آیا گاوها به کمک درمان ایدز در انسان می‌آیند؟

فناوری

تهران- ایرنا- تازه‌ترین تحقیقات انجام شده نشان می دهد که سیستم ایمنی گاوها به واسطه تولید مجموعه ای کامل از آنتی بادی ها می تواند انواع زیادی از ویروس های ایدز را از بین ببرد.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از ایندیپندنت، محققان دانشگاه جان هاپکینز اخیرا دریافتند که بدن گاوها آنتی بادی هایی تولید می کند که احتمالا از آنها می توان برای مقابله با بیماری ایدز بهره گرفت.
این پژوهشگران در مطالعه خود نوعی پروتئین اچ. آی.وی به بدن گاو تزریق کردند و متوجه شدند که بدن این حیوان بی درنگ ن0آنتی بادی های قدرتمندی تولید کرد که ویروس را خنثی کرد.
این یافته اذهان را متوجه تولید آنتی بادی های مشابه در بدن انسان و احتمالا تولید واکسن ایدز کرده است. آنتی بادی تولید شده در بدن گاو برای جلوگیری از گسترش عفونت های ناشی از انواع مختلفی از اچ آی وی قابل استفاده است.
این روند در بدن گاو به حداکثر 50 روز زمان نیاز دارد. تولید آنتی بادی های مشابه در بدن انسان ممکن است سال ها به طول بیانجامد که به عفونت ناشی از ویروس امکان می دهد در بدن گسترش یافته و منجر به مرگ انسان شود.
به گفته محققان، گاوها به ایدز مبتلا نمی شوند و انتی بادی های یاد شده در شکل کنونی انها برای درمان های بالینی برای انسان کاربرد ندارد.
با این حال، روش مورد نظر کارآیی بسیار زیادی برای مصون سازی بدن انسان در برابر ویروس اچ آی وی دارد.
اساسا مهم ترین مانع در برابر تولید واکسن مقابله با ویروس بیماری مذکور تغییرات سریع و گسترده آن در درون بدن انسان است و به همین علت تنها یک درصد از افراد مبتلا به ایدز شانس آن را پیدا می کنند که آنتی بادی خنثی کننده ویروس اچ آی وی در بدنشان تولید شود.
پژوهش ها نشان می دهد آنتی بادی های تولیدشده در بدن گاو برای جلوگیری از 96 درصد از موارد فعالیت 117 نوع از ویروس اچ آی وی قابل استفاده است و با استفاده از آنها می توان در مجموع 72 درصد از انواع ویروس اچ آی وی را از کار انداخت.
** 9259**
خبرنگار: سپیده علی کاشانی *** انتشار:زهره محتشمی پور
کد N1738898