توانمندی هسته‌ای نظامی رژیم صهیونیستی همواره منبع نگرانی جامعه بین‌المللی

سیاست خارجی,رضا نجفی

در نشست عصر دیروز شصت و یکمین اجلاس کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در مقر سازمان ملل در وین در حال برگزاری است، قطعنامه اجرای پادمان‌های آژانس در خاورمیانه ارائه و به تصویب رسید.

به گزارش ایلنا، براساس این قطعنامه که با آرای مثبت ۱۲۳ کشور عضو، رای ممتنع آمریکا و کانادا و تنها رای مخالف رژیم اسرائیل به بند دو قطعنامه (پیوستن به ان‌پی‌تی) به تصویب کنفرانس رسید، از رژیم اسرائیل به عنوان تنها غیرعضو معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای (NPT) خواسته است که به این معاهده بپیوندد و تاسیسات هسته‌ای خود را تحت پادمان‌های جامع آژانس قرار دهد. 

در این نشست همچنین علاوه بر موضوع اجرای پادمان‌های آژانس در خاورمیانه، موضوع توانمندی هسته‌ای رژیم اسرائیل نیز مطرح شد و نماینده ونزوئلا مواضع جنبش عدم تعهد در این زمینه را ارائه کرد.  

رضا نجفی، سفیر و نماینده دائم کشورمان در وین نیز در سخنرانی‌های جداگانه خود پیرامون دو موضوع یادشده اظهار داشت که توانمندی هسته‌ای رژیم اسرائیل با ابعاد نظامی به اثبات رسیده آن همواره منبع نگرانی جامعه بین‌المللی بوده است.

وی افزود: از سال ۱۹۸۲ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تصویب قطعنامه‌های متعدد از این رژیم خواسته است تا به معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای بپیوندد و تمامی تاسیسات هسته‌ای خود را تحت پادمان‌های جامع آژانس قرار دهد. علاوه بر این، سند نهایی کنفرانس بازنگری این معاهده در سال ۲۰۱۰ نیز ضمن تایید مجدد ضرورت الحاق اسرائیل به این معاهده، قرار گرفتن کلیه تاسیسات هسته‌ای این رژیم تحت پادمان‌های آژانس را مورد تاکید قرار داده است.

سفیر و نماینده کشورمان با یادآوری نادیده انگاشتن نگرانی‌های مشروع جامعه بینالمللی توسط رژیم صهیونیستی از طریق اجتناب از پیوستن به معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای تصریح کرد که این رژیم با حمایت آشکار آمریکا و غرب به شکلی مستمر در حال توسعه توانمندی‌های هسته‌ای نامشروع خود از طریق مشارکت غیرقانونی با برخی از دولت‌ها و در تقابل آشکار با کلیه هنجارها و مقررات بین‌المللی است. بدیهی است که چنین موارد نقضی نه تنها امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی بلکه سازوکار راستی‌آزمایی آژانس را نیز به طور جدی مخدوش می‌کند.

نجفی ضمن انتقاد شدید از رفتار دوگانه برخی کشورهای غربی در زمینه عدم اشاعه و لزوم منع کامل هرگونه همکاری و انتقال مواد و تجهیزات هسته‌ای به این رژیم، توانمندی‌های سلاحهای هسته‌‌ای در دستان رژیم اسرائیل، با سابقه تاریخی مملو از تجاوزگری، اشغال و تروریسم دولتی را تهدید جدی برای صلح و امنیت بین‌المللی اعلام کرد و افزود: در حالی که دانشمندان هسته‌ای در سراسر خاورمیانه توسط تروریست‌های استخدام شده اسرائیل ترور شده‌اند، متخصصان هسته‌ای این رژیم به تاسیسات هسته‌ای برخی کشورهای هسته‌ای دسترسی دارند.

اجلاس شصت و یکم کنفرانس عمومی آژانس به عنوان بالاترین نهاد سیاستگذاری و تصمیم‌گیری این سازمان که از روز دوشنبه آغاز شده است، با تصویب قطعنامه‌هایی در زمینه‌های مختلف ایمنی امنیت و پادمان هسته‌ای و همکاری‌های فنی روز جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ بکار خود پایان خواهد داد. 

کد N1769449