ماجرای هماهنگی لباس لاریجانی و روحانی | سه وزیری که رای نمی آورند | آذری جهرمی رای اعتماد می گیرد؟

رای اعتماد, جلسه رای اعتماد, رای اعتماد کابینه دوازدهم, کابینه دوازدهم, کابینه دولت دوازدهم, رای اعتماد آذری جهرمی, آذری جهرمی رای اعتماد می گیرد, رنگ لباس روحانی و لاریجانی, لباس روحانی و لاریجانی, بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی, کدام وزیران رای نمی آورند, رای عدم اعتماد,

روز اول بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس جمهور در مجلس با حاشیه های جالبی همراه بود. از هماهنگی لباس لاریجانی و روحانی تا نشست های نمایندگان مجلس و دولت. در این میان حاشیه ها درباره رای اعتماد آذری جهرمی وزیر پیشنهادی ارتباطات پررنگ تر است. یک نماینده نزدیک به لاریجانی از احتمالی رای نیاوردن سه وزیر خبر داد...

بیشتر بخوانید: دیروز در مجلس چه گذشت؟

رئيس‌جمهوري و رئيس مجلس با هم هماهنگ بودند؛ رنگ عباي روحاني نزديک به رنگ کت‌وشلوار لاريجاني بود؛ يا شايد هم برعکس. البته لباده روحاني که زير عبايش خودنمايي مي‌کرد، رنگ ديگري داشت. اين نزديک‌شدن، پيش از نمايان‌شدن در رنگ لباس، بيشتر در معرفي برخي وزرا و پالس‌هاي ياران لاريجاني ديده شده بود. شايد به همين دليل باشد که «بهروز نعمتي»، نماينده نزديک به رئيس مجلس، درباره يکي از وزراي چالش‌برانگيز براي اصلاح‌طلبان مجلس، يعني «آذري‌جهرمي»، با اعتمادبه‌نفس مي‌گويد که او حتما رأي خواهد آورد. «محمدجواد آذري‌جهرمي»، وزير پيشنهادي براي وزارت ارتباطات است که سابقه کاري او در افکار عمومي و بين بسياري از نمايندگان چالش‌برانگيز شده است.

گعده جلالي، واعظي و جهرمي در جلسه رای اعتماد
(دیروز در جلسه رای اعتماد) محمود واعظي که اين روزها در قامت رئيس دفتر رئيس‌جمهوري ظاهر مي‌شود، از در سمت راست هيئت‌رئيسه به صحن بازگشت؛ در بدو ورود کاظم جلالي را ديد. جلالي هم مانند نعمتي از نمايندگان نزديک به لاريجاني است که با فهرست اميد به‌عنوان نماينده تهران وارد مجلس شدند و پس از ورود به مجلس به فراکسيون اميد نرفتند و به فراکسيون نزديک به علي لاريجاني رفتند. واعظي هم که در جريان معرفي کابينه انتقادات زيادي به او وارد شده بود؛ به همراه جلالي به گوشه ورودي هيئت‌رئيسه رفتند و مشغول صحبت شدند؛ پس از آن همراه همديگر به سمت وزراي پيشنهادي رفتند. آذري‌جهرمي ايستاد؛ سه‌نفري صحبت کردند؛ آذري‌جهرمي، معاون واعظي در وزارت ارتباطات بوده. جلسه نوبت صبح، ساعت ١٣ تمام شد و در نوبت عصر دستور کار مجلس ادامه يافت.

در تمام جلسات صبح و عصر ديروز، شايد بارزترين نشانه از هماهنگي لاريجاني و روحاني در معرفي وزرا همان گعده سه‌نفره واعظي، جلالي و جهرمي باشد؛ حتي هماهنگ‌تر از معرفي رحماني‌فضلي براي وزارت کشور و سِت‌تر از رنگ لباس‌هاي لاريجاني و روحاني.

*بهروز نعمتي: جهرمي رأي مي‌آورد
بهروز نعمتي در گفت‌وگويي کوتاه به «شرق» خبر داده که دو، سه وزير در مرز افتادن قرار دارند و بااين‌حال از آنها نام نبرده است.

‌ چند نفر در خطر رأي‌نياوردن هستند؟
دو، سه نفر روي مرز هستند.

‌کدام وزراي پيشنهادي؟
نام نمي‌برم چون نمي‌خواهم اثرگذاري داشته باشد.

‌مثلا آقاي جهرمي؟
نه؛ آقاي جهرمي رأي مي‌آورد.

‌ترکيب را چگونه مي‌بينيد؟
عموميت کابينه فراجناحي و معتدل هستند.

‌پس اينکه مي‌گوييد رأي نمي‌آورند کجاست؟
گاهی مسائل تخصصي است که ممکن است نمايندگان بحث داشته باشند. بعضي حوزه‌ها پراهميت هستند و فکر مي‌کنم بايد آدم قوي‌تري پيشنهاد شود؛ چون معتقدم در برخي حوزه‌ها آقاي روحاني بايد قسمتي در آن حوزه باشد و قسمتي هم به کار رياست‌جمهوري‌اش بپردازد.

‌اين دو، سه نفري که مي‌گوييد از افراد تازه‌وارد هستند يا از وزراي دولت يازدهم که براي کابينه دوازدهم معرفي شده‌اند؟
خوب هستند!

‌نظر کلي فراکسيون مستقلين چيست؟
فراکسيون مستقلين پنجشنبه صبح بعد از دفاعيات وزرا اعلام رأي خواهد کرد.

‌با ساير فراکسيون‌ها هم رايزني مي‌کنيد؟
حتما نياز است که فراکسيون‌ها باهم رايزني کنند.

‌انجام شده؟
هنوز نه؛ ولي مذاکراتي بشود، مفيد است.

‌مذاکره قطعا مفيد است؛ ولي آيا انجام خواهد شد؟
ان‌شاءالله فکر مي‌کنم بشود؛ با هر دو فراکسيون ولايي و اميد.

موافقان و مخالفان جهرمی چه گفتند؟

براي اين وزير هم شش موافق و مخالف در قالب چهار وقت ١٥دقيقه‌اي صحبت کردند. ابتدا «نادر قاضي‌پور»، نماينده اروميه، در مخالف با او پشت تريبون رفت. او از «تلگرام» انتقاد کرد و خطاب به جهرمي گفت: «مديرعامل تلگرام يک روسي صهيونيستي فراري از روسيه است که به‌دليل طرح براندازي عليه ولاديمير پوتين (رئيس‌جمهوري) از اين کشور فرار کرد، اما شما با اين سرويس هر روز در ارتباط هستید». او از فيلترينگ هوشمند هم انتقاد کرد و آماري هم داد: «فيلترينگ هوشمند شما بي‌اساس است. حدود ٤١ ميليارد عکس مبتذل در تلگرام وجود دارد و اينستاگرام قتلگاه جوانان شده است. پس چرا فيلترينگ هوشمند شما شکست خورد؟».

انتقادها از جهرمي
قاضي‌پور انتقادهای ديگري هم نظير مدرک ليسانس جهرمي به او وارد کرد و ادامه زمان خود را به «حميده زرآبادي»، نماينده قزوين داد تا با نشان‌دادن اسلايدهايي در مخالفت با جهرمي صحبت کند. در جلسه نوبت صبح بود که زرآبادي در محل صندلي خود لپ‌تاپي آورده بود و همراه با «فولادگر»، نماينده اصفهان، در حال بررسي همان اسلايدهاي نوبت عصر بودند. موافقان و مخالفان ادامه دادند؛ زرآبادي بار ديگر از وقت يکي از مخالفان جهرمي استفاده کرد و به مخالفتش با استناد به اسلايدهايي که تهيه کرده بود، ادامه داد. 

«محمدعلي پورمختار»، نماينده کبودرآهنگ، هم در مخالفت با جهرمي صحبت کرد؛ جمله پاياني او براي بسياري شوکه‌کننده بود: «اجازه ندهيد وزارت ارتباطات، وزارت اطلاعات ٢ شود». کنايه او به سابقه کار جهرمي در وزارت اطلاعات بود. 

نوبت به جهرمي رسيد تا از خودش دفاع کند؛ پشت تريبون رفت؛ چند دقيقه‌اي مي‌شد که لاريجاني صحن را ترک کرده بود و پزشکيان رياست جلسه را بر عهده داشت. هنگام نطق جهرمي سکوت مطلق بر مجلس حاکم بود. سکوتي که نمايندگان زمان سخنراني رئيس‌جمهوري رعايت نکردند، هنگام نطق جهرمي برقرار بود. تعدادي هم ايستاده مشغول گوش‌دادن بودند. تنها صدايي که هنگام نطق جهرمي به گوش مي‌رسيد فرياد «احسنت، احسنت» برخي نمايندگان بود که دو سه بار تکرار شد. اواخر نطق جهرمي، پزشکيان به سؤال‌هایی که زرآبادي مطرح کرده بود اشاره کرد و خواستار پاسخ‌گويي جهرمي شد، اما وزير پيشنهادي ارتباطات هم با گفتن اينکه «به‌صورت کتبي خواهم داد تا بين نمايندگان پخش شود»، به سخنان خود ادامه داد. 

نطق او به پايان رسيد و به سمت صندلي‌اش رفت. چند نماينده انگار منتظر پايان نطق بودند تا به سمت جهرمي بروند و با او خوش‌و‌بش کنند؛ «عبدالرضا عزيزي»، نماينده شيروان، اولين نماينده‌اي بود که با سرعت به سمت جهرمي رفت و با او روبوسي کرد. نمايندگان ديگر هم وزير پيشنهادي ٣٦ساله را در حلقه خود گرفته بودند. او درنهايت به صندلي خودش رسيد و نشست. يک ربع به پايان جلسه مانده بود. مجلس وارد بررسي وزير پيشنهادي بعدي يعني وزير اطلاعات شد؛ اما فقط نوبت به يک مخالف رسيد تا صحبت کند. «کاظم دلخوش» نماينده‌اي بود که در مخالفت با «سيدمحمود علوي» سخن گفت؛ او هم مانند برخي مخالفان وزير پيشنهادي ارتباطات، در مخالفت با وزير پيشنهادي اطلاعات، نسبت به برخي کانال‌هاي تلگرامي انتقاد کرد. البته قرار بود دقايقي از زمانش را به «قسيم عثماني» اختصاص دهد که فقط حدود دودقيقه‌و‌نيم به «عثماني» رسيد. هنگام نطق مخالفان وزير اطلاعات، همچنان نمايندگان به سمت صندلي جهرمي مي‌رفتند و با او خوش‌و‌بش مي‌کردند؛ غير از «عزيزي»، «رسول خضري»، «حسن کامران»، «علاءالدين بروجري» و... به سمت جهرمي رفتند و با او خوش‌و‌بش کردند. «واعظي» هم که انگار شاگردش باعث سربلندي‌اش شده، به سمت جهرمي رفت و با او ديده‌بوسي کرد. آخرين نطق ديروز مجلس که اولين نطق درباره وزير اطلاعات بود، به پايان رسيد و با به‌صدا‌درآمدن زنگ مجلس، پزشکيان پايان ١٠ ساعت جلسه را اعلام کرد.


---------------------------------
کد N1750804