محورهای اصلی جمع‌بندی جلسه وزیران کشورهای ٥+١

سیاست خارجی,محورهاي اصلي جمع‌بندي جلسه وزيران كشورهاي ٥ ١

حمید بعیدی‌نژاد در کانال تلگرامی خود محورهای اصلی جمع‌بندی جلسه وزیران کشورهای ٥+١ تشریح کرد.

به گزارش ایلنا، حمید بعیدی‌نژاد در کانال تلگرامی خود نوشت:

موگرینی که ریاست جلسه وزیران کشورهای ٥+١ را بعهده داشت دیشب محورهای اصلی جمع‌بندی خود از جلسه را بدین صورت اعلام نمود.

١- در این جلسه همه پذیرفتند که تا بحال همه ی اعضای برجام تعهدات خود را بطور کامل اجرا کرده اند. در خصوص اجرای تعهدات هسته ای، آژانس انرژی اتمی تا بحال هشت بار اجرای کامل برجام توسط ایران را تایید کرده است که آخرین آن حدود ده روز پیش بوده است. هیچ نقضی در اجرای برجام صورت نگرفته است.

٢- دامنه ی شمول برجام بحث هسته ای ایران است. مباحث دیگری مطرح میشوند که اینها خارج از شمول برجام است و ربطی به آن ندارد و لازم است در جای مناسب خود مورد بحث قرار گیرند. مثلا مخفی نیست که آمریکا مشغول ارزیابی سیاست های خود در مورد ایران است، این بحث خارج از چارچوب برجام صورت می گیرد و نتایج آن ربطی به برجام ندارد.

٣- برجام بخوبی عمل کرده و خوب هم نتیجه داده است. در شرایطی که در سطح بین المللی با بحرانهای بزرگی از جمله بحران هسته ای روبرو هستیم، از میان بردن برجام قابل پذیرش نیست.

٤- برجام توافقی دوجانبه و یا توافقی که حتی ٦ یا ٧ عضو داشته باشد اینست. برجام بخشی از قطعنامه شورای امنیت است و لذا همه ی اعضای سازمان ملل متعهد به اجرای کامل آن هستند.

٥- ما نمی‌توانیم بحثی در خصوص تغییر برجام داشته باشیم و برجام نمی تواند مورد مذاکره مجدد قرار گیرد. تاکید می کنم که مباحثی که خارج از شمول برجام هستند باید در جای خود مورد بحث قرار گیرند. مثلا فردا ما در مورد سوریه نشستی داریم که ایران هم در آن شرکت می کند. برجام با اجرای خود جلوی یک بحران هسته ای و یک درگیری نظامی احتمالی را گرفت و هیچگاه نباید این را فراموش کنیم. چرا وقتی که توافقی دارد بخوبی کار می کند و نتیجه میدهد آنرا تغییر دهیم؟

٦- هیچکس جز آژانس نباید در خصوص پایبندی ایران به اجرای تعهدات هسته ای خود قضاوت نماید. به نظر آژانس نیز برجام بخوبی در حال اجراست.

٧- مذاکره برجام مجموعا ۱۲ سال بطول انجامیده و هر کلمه آن از عنوان تا متن و پیوست‌های آن بدقت مورد مذاکره قرار گرفته است. در خود برجام نیز ساز و کاری برای حل و فصل شکایت اعضا از اجرای برجام وجود دارد. لذا اصلا نباید فکر کرد که یک کشور بطور یکجانبه بتواند برجام را از میان بردارد. من بعنوان مسؤول عالی روابط خارجی اتحادیه اروپا صریحا اعلام می کنم که ( فارغ از هر گونه تصمیمی که آمریکا خواهد گرفت) اروپا متعهد است که برجام حفظ شود و اجرایش تداوم یابد.

کد N1769221