طالبان مراکز پزشکی-درمانی ولایت اروزگان افغانستان را تعطیل کرد

ایسنا نوشت: مقامات دولت افغانستان می‌گویند، طالبان ده‌ها مرکز پزشکی و درمانی را در ولایت اروزگان واقع در جنوب این کشور تعطیل کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دوست محمد نایب، سخنگوی والی اوازگان گفت، مقام‌ها در حال گفت‌وگو با ریش سفیدان هستند و از آنها می‌خواهند تا با طالبان صحبت کنند تا به آنها اجازه داده شود کلینیک‌ها را بازگشایی کنند.

وی ادامه داد: بیمارستان‌ جای امور سیاسی نیست و ما از طالبان می‌خواهیم تا به پزشکان و کارمندان بخش‌ها اجازه دهند به روال عادی کار خود بازگردند.

این مقام مسئول در ولایت اروزگان گفت: تنها سه کلینیک شامل یک بیمارستان ولایتی از ۴۹ کلینیک و مرکز بهداشتی درمانی در اروزگان مشغول به کار هستند. طالبان ۴۶ مرکز را با درخواست درمان ویژه برای نیروهایش تعطیل کرده است. ما از ریش سفیدان می خواهیم تا با طالبان برای حل این مشکل صحبت کند.

در همین حال سخنگوی طالبان تایید کرده که شبه نظامیان این گروه ده‌ها مرکز درمانی در اروزگان را بسته‌اند اما گفته که این کار را به دلیل خدمات ناکافی این مراکز درمانی انجام داده است.

وی گفت: در اکثر این مراکز هیچ اقدام درمانی مناسبی صورت نمی‌گیرد. هیچ پزشک یا پرسنل درمانی وجود ندارد. ما از دولت کابل مدت‌هاست که می‌خواهیم خدمات درمانی را بهتر ارائه کنند.

این اقدام از سوی شبه‌نظامیان طالبان نشان دهنده مشکلاتی است که دولت کابل برای تحت کنترل قرار دادن مناطقی که هنوز در دست این شبه نظامیان است، مواجه است.

فرماندهان آمریکایی اعلام کرده‌اند که ولایت اروزگان را در سال ۲۰۱۷ در اولویت اصلی خود قرار داده‌اند و تمرکز زیادی را برای تقویت نیروهای افغان اختصاص داده‌اند.

52310

کد N1770514