ادای دین سینماگران به شهید حججی

برترین‌های جشن بزرگ منتقدان سینما اعلام شد/ توزیع عادلانه جوایز

فرهنگی

پرونده یازدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران امشب با معرفی برترین های سینمای ایران بسته شد.

به گزارش خبرنگار مهر، یازدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی عصر امروز پنجشنبه ۲۶ مرداد در محل سالن همایش های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. طبق اعلام قبلی مقرر شده بود این مراسم ساعت ۱۹ آغاز شود و ۲ ساعت ادامه داشته باشد.

در این مراسم که اجرای آن را فرزاد حسنی برعهده داشت جوایز نامزدها در بخش های مختلف اهدا شد. دبیری این جشن امسال برعهده جعفر گودرزی بود.

مراسم ساعت ۱۹:۴۷ با قرائت قرآن آغاز شد. فرزاد حسنی مجری مراسم با ذکر نام منتقدان فقید سینمای ایران از حاضران خواست یک صدا آنان را تشویق کنند. همچنین در این مراسم یاد شهید حججی گرامی داشته شد. در ادامه با پخش کلیپی از علی معلم منتقد و نویسنده سینمایی که سال گذشته درگذشت، یاد شد و آذر معماریان همسر وی روی سن درباره همسرش سخن گفت.

در بخشی از این مراسم جمشید مشایخی با حضور روی سن از کلیپی که در مراسم پخش شد و چهره برخی بازیگران را نشان می داد انتقادات شدیدی کرد و به بازیگری اشاره کرد که مقابل شهبانو تمبک می زد ولی تصویرش در این کلیپ پخش شد. وی پس از آن مراسم را ترک کرد.

در ادامه مراسم جایزه بخش موسیقی متن فیلم اعلام شد که دیپلم افتخار بھترین موسیقی متن جشن یازدھم به ستار اورکی برای ویلایی ھا رسید. اورکی جایزه خود را به علی معلم اهدا کرد.

جوایز بخش موسیقی

تندیس بھترین موسیقی متن جشن یازدھم به سهراب پورناظری برای رگ خواب رسید. پورناظری در سخنانی گفت: این اولین جایزه سینمایی من و پرارزش ترینش است. باید تشکر ویژه از حمید نعمت الله بکنم.

جایزه بهترین طراحی صحنه و لباس

تندیس بھترین طراحی صحنه و لباس جشن یازدھم به بهزاد جعفری طادی برای ماجرای نیمروز رسید.

در این بخش از مراسم کلیپی برای تجلیل از جمال امید پخش شد. فریدون جیرانی فیلمساز امروز و منتقد و نویسنده دیروز درباره جمال امید سخنانی را مطرح کرد. همچنین جواد طوسی رییس انجمن منتقدان از لزوم احترام به منتقدان و استمرار آن گفت و از مدیران سینمایی، منتقدان و دبیر جشن یازدھم تشکر کرد.

جوایز بخش چهره پردازی

دیپلم افتخار بھترین چھرہ پردازی به ایمان امیدواری برای خفگی رسید.

تندیس بھترین چھرہ پردازی به محسن دارسنج برای ماجرای نیمروز  رسید. دارسنج گفت: جایزه ام را به شهید محسن حججی تقدیم می کنم که کیلومترها دورتر رفت تا ما اینجا جشن بگیریم.

جوایز بخش تدوین

دیپلم افتخار بهترین تدوین به سجاد پهلوان زاده برای فیلم ماجرای نیمروز رسید.

تندیس بهترین تدوین به بهرام دهقانی برای فیلم های نگار و خفگی رسید.

با حضور رخشاں بنی اعتماد و مهرزاد دانش، مراسم بزرگداشت فرید مصطفوی برگزار شد. بنی اعتماد، مصطفوی را از فیلمنامه نویسانی دانست که تداوم حرفه ایش زبانزد است.

کلیپی از دوره های قبلی جشن در این بخش مراسم پخش شد.

جوایز بخش بازیگر مرد و مکمل مرد

تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به هادی حجازی فر برای فیلم ماجرای نیمروز رسید. وی در سخنانی گفت: نوید جان (اشاره به نوید محمدزاده بازیگر) ببخشید که این جایزه را گرفتم.

وی با اشاره به ساخته نشدن فیلم «لاتاری» محمدحسین مهدویان عنوان کرد: ویدیو هم یک زمانی ممنوع بود و آزاد شد. یک روز هم «لاتاری» آزاد می شود.

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد به کوروش تهامی ‌برای بازی در فیلم رگ خواب رسید.

تندیس بهترین بازیگر مرد به حامد بهداد برای سد معبر رسید. حامد بهداد در سخنانی گفت: افتخار زیادی است که از دست آقای مهرجویی جایزه می گیرم.

وی افزود: ما هنرمندها آنطور که باید از عباس کیارستمی نگفتیم. چطور نام بوعلی سینما پشت قباله ایران است اما نام کیارستمی نیست؟

بهداد همچنین گفت: من نمی توانم از تصویر شهید محسن‌حججی بگذرم. این لحظه را تقدیم می‌کنم به روح پرفتوحش.

جایزه بخش فیلمبرداری

تندیس بهترین فیلمبرداری به مسعود سلامی برای فیلم خفگی رسید.

در ادامه کلیپی برای بزرگداشت گوهر خیراندیش نمایش داده شد. تهمینه میلانی و کمند امیرسلیمانی با حضور روی صحنه از گوهر خیراندیش تجلیل کردند.

میلانی با انتقاد از انتخاب های این جشن گفت: نمی دانم ملاک انتخاب فیلم ها چه بوده ولی حتی فیلم مرا ندیدند. منتقدان ما باید مستقل باشند. فیلم من را که دولت کنار گذاشت شما هم کنار گذاشتید.

گوهر خیراندیش نیز در سخنانی ضمن تشکر از فرزندانش گفت: تاریخ زنده و مستند سینمای ایران یعنی جمال امید اینجا است.

وی همچنین با اشاره به شکستن پایش در یک سریال و اشتباهی که در جراحی آن ایجاد شده بود, گفت: متاسفانه پای من در یک سریالی که عاشقش بودم آسیب دید و بد شانسی آوردم. آرزوی من این است که لحظه به لحظه شادی هایم را با شما تقسیم کنم، انجمن منتقدان به من لطف کردند.

جایزه خلاقیت و استعداد درخشان (ویژه فیلمسازان اول)

با حضور فاطمه گودرزی، ھوشنگ گلمکانی و سامان مقدم، اولین جایزہ خلاقیت و استعداد درخشان بع منیر قیدی برای ویلایی ھا رسید.

دومین جایزہ خلاقیت و استعداد درخشان به اصغر یوسفی نژاد برای ائو (خانه) رسید.

منیر قیدی گفت: گرفتن این جایزه از جشن رای های پاک برای من ارزشمند است.

اصغر یوسفی نژاد نیز بیان کرد: افتخارم این است که از منتقدها هستم و بابت دیر شکوفا شدن این استعداد عذرخواهی می‌کنم.

جوایز بخش بازیگر زن و مکمل زن

این خبر تکمیل می شود...

کد N1751747