ایران و ترکیه، آسمان کردستان عراق را بستند | علت مسدود شدن مرز ایران و ترکیه با کردستان عراق | جلسه فوق العاده شورای عالی امنیت ملی

همه پرسی, همه پرسی کردستان, همه پرسی استقلال کردستان, رفراندوم کردستان, همه پرسی استقلال کردستان عراق, لغو همه پرسی استقلال کردستان, لغو همه پرسی استقلال کردستان عراق, مسدود شدن مرز ایران و کردستان, مسدود شدن مرزهای ایران و ترکیه با کردستان عراق, علت مسدود شدن مرز کردستان, مرز کردستان, ایران و کردستان, ایران و ترکیه, شورای عالی امنیت ملی, آسمان کردستان عراق, تحریم آسمان کردستان عراق,

ایران و ترکیه، آسمان کردستان عراق را بستند | علت مسدود شدن مرزهای ایران و ترکیه با کردستان عراق || با دستور شورای عالی امنیت ملی همه پروازهای ایران به مقصد کردستان عراق متوقف شد و هیچ هواپیمایی حق عبور از آسمان ایران به سمت کردستان عراق را ندارد. آخرین اخبار حکایت از اقدام مشابه ترکیه در برابر کردستان عراق دارد. ایران و ترکیه مرزهای زمینی و هوایی خود را به درخواست بغداد بر روی کردستان عراق بستند.

بیشتر بخوانید: لغو همه پرسی کردستان عراق .
سخنگوی شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد: به درخواست دولت مرکزی عراق ،کلیه پروازها ی ایران به مقصد فرودگاههای سلیمانیه و اربیل و همچنین پروازهای عبوری ازفضای کشورمان از مبداءاقلیم کردستان متوقف شد.
به گزارش ایلنا، کیوان خسروی  با اشاره به برگزاری جلسه فوق العاده شورای عالی امنیت ملی که صبح امروز به منظور بررسی درخواست دولت مرکزی عراق در خصوص انسداد مرزهای کشورمان با اقلیم کردستان برگزار شد اظهار داشت : با توجه به موثر واقع نشدن تلاشهای سیاسی خیرخواهانه کشورمان و اصرار مسئولین اقلیم کردستان برای برگزاری رفراندوم در این منطقه با در خواست دولت مرکزی عراق مرزهای هوایی ایران بر روی پروازهایی که مبداء آن اقلیم کردستان می باشد مسدود گردید.
وی افزود: بر اساس این تصمیم  کلیه پروازهای ایران به مقصدفرودگاههای اقلیم کردستان نیز متوقف شده است.
خسروی در پایان خاطر نشان ساخت:تصمیم های عجولانه برخی مسئولین اقلیم کردستان ضمن محدود نمودن قدرت بازیگری و گفتگوی سازنده کردها در حاکمیت عراق ،امنیت مردم کرد، کشور عراق و منطقه را با چالشهای جدی مواجه خواهد کرد.
توضیح شرکت فرودگاه ها
یک مقام ارشد شرکت فرودگاه ها با بیان اینکه اقلیم کردستان تاکنون نیز هیچ پروازی از آسمان ایران نداشته است،گفت:اما با توجه به بسته شدن اسمان عراق،ممکن بود این پروازها به آسمان ایران منتقل شود.
یک مقام ارشد شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره بسته شدن آسمان ایران برای پروازهای عبوری از مبدأ اقلیم کردستان گفت: با توجه به مصوبه شورای عالی امنیت ملی فعلا اجازه عبور هواپیماها از مبدأ اقلیم در آسمان ایران داده نمی شود.
وی با بیان اینکه هواپیماهای غیر نظامی کردستان عراق قبلا نیز از آسمان ایران عبور نمی کردند افزود: تا پیش از این مصوبه هیچ یک از پروازهای کردستان عراق به مقصد خاورمیانه یا شرق آسیا از آسمان ایران عبور نداشت و همگی با عبور از آسمان عراق و سپس خلیج فارس وارد شرق آسیا و کشورهای جنوب خلیچ فارس می شدند. با این حال از این پس با توجه به اینکه دولت مرکزی عراق نیز پروازهای عبوری اقلیم را از آسمان این کشور بسته است، احتمال داشت که این پروازها به آسمان ایران منتقل شود که با توجه به مصوبه شورای عالی امنیت ملی، این اجازه به آنها داده نخواهد شد.
همچنین یکی از کارشناسان ارشد مرکز کنترل فضای کشور در گفت وگو با خبرنگار مهر با تأکید بر اینکه اقلیم کردستان از آسمان ایران پرواز عبوری ندارد، تصریح کرد: طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی، پروازهای شرکت های هواپیمایی ایران به اقلیم متوقف شده است؛ هر چند که تا پیش از این تنها یک شرکت هواپیمایی در یک روز از هفته به فرودگاه اربیل پرواز داشت که این پرواز نیز فعلا با ممنوعیت روبه رو شده است.
سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ساعاتی قبل اعلام کرد که با در خواست دولت مرکزی عراق مرزهای هوایی ایران بر روی پروازهایی که مبداء آن اقلیم کردستان می باشد مسدود گردید.

کد N1770672