دبیر ستاد توسعه زیست فناوری؛

میزان ثبت اختراعات زیست فناوری کاهش یافت/ محصولات تجاری سازی شوند

فناوری

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری گفت: میزان ثبت اختراعات در زیست فناوری نسبت به سال گذشته کاهش یافته زیرا لازم است که تجاری سازی محصولات در این زمینه در نظر گرفته شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی قانعی در مراسم اختتامیه نمایشگاه زیست فناوری که امشب در مصلی تهران برگزار شد، با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع زیست فناوری را  در اولویت الف قرار داده است، اظهار داشت: کسب ۳ درصد بازار جهانی در این حوزه تعیین شده که باید به آن برسیم.

وی با بیان اینکه در مطالعه بازار زیست فناوری جهان، سهم ایران از آن ۳۱.۴ دلار است، بیان داشت: رشد زیست فناوری از وضعیت مطلوبی برخوردار است و دستیابی به رشد سه درصدی با توجه به رشد کشورهای پیشرفته در این حوزه سخت است.

قانعی با بیان اینکه رتبه علمی ۱۴ در بین کشورهای دنیا و رتبه اول در منطقه از منظر زیست فناوری برا ی تحقق اقتصاد کشور کفایت می کند، گفت: میزان ثبت اختراعات در زیست فناوری نسبت به سال گذشته کاهش یافته زیرا لازم است که تجاری سازی محصولات در این زمینه در نظر گرفته شود.

به گفته دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، کل پولی که موسسات زیست فناوری دریافت می کنند ۵۹۰ میلیارد تومان است که با کسر دستمزدها رقمی محسوب نمی شود ولی در این بین ۶۶ درصد از این اعتبار تنها به دو مرکز زیست فناوری اختصاص یافته است.

وی با اشاره به اینکه، کل میزان تسهیلات اعطایی به حوزه زیست فناوری ۱۴۶ میلیارد تومان بوده است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که سرمایه گذاری یکی از کشورهای پیشرفته در این حوزه ۱۵۰ میلیارد دلار است.

دبیر علمی چهارمین جشنواره زیست فناوری اظهار داشت: عملکرد صندوق زیست فناوری در دو ماهه سال جاری بیش از ۸.۵ میلیارد تومان یعنی برابر با کل سال گذشته بوده، مطلوب است.

وی با تاکید بر اینکه، حوزه زیست فناوری را وضع دو یا سه قانون متحول می کند افزود: ایران با قابلیت هایش و تصمیم هایی که در حوزه زیست فناوری اخذ می شود می تواند سرعت اقتصاد زیستی را افزایش داده و بدون سرمایه گذاری اولیه تا درصدی بازار را بدست آورد.

کد N1768905