نخست‌وزیر مالزی با ترامپ دیدار می‌کند

ایرنا نوشت: 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر مالزی 12 سپتامبر (21 شهریور) به آمریکا سفر می کند تا با 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا دیدار و گفت وگو کند.

این دیدار به مناسبت شصتمین سال روابط دوجانبه مالزی - آمریکا برگزار می شود.
بر اساس گزارش روز پنجشنبه رسانه های محلی مالزی، گفت وگو پیرامون توسعه همکاری های دوجانبه و تقویت همکاری های منطقه ای بین آمریکا و مالزی از جمله محورهای اصلی این گفت وگو خواهد بود.
وزارت امور خارجه مالزی با این عنوان که 'نجیب تون رزاق' دعوت 'دونالد ترامپ' را پذیرفته است، اعلام کرد که نجیب به دعوت ترامپ از واشنگتن به صورت رسمی دیدن می کند.

این در حالی است که 'رودریگو دوترته' رئیس جمهوری فیلیپین دیگر عضو آ.سه.آن دعوت ترامپ را تاکنون نپذیرفته و دیدار 'پرایوت چان اوچا' نخست وزیر تایلند به عنوان عضو دیگر آ.سه.آن به واشنگتن که قرار بود به دعوت ترامپ انجام شود با تاخیر مواجه شده است.
امنیت ملی، تروریسم، افراط گرایی، تجارت و سرمایه گذاری از جمله موضوعاتی هستند که براساس بیانیه وزارت امور خارجه مالزی در سفر نجیب در واشنگتن مورد بحث و گفت وگو قرار می گیرند.

آمریکا که در دوران 'باراک اوباما' در مقایسه با دورهای پیش توجه بیشتری به منطقه جنوب شرق آسیا داشت، با روی کار آمدن 'دونالد ترامپ' سیاست مبهمی در مورد این منطقه آسیا در پیش گرفت.

ابهام در سیاست های ترامپ در خصوص این منطقه اگر چه تا حدی باعث سردرگمی برخی از رهبران منطقه شده است، اما به طور کلی می توان انتظار داشت که واشنگتن در تعامل با این منطقه جز به تامین منافع خود نمی اندیشد.
آنچه که از ابتدای روی کار آمدن دولت جدید آمریکا می توان استنباط کرد، ایجاد تنش در منطقه است تا آمریکا بتواند به اهداف خود دست یابد.

سفر وزیر امور خارجه آمریکا در اوایل ماه جاری به سه کشور فیلیپین، تایلند و مالزی نشان می دهد که منطقه جنوب شرق آسیا همچنان در معادلات قدرت واشنگتن قرار دارد اما حل این معادلات توسط جمهوریخواهان با دموکرات ها متفاوت است.
سیاست های تجاری ترامپ که نخستین واکنش آن با خروج از توافق تجاری دو سوی اقیانوس آرام آغاز شد و با اعمال محدودیت های تجاری با کشورهایی از جمله اندونزی و تایلند در حال انجام است، نشان می دهد تجارت با منطقه در فهرست اولویت های واشنگتن در تعامل با منطقه جنوب شرق آسیا نیست و یا اینکه این اولویت در سطوح پایین قرار دارد.

در مقابل، تردد ناوهای جنگی آمریکا به منطقه جنوب شرق آسیا از جمله سنگاپور، فیلیپین و ویتنام پیام آشکاری است که قرار دادن آن در کنار مولفه رویارویی با کره شمالی بیش از پیش توجیه کننده حضور نظامی آمریکا در این منطقه است.

کاخ سفید برای تحقق سیاست های خود در این منطقه نیازمند یارگیری مناسب است تا با کمترین موانع مواجه شود. از اینرو، گزینه های همچون مالزی و سنگاپور که هم از لحاظ جغرافیایی در موقعیت استراتژیکی قرار دارند و هم این که متمایل به همکاری با آمریکا هستند، بیشتر مورد توجه دولتمردان آمریکایی قرار دارد.

52311

کد N1755265