رویدادهای ورزشی هفته؛

سقوط فوتبال و شاهکار والیبالی‌ها/ منصوریان رکورد زد و رفت!

ورزشی

مهمترین اتفاقات این هفته با سقوط فوتبال ایران، اولین مدال جهانی والیبال، رقم خوردن اولین شکست پرسپولیس و البته استعفای جنجالی سرمربی استقلال همراه بود.

به گزارش خبرنگار مهر، در هفته ای که خیلی از ورزشکاران در رشته های خود درگیر رقابت های خود در بازی های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا بودند و با عملکرد و نتایج خود اتفاقات خوب و بد زیادی را برای ورزش کشور رقم زدند، بودند ورزشکاران وتیم های دیگری که خارج از این بازی ها در این هفت روز ورزش کشور خبرساز شدند. 

سقوط فوتبال ایران در رنکینگ فیفا، ناکامی رکابزنان از حضور در مسابقات قهرمانی جهان، کسب اولین مدال جهانی والیبال با سوم شدن تیم ملی در مسابقام جام قهرمانان، اعلام رایی جدید در مورد انتخابات پرحاشیه تیراندازی و ثبت اولین شکست برای پرسپولیس در لیگ برتر از جمله این اتفاقات بود.

مهمترین اتفاقات و رویدادهای این هفت روز ورزش به این شرح است:

فوتبال ایران سقوط کرد 
جدیدترین رده‌بندی فدراسیون بین المللی فوتبال با سقوط یک پله ای فوتبال ایران همراه بود. در این رده بندی که پنجشنبه گذشته اعلام شد فوتبال ایران با یک پله سقوط به رده ۲۵ رسید. اما جایگاه فوتبال کشورمان در آسیا بعنوان تیم نخست همچنان حفظ شد. ژاپن، استرالیا و کره جنوبی به ترتیب با قرار گرفتن در رتبه های ۴۰، ۵۰ و ۵۱ جهان تیم های دوم تا چهارم قاره کهن هستند. تیم ملی فوتبال ایران در حالی یک پله در رده بندی جهانی سقوط کرده است که اولین تیم قاره کهن بود که جواز حضور در جام جهانی را از آن خود کرد و دو بازی مانده به پایان دور مقدماتی حضورش در روسیه قطعی شده بود.

غیبت رکابزنان ایران در مسابقات قهرمانی جهان 
نوزدهمین دوره مسابقات دوچرخه سواری جاده قهرمانی جهان در حالی طی این هفته در برگن نروژ آغاز شد که رکابزنان ایران به دلیل عدم صعود روادید موفق به حضور در آن نشدند. این درحالی بود که کابزنان ایران بعد از سال ها که به دلیل دوری مسافت یا مشکلات مالی یا عدم دریافت سهمیه، حضور در مسابقات قهرمانی جهان بخش جاده را از دست می دادند امسال فرصت حضور در آن را پیدا کرده بودند. البته به دلیل در دست تعمیر بودن ساختمان سفارت نروژ در ایران، دریافت روادید شنگن اروپا به دفتر کنسولگری به دبی منتقل شد.  فدراسیون دوچرخه سواری نیز برای دریافت روادید از طریق یک شرکت ثالث اقدام کرد اما روند کار خیلی طولانی شد و در نهایت هم به دلیل عدم صدور به موقع ویزا به لغو حضور ایران در مسابقات جهانی منجر شد!

دو مدال شمشیربازان ایران در مسابقات جام جهانی تهران 
طی این هفت روز ورزش فدراسوین شمشیربازی میزبان مسابقات جام جهانی کلاس A جوانان بود. در پایان این رقابت ها که با حضور 63 ورزشکار از 15 کشور در تهران برگزار شد، در بخش انفرادی امیر احمدی به طور مشترک با نماینده ای از ایتالیا و بعد از شمشیربازان بلاروس و آلمان، سوم شد. در بخش تیمی نیز تیم شمشیربازی ایران با شکست بلاروس در دیدار فینال به عنوان قهرمانی دست یافت. در دیدار رده بندی این بخش از رقابت ها ایتالیا مقابل عراق پیروز شد و به عنوان قهرمانی دست یافت. 

شکست پرسپولیس و استقلال در هفته ششم لیگ برتر 
دیدارهای هفته ششم رقابت های لیگ برتر با رقم خوردن اولین شکست برابر پرسپولیس و چهارمین شکست برای استقلال تهران همراه بود. در این هفته از رقابت ها که از پنجشنبه گذشته آغاز شد استقلال در مصاف با پارس جنوبی جم با دریافت دو گل متحمل شکست شد تا وضعیت این تیم در جدول رده بندی و بخش مدیریتی بحرانی تر از همیشه بود. پرسپولیس هم در آخرین دیدار این هفته که یکشنبه برگزار شد مقابل پیکان با یک گل شکست خورد تا اولین شکست این فصل را در کارنامه اش ببیند.

در سایر دیدار های این هفته از رقابت ها سپید رود رشت و فولاد با 2 گل به ترتیب تیم های نفت آبادان و سپاهان را از پیش رو برداشتند. پدیده مشهد 3 بر صفر سایپا را شکست داد. ذوب آهن با 6 گل استقلال خوزستان را در هم کوبید. تراکتورسازی و سیاه جامگان به تساوی یک بر یک رضایت دادند و دیدار تیم های نفت تهران و گسترش تهران هم با تساوی بدون گل به پایان رسید. 

اختلاف نظرها در مورد انتخابات تیراندازی بالا گرفت!
«جمع بندی ما از آراء دیوان عدالت اداری این است آخرین انتخابات برگزار شده برای گزینش ریاست فدراسیون تیراندازی توسط مجمع این فدراسیون به لحاظ قانونی مورد تایید است و خدشه ای بر آن وارد نیست و رئیس منتخب مجمع اخیر می تواند با قدرت کار را ادامه دهد.» این اظهار نظر امیررضا خادم معاون پارلمانی وزارت ورزش در مورد انتخابات تیراندازی بود که حدود 1 روز پیش اعلام شد. به نظر می رسید با این اظهارنظر پرونده انتخابات تیراندازی بسته خواهد شد اما اطلاعیه اخیر دیوان عدالت اداری نشان داد که این پرونده نه تنها بسته نشده بلکه اختلاف نظرها بیشتر هم شده است. در این اطلاعیه که در این هفته از سوی روابط عمومی دیوان عدالت اداری اعلام شد: «به اطلاع می رساند جمع بندی و برداشت مزبور نادرست و خلاف واقع است زیرا براساس آخرین رأی نهایی صادره از شعبه سوم تجدیدنظر دیوان عدالت اداری به شماره ۱۵۷۱ مورخ ۹۶/۴/۱۸ راجع به شکایتآقای علی دادگر به طرفیت وزارت ورزش و جوانان مبنی بر ابطال انتخابات ریاست فدراسیون تیراندازی مورخ ۹۳/۸/۲۶ با صدور حکم به غیر وارد بودن شکایت، انتخابات سال ۱۳۹۳ فدراسیون تأیید شده است.»

اولین مدال جهانی تیم ملی والیبال به دست آمد
هفتمین دوره مسابقات والیبال جام قهرمانان بزرگ مردان جهان که از ۲۱ شهریورماه در ژاپن آغاز شده بود در حالی یکشنبه با قهرمانی برزیل به پایان رسید که تیم ملی والیبال ایران نیز با کسب چهار برد و ۹ امتیاز مدال برنز و سکوی سومی این رقابت ها را به دست آورد. این اولین مدال جهانی است که ملی پوشان والیبال ایران موفق به کسب آن شدند.  در پایان این رقابت ها میلاد عبادی‌پور به عنوان بهترین دریافت کننده در جمع ۷ بازیکن برتر مسابقات قرار گرفت و جایزه ۱۰ هزار دلاری خود را از مسئولان برگزاری این مسابقات دریافت کرد. همچنین فرهاد نظری افشار پس از آخرین دیدار تیم ملی والیبال در مسابقات جام قهرمانان بزرگ مردان از والیبال ملی خداحافظی کرد. 

عنوان سومی تیم ملی تیر و کمان معلولان ایران در مسابقات قهرمانی جهان 
مسابقات تیرو کمان معلولان قهرمانی جهان پس از پنج روز رقابت میان ۲۴۵ کماندار از ۴۰ کشور جهان یکشنبه در چین به پایان رسید. در پایان این رقابت ها تیم ایران با مجموع ۵ مدال شامل ۲ مدال طلا، ۲ مدال نقره و یک مدال برنز در جایگاه سوم جدول توزیع مدال ها ایستاد. در جریان مسابقات تیر و کمان معلولان قهرمانی جهان زهرا نعمتی در ریکرو انفرادی مدال طلا گرفت. دیگر مدال طلا ایران توسط در بخش تیمی و توسط تیم کامپوند بانوان به دست آمد. تیم های کامپوند مردان و میکس کامپوند هم دو مدال نقره گرفتند و در بخش میکس ریکرو نیز یک مدال برنز به دست آمد. در پایان این رقابت ها چین با ۷ مدال شامل ۴ مدال طلا، یک نقره و ۲ برنز در رده نسخت قرار گرفت و روسیه یز با ۹ مدال شامل ۲ مدال طلا، ۴ نقره و ۳ برنز جایگاه دوم را از آن خود کرد. 

شطرنج وارد رنکینگ شد 
فدراسیون شطرنج که به خاطر بدهی 120 هزاردلاری از سوی فدراسیون جهانی تعلیق شده بود، اواخر هفته گذشته بخشی از این بدهی را پرداخت کرد. بر این اساس طی این هفته شطرنج ایران مجددا وارد رنکینگ جهانی شد. 

عنوان سومی ووشوکاران جوان در مسابقات قهرمانی آسیا 
نهمین دوره رقابت های ووشوی قهرمانی جوانان آسیا پس از چهار روز رقابت میان 433 ووشوکار از 19 کشور چهارشنبه در گومی کره جنوبی به پایان رسید. تیم ووشوی جوانان ایران در این مسابقات در دو بخش ساندا و تالوی دختران و پسران به مصاف حریفان خود رفت. در پایان این رقابت ها، تیم کشورمان در بخش ساندا با کسب 4 مدال طلا و 2 نقره سکوی نایب قهرمانی را از آن خود کرد.چین با 5 طلا و 2 نقره اول شد و هند با 2 طلا، 2 نقره و 3 برنز عنوان سومی را از آن خود کرد. در مجموع دو بخش ساندا و تالو، چین با 19 مدال طلا و 2 نقره عنوان نخست را مقتدرانه از آن خود کرد و هنگ کنگ با 8 طلا و 9 نقره دوم شد. همچنین تیم ووشوی جوانان ایران با 22 مدال رنگارنگ شامل 7 طلا، 7 نقره و 8 برنز و یک پله صعود نسبت به دوره گذشته این مسابقات بر سکوی سومی ایستاد.

بازی های داخل  سالن آسیا 
 پنجمین دوره مسابقات داخل سالن آسیا همزمان با دومین دوره هنرهای رزمی آسیا به طور رسمی در محل برگزاری این دوره بازی ها در عشق آباد ترکمنستان افتتاح شد.

استعفای منصوریان بعد از تساوی استقلال
رقابت های لیگ برتر فوتبال چهارشنبه شب با برگزاری یک دیدار وارد هفته هفتم شد. در این دیدار که در ورزشگاه آزادی و میان دو تیم استقلال تهران و ذوب آهن اصفهان برگزار شد، آبی پوشان پایتخت برابر حریف به تساوی رسیدند و بعد از این بازی بود که علیرضا منصوریان در سرمربیگری استقلال استعفا کرد.

روز پنجشنبه هم پرسپولیس و سپاهان به تساوی دو بر دو رسیدند و سیاه جامگان در خانه خودش یک بر صفر به گسترش فولاد تبریز باخت. تیم های استقلال خوزستان و سپیدرود رشت هم به تساوی بدون گل رسیدند. سایر دیدارها روز جمعه برگزار می شود.

منصوریان رکورد زد و رفت
درحالی که علیرضا منصوریان در رختکن از بازیکنانش خداحافظی کرده بود و انتظار می رفت در نشست خبری بعد از بازی با ذوب آهن هم خبر استعفایش را اعلام کند و به مصاحبه اش پایان دهد، اما او در رکوردی عجیب بیش از یکساعت و بیست دقیقه در مصاحبه بعد از بازی حرف زد و از مشکلاتش در استقلال گفت.

کد N1769236