پاسخ کوبنده روحانی به ترامپ: منتظریم از ما عذرخواهی کنید/مذاکره با آمریکا وقت کشی است

حجت الاسلام حسن روحانی نه تنها در سخنرانی خود از تریبون سازمان ملل، که حتی در نشست خبری پس از آن نیز به سخنان مداخله جویانه ترامپ علیه ایران واکنش نشان داد.

به گزارش خبرآنلاین، رئیس جمهور در این نشست خبری در پاسخ به سوالی که به احتمال مذاکره ایران و آمریکا اشاره داشت، گفت: سال‎ها طول کشید تا ایران و آمریکا در موضوعی به توافق برسند اما طرف آمریکایی در پی نقض آن است. در چنین شرایطی احتمال مذاکره دوجانبه ایران و آمریکا واقع بینانه نیست و وقت کشی است. اگر امریکا این توافق را زیر پا بگذارد هیچ کس حاضر به گفت‌وگو با امریکا نیست زیرا صحبت کردن با کشوری که تعهداتش را زیر پا گذاشته حرف بزند.

او به سخنان روز گذشته همتای آمریکایی اش از تریبون سازمان ملل اشاره کرد و آن را مداخله جویانه و ضد ایرانی خواند و گفت: ما منتظر عذرخواهی ایشان از ملت ایران هستیم.

اهم سخنان وی در این نشست خبری از این قرار است:

*ملت ایران در یک انتخابات پر شور و رقابتی در ایران و در انتخابات ریاست جمهوری راه جدید چهار ساله خود را انتخاب کردند. در این راه مردم ما خواهان روابط گسترده در جهان و توسعه و پیشرفت در داخل کشور و ثبات و آرامش در کل منطقه هستند.  دولت دوازدهم موظف است این اهداف را دنبال کند و سفر من به نیویورک و شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل برای این بود اهدافی که ملت ایران در انتخابات اعلام کردند را دنبال کنیم. در گفت‌وگوهایی که در حاشیه اجلاس، با سران کشورهای مختلف داشتیم، در همه آنها اولین مسئله توسعه روابط اقتصادی ایران با کشورهای دوست بود. همانطور که شما می‌دانید بعد از برجام فضای بسیار مناسبی برای توسعه روابط ایران با کشورهای دیگر به ویژه در زمینه اقتصادی فراهم شده است.

*به دنبال آن هستیم با سیاست برد - برد به نفع دو کشور روابط مان را با کشورهای دوست به پیش ببریم. بعد از برجام میلیاردها دلار در ایران از طریق کشورهای خارجی سرمایه گذاری شده و ده‌ها میلیارد اعتبار از طریق بانک‌های خارجی فراهم شده است. فضای داخلی ایران هم نشان از امیدواری مردم به آینده است. این واقعیت گویا است که مردم به چهار سال آینده امیدوارتر از گذشته هستند.

این خبر کامل می شود.

2727

کد N1768896