آمادگی نیروگاه‌های برق به ۹۸ درصد رسیده است /کاهش ۲۰ درصدی باران پاییزی نسبت به سال گذشته

دولت,برق,سازمان هواشناسی,فصل آینده,وزارت نیرو

سرپرست وزارت نیروگفت: سازمان هواشناسی پاییز پر بارانی را پیش‌بینی نکرده است برابر این اطلاعات که یک ماه قابل استفاده است حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بارش‌ها زیر میزان بارش سال گذشته آبی خواهد بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، ستار محمودی سرپرست وزارت نیرو در پایان نشست هیات دولت درباره وضعیت آبی سال آینده، گفت: امیدواریم سال آینده  سالی بهتر باشد، لذا امسال میانگین بارش حدود ۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشت و زیر نرمال بود .

سرپرست وزارت نیرو افزود: ۲۳۰ میلی‌متر بارندگی داشتیم که نسبت به سال گذشته ۵ درصد کاهش داشت و وضعیت ذخیره سدها در حال حاضر ۲۶ میلیارد متر مکعب است که نسبت به سال گذشته دو میلیارد متر مکعب کاهش را نشان می‌دهد .

وی با بیان اینکه از جهت زیر فشار و بار بودن شبکه‌های آب و برق امسال پرکار و پر بار بود، گفت: گرچه از هم‌اکنون به سمت تعمیر نیروگاه‌ها رفته‌ایم، اما پیک برق را هم‌زمان با پیک آب پشت سر گذاشتیم، در نتیجه ظرفیت کل را کاهش می‌دهیم تا نیروها برای دوران پرکاری فصل آینده آماده شوند.

محمودی با بیان اینکه امسال به ۵۵ هزار ۴۰۰ مگاوات پیک مصرف رسیدم که خود رکوردی در سال جاری بود،‌ گفت: همچنین آمادگی نیروگاه‌های برق به ۹۸ درصد رسید و شبکه‌های انتقال برق هم آمادگی‌شان به ۹۸/۵ درصد رسید که در این صنعت رسیدن به بالای ۹۵ درصد کار بسیار سنگینی است.

وی افزود: امسال مردم عزیزمان در زمینه مصرف بهینه برق همکاری بسیار خوبی را با دولت و وزارت نیرو داشتند و درخواست داشتیم در زمان‌های پیک مصرف ما را یاری کنند که بتوانیم به صورت عادلانه  آب و برق را به همه برسانیم که کمک کردند و با توجه به مجموعه مصارفی که در اثر خنک‌کننده‌های جدید وارد بازار مصرفی شده بود به ویژه در صنعت برق، بیشتر از این عدد تحت فشار قرار می‌گرفت.

سرپرست وزارت نیرو اظهار داشت: امیدواریم با مجموعه اقداماتی که پیش روی ما است، گلوگاه‌ها و تنگناها را در سال آینده هموار کنیم. همواره در مصرف آب و برق نیازمند اعتدال هستیم. 

وی بیان کرد: به دلیل اینکه از نظام پیچیدگی بارش برخوردار نیستیم، از اطلاعات سازمان هواشناسی استفاده کرده‌ایم و سازمان هواشناسی پاییز پر بارانی را پیش‌بینی نکرده است برابر این اطلاعات که یک ماه قابل استفاده است حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بارش‌ها زیر میزان بارش سال گذشته آبی خواهد بود.

کد N1768684