مجلسی در گفت‌وگو با ایلنا بررسی کرد:

ابعاد و ریشه‌ استعفاهای سریالی در کاخ‌ سفید/ امکان‌سنجی و روند بررسی روانی ترامپ

بین الملل,دونالد ترامپ,حزب جمهوریخواهان,استیو بنن,کوکلاس کلان‌ها

اطرفیان رئیس‌جمهوری آمریکا و در کل جریان حاکم بر کاخ‌سفید به جایی رسیده‌اند که شان و منزلت خود را در خطر دیده‌اند و یکی پس از دیگری کناره‌گیری خواهند کرد چراکه برچسب نژادپرستی در آمریکا اتهام کوچکی نیست.

«فریدون مجلسی» کارشناس مسائل آمریکا در تشریح دلایل سلسله استعفاهای رخ داده در سطوح مختلف دولت ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: در بررسی و توصیف روند اتفاق افتاده در روزهای اخیر که بسیاری از مقام‌ها و حتی جریان‌های سیاسی و اجتماعی ایالات متحده در آن حضور داشتند، باید بگوییم که ریشه اصلی و نسبی موج جدید استعفاها اتفاق‌هایی است که در شهر شارلوتزویل ایالت ویرجینیا رخ داده است که ریشه در پرونده سنگین و کهنه‌ای به نام نژادپرستی دارد. مساله در اینجاست که علاوه بر وضعیتی که در خصوص پرونده ویرجینیا به وقوع پیوسته است باید گفت که فشار گروه‌هایی که پیرو عقلانیت و روشنگری بودند هم تا حد زیادی توانست این استعفاءها را رقم بزند و کانالیزه کند.

وی ادامه داد: اینکه شاهد هستیم کسانی مانند «استیو بنن» به عنوان استراتژیست کاخ سفید از سمت خود کناره‌گیری می‌کنند، موضوعی است که عمق شکاف در دولت ترامپ را نشان می‌دهد. به گونه‌ای که بنن در زمان انتخابات مسئول تبلیغات و کمپین انتخاباتی ترامپ بود و پس از پیروزی وی وارد کاخ‌سفید شد اما در حالت فعلی شاهد هستیم که وی رسماً از سمت خود کناره‌گیری می‌کند و پس از آن اعلام می‌کند که به جنگ رو در رو با ترامپ خواهد پرداخت. به نظر می‌آید که مردم آمریکا به عوام‌گرایی خود پی برده‌اند و در حالت فعلی هم در صدد اعمال فشار بر طیف‌هایی هستند که به نظر می‌رسد می‌توانند از طریق آنها اوضاع ترامپ را خراب‌تر کنند.

در ساختار هر کشور، بسیاری از کسانی که وارد ساختار قدرت می‌شوند، فعالیت در کنار رئیس‌جمهوری را یک افتخار بزرگ می‌دانند اما گاهی وقت‌ها همین افتخار و همکاری تبدیل به نفرت می‌شود و باعث سرشکستگی می‌شود. از سوی دیگر اشخاص و جریان‌هایی که در این مدت شش ماهه از سمت و جایگاه خود استعفاء دادند، همگی نگران شکسته شدن شان خود هستند و از این منظر ترجیح دادند برای جلوگیری از تخریب شخصیتی خود از گردونه قدرت که منتسب به دولت ترامپ است، کناره‌گیری کنند؛ تا جایی که آنها معتقد هستند که در حالت فعلی جامعه روانپزشک‌های ایالات متحده باید وارد میدان شوند.

این دیپلمات اسبق کشورمان با اشاره به استعفاء دسته‌جمعی اعضاء کمیته هنر و انسانیت کاخ‌سفید عنوان کرد: پس از استعفاء دسته‌جمعی اعضاء کمیته هنر و انسانیت کاخ‌سفید بسیاری از مقام‌های آمریکا اعلام کردند که انحلال این کمیته از گذشته تاکنون در دستور کار بوده و به نوعی این امر یک فرار رو به جلو را به تصویر می‌کشد. چراکه برای ساکت و آرام نگه‌داشتن جو عمومی نیاز دارند که چنین مساله‌ای را به عنوان پوشش سازماندهی کنند. اما آنچه که در این جریانات باید مد نظر قرار گرفته شود، ارتباط ترامپ و استیو بنن با جریان کوکلاس‌کلان‌های آمریکا است؛ باید توجه داشت که استراتژیست سابق کاخ سفید که چند روز گذشته استعفاء داد، همانند ترامپ از جمله افرادی به حساب می‌آیند که به جریان‌های دست راستی افراطی منتسب هستند.

باید توجه داشت که جریان کوکلاس‌کلان‌ها از طیف کسانی هستند که به عنوان فقرای اروپا نامیده می‌شوند و به آمریکا مهاجرت کرده‌اند و تماماً انگیزه‌های نژادپرستی تند و رادیکال دارند. به گونه‌ای که آنها حتی یهودی‌ها را هم در دایره تسویه حساب خود می‌دانند اما باید توجه داشت که ترامپ رسماً حامی جریان‌های یهودی در آمریکا بوده و حتی داماد وی یهودی است.

مجلسی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا «مایک پنس» می‌تواند در قد و قامت معاون ترامپ وی را کنترل کند یا خیر، گفت: تصاویری که از اتاق بیضی کاخ‌سفید و سایر اماکن و حتی سفرهای مختلف منتشر می‌شود، نشان می‌دهد که معاون رئیس جمهوری آمریکا تماماض در جایگاه یک خدمتگذار در کنار ترامپ مشغول به کار است و حتی برخی از اعضای حزب جمهوریخواهان از انتخاب خود در مورد مایک پنس اظهار تاسف می‌کنند؛ چراکه ترامپ در حالت فعلی غیر قابل کنترل شده است. لذا باید بگویم که در حالت فعلی معاون ترامپ نتوانسته وی را هدایت و مهار کند و حتی می‌توانیم بگوییم که مایک پنس به جای رئیس جمهوری مهار شده است. موضوع دیگری که باید به آن توجه شود بحث استیضاح و بررسی عقلانیت و سلامت روانی ترامپ است. این موضوع تا جایی پیش رفته است که نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا در خصوص سلامت وی هشدار داده و خواستار تشکیل کمیته بررسی سلامت رئیس‌جمهوری آمریکا شده است. بنابراین به نظر می‌رسد که وضعیت فعلی کاخ‌سفید تا ماه‌های آینده وخیم‌تر خواهد شد اما اینکه دامنه آن به کجا کشیده شود و چه متغیرهایی در این بین مطرح خواهد شد، بستگی به سیاست‌ها و مشاورهای ترامپ دارد. اما به نظر می‌رسد بررسی سلامت وی برجسته‌تر شود؛ چرا که قوانین اساسی تمامی کشورها ظرفیت به چالش کشیدن روسای جمهوری و مقام‌های عالی کشورها را در خود دارند و آمریکا از این موضوع مستثنی نیست.

کد N1752935