکذیب ادعای احضار سرکنسول ایران در اربیل
خبرگزاری تسنیم درباره احضار سرکنسول ایران در اربیل نوشته است که برخی رسانه‌های خارجی از احضار مرتضی عبادی سرکنسول ایران در اربیل خبر داده‌ بودند که یک مقام آگاه در سرکنسولگری، این خبر را تکذیب کرده و آن را نادرست خواند.
شورای عالی امنیت ملی مرزهای هوایی ایران با اقلیم کردستان را مسدود اعلام کرد
در همین حال، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد: به درخواست دولت مرکزی عراق‌، کلیه پروازها‌ی ایران به مقصد فرودگاههای سلیمانیه و اربیل و همچنین پروازهای عبوری از فضای کشورمان از مبداء اقلیم کردستان متوقف شد.
‌کیوان خسروی‌ با اشاره به برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی که صبح امروز به منظور بررسی درخواست دولت مرکزی عراق در خصوص انسداد مرزهای کشورمان با اقلیم کردستان برگزار شد، اظهار داشت‌: با توجه به موثر واقع نشدن تلاشهای سیاسی خیرخواهانه کشورمان و اصرار مسئولین اقلیم کردستان برای برگزاری رفراندوم در این منطقه با در‌خواست دولت مرکزی عراق مرزهای هوایی ایران بر روی پروازهایی که مبداء آن اقلیم کردستان می‌باشد مسدود گردید.
وی افزود: بر اساس این تصمیم  کلیه پروازهای ایران به مقصدفرودگاههای اقلیم کردستان نیز متوقف شده است.
خسروی در پایان خاطر‌نشان ساخت: تصمیم‌های عجولانه برخی مسئولین اقلیم کردستان ضمن محدود‌نمودن قدرت بازیگری و گفتگوی سازنده کردها در حاکمیت عراق‌، امنیت مردم کرد، کشور عراق و منطقه را با چالشهای جدی مواجه خواهد کرد.
حمله جنگنده‌های ترکیه به مواضع پ.ک.ک
خبرگزاری آناتولی همچنین نوشته است که نیروهای مسلح ترکیه در یک عملیاتی برون‌مرزی چند مخفیگاه و انبار سلاح و مهمات گروه تروریستی پ.ک.ک در منطقه "قارا" در شمال عراق را منهدم کردند.
ستاد مشترک ارتش ترکیه طی بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر تاکید کرده است: «عملیات برای نابودی این گروه تجزیه‌طلب ادامه دارد. عناصر این گروه تروریستی در حال آمادگی برای فعالیت های تروریستی بوده اند که توسط نیروهای ترکیه شناسایی و انبار سلاح و مهمات آنان منهدم شده است».

کد N1770696