منتظر عذرخواهی ترامپ از ملت ایران هستیم/ دلیلی برای گفت‌وگو با آمریکا وجود ندارد

دولت,حسن روحانی,برجام

رییس‌جمهور با بیان اینکه بعد از برجام فضای بسیار مناسبی برای توسعه روابط ایران با کشورهای دیگر به ویژه در زمینه اقتصادی فراهم شده است، گفت: بعد از برجام میلیاردها دلار در ایران از طریق کشورهای خارجی سرمایه گذاری شده و ده‌ها میلیارد اعتبار از طریق بانک‌های خارجی فراهم شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی پس از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل در نشست خبری با حضور نمایندگان رسانه‌های جهان گفت: در آغاز تاکید می‌کنم ملت ایران در یک انتخابات پر شور و رقابتی در ایران و در انتخابات ریاست جمهوری راه جدید چهار ساله خود را انتخاب کردند. در این راه مردم ما خواهان روابط گسترده در جهان و توسعه و پیشرفت در داخل کشور و ثبات و آرامش در کل منطقه هستند.

رییس‌ جمهور ادامه داد: دولت دوازدهم موظف است این اهداف را دنبال کند و سفر من به نیویورک و شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل برای این بود اهدافی که ملت ایران در انتخابات اعلام کردند را دنبال کنیم. در گفت‌وگوهایی که در حاشیه اجلاس، با سران کشورهای مختلف داشتیم، در همه آنها اولین مسئله توسعه روابط اقتصادی ایران با کشورهای دوست بود. همانطور که شما می‌دانید بعد از برجام فضای بسیار مناسبی برای توسعه روابط ایران با کشورهای دیگر به ویژه در زمینه اقتصادی فراهم شده است.

او با بیان اینکه به دنبال آن هستیم با سیاست برد - برد به نفع دو کشور روابط مان را با کشورهای دوست به پیش ببریم، اظهار کرد: بعد از برجام میلیاردها دلار در ایران از طریق کشورهای خارجی سرمایه گذاری شده و ده‌ها میلیارد اعتبار از طریق بانک‌های خارجی فراهم شده است. فضای داخلی ایران هم نشان از امیدواری مردم به آینده است. این واقعیت گویا است که مردم به چهار سال آینده امیدوارتر از گذشته هستند.

روحانی اضافه کرد: مرکز آمار اعلام کرده در سه ماه اول نخست سال نسبت به سه ماه نخست سال گذشته هفت درصد رشد اقتصادی در همه بخش های مختلف داشتیم. ما نگران رکود در بخش مسکن بودیم که این بخش هم از رکود خارج شده است. ما متوجه این مسئله هستیم که رشد و توسعه ایران بدون ثبات و امنیت در منطقه و مبارزه با تروریسم امکانپذیر نیست و اینجاست که توسعه با آرامش همبستگی دارد. بنابراین همه هدف ما کمک به کشورهای منطقه و مردم آنها برای مبارزه با تروریسم بوده است. ایران در مقام عمل نشان داده برای مبارزه با تروریسم جدی است و از همه توان خود استفاده کند و این مورد اذعان همه کشورهای منطقه است.

رییس شورای عالی امنیت ملی به پیروزی‌های جبهه مقاومت در منطقه اشاره کرد و گفت: خوشحال هستیم شهرهای بزرگ عراق و سوریه از دست تروریست‌ها خارج شده و با کمک ایران و روسیه و ترکیه در سوریه آتش بس برقرار شده است. تلاش می‌کنیم این آتش‌بس را ادامه بدهیم و سعی می‌کنیم در گام بعدی در این کشور انتخابات را برگزار کنیم.

او تاکید کرد: این دو هدف برای ما حائز اهمیت است و در همه گفت‌وشنودها با سران کشورها علاوه بر توسعه روابط دوجانبه؛ مسائل منطقه‌ای نیز مطرح بوده است.

روحانی به کشتار مسلمانان در میانمار اشاره کرد و گفت: در هفته‌های گذشته منطقه آسیا با فاجعه جدیدی در میانمار روبرو شده و ۴۰۰ هزار نفر از مردم روهینگیا آواره شدند و مجبور به مهاجرت به بنگلادش شدند. نخست‌وزیر این کشور دیروز اعلام کردند علاوه بر ۴۰۰ هزار نفر در سال‌های گذشته، ۴۰۰ هزار نفر هم در هفته‌های اخیر به بنگلادش سفر کرده‌اند. از نظر انسانی این موضوع برای ما مهم است کمک به مردم و فشار بر دولت میانمار یکی از اهداف این سفر بود و خوشحالیم سازمان همکاری جلسه‌ای در این باره برگزار کند.

خبرنگار سی بی اس از روحانی پرسید که آیا آماده مذاکره با دولت امریکا خارج از چارچوب برجام هستید؟ آیا مذاکره درخصوص مسائل دیگر واقع بینانه نیست؟ که او اظهار داشت: به نظر من واقع بینانه نیست زیرا سال‌های درباره یک توافق مذاکره کردیم. اینک به یک توافق رسیدیم چه دلیلی وجود دارد که بخواهیم درخصوص مسائل دیگر گفت‌وگو کنیم. اگر امریکا این توافق را زیر پا بگذارد هیچ کس حاضر به گفت‌وگو با امریکا نیست زیرا صحبت کردن با کشوری که تعهداتش را زیر پا گذاشته حرف بزند.

رییس جمهور با اشاره به سخنرانی روز گذشته رییس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: ترامپ به ملت ایران اهانت کرده و ما منتظر عذرخواهی وی هستیم.

 

کد N1768894