تجربه جهانی

اعتراض به توریسم به سبک کاتالونیایی

در ادامه اقدامات ضدتوریستی در بارسلون اسپانیا، استفاده از دوچرخه‌های الکترونیکی در برخی نقاط این شهر ممنوع شد. به گزارش «ایسنا» به نقل از ...

در ادامه اقدامات ضدتوریستی در بارسلون اسپانیا، استفاده از دوچرخه‌های الکترونیکی در برخی نقاط این شهر ممنوع شد. به گزارش «ایسنا» به نقل از گاردین، شهر بارسلون که زمانی مکانی ایده‌آل برای گردشگران بود، این روزها دیگر میانه خوبی با توریست‌ها ندارد و مسافران خارجی دیگر نباید انتظار یک استقبال گرم را از سوی اهالی این شهر داشته باشند. اکنون نیز تورهای دوچرخه‌های الکترونیکی و اسکوترها هم در منطقه قدیمی شهر و کنار دریا ممنوع اعلام شده ؛ اقدامی که مدعی است با استقبال فراوان شهروندان مواجه شده‌ است. ممنوعیت استفاده از دوچرخه‌های برقی و اسکوترها تنها بخشی از یک دیدگاه فراگیر در شهر است که مدعی است بارسلون در حال تبدیل به یک پارک تفریحی است که بیشتر به کام توریست‌ها اداره می‌شود تا شهروندان و افزایش اجاره‌بهای خانه‌ها نیز موجب شده بسیاری از ساکنان بومی به بیرون از شهر رانده شوند.

 

بارسلون با جمعیت 6/ 1 میلیون نفری، سال گذشته میزبان بیش از ۳۰ میلیون گردشگر بود و صنعت توریسم با سهم ۱۴ درصدی نقش بسیار مهمی در اقتصاد این شهر ایفا می‌کند. با این حال، مشکلات ناشی از حضور بیش از حد گردشگران، ساکنان این شهر ساحلی را به ستوه آورده است. زمانی که «آدا کولائو» به‌عنوان اولین شهردار بارسلون انتخاب شد، وعده‌های خود درباره جلوگیری از زیان رساندن گردشگری به شهر مورد علاقه‌اش را فراموش نکرد. وی با اشاره به شهر ونیز به‌عنوان درس عبرت گفت که نمی‌خواهیم شهر ما یه یک مغازه سوغات‌فروشی ارزان تبدیل شود. وی از زمان قبول مسوولیت جلوی همه مجوزهای ساخت هتل و آپارتمان‌های اقامتی را گرفته و همچنین خواستار اعمال مالیات جدید گردشگری و محدود کردن شمار گردشگران شده است.

کد N1748886