علت مرگ مریم میرزاخانی | سرطان پستان زنان ایرانی را تهدید می کند!

مریم میرزاخانی, عکس مریم میرزاخانی, سرطان مریم میرزاخانی, مریم میرزاخانی کیست, مرگ مریم میرزاخانی, درگذشت مریم میرزاخانی, خاکسپاری مریم میرزاخانی, تشییع جنازه مریم میرزاخانی, تدفین مریم میرزاخانی, یادبود مریم میرزاخانی, خاکسپاری مریم میرزاخانی در آمریکا, سرطان سینه, سرطان پستان, سرطان سینه زنان ایران, سرطان سینه در ایران, علت مرگ مریم میرزاخانی, مریم میرزاخانی سرطان پستان, مریم میرزاخانی سرطان سینه, خطر سرطان سینه در ایران,

سرطان پستان مریم میرزاخانی را از جامعه علمی جهان گرفت. سرطان سینه یا پستان شایع ترین نوع سرطان در ایران است. درصد درگیری زنان ایرانی زیر 40 سال با سرطان پستان نگران کننده است. مریم میرزاخانی که در 40 سالگی در اثر سرطان درگذشت، 4 سال با آن درگیر بود.

بیشتر بخوانید: مریم میرزاخانی سرطان سینه داشت؟
بیشتر بخوانید: خاکسپاری مریم میرزاخانی در آمریکا
بیشتر بخوانید: همسر مریم میرزاخانی کیست؟
صبا صراف در شرق نوشت: «مريم ميرزاخاني» نام برنده مهم‌ترين جايزه رياضي دنيا و مرگ نابهنگام او عنوان همايش پيشگيري از سرطان سينه را به خود اختصاص داد. براي نخستين‌بار در رسانه‌هاي عمومي نوع سرطان مريم ميرزاخاني سرطان سينه عنوان شد و دکتر معصومه آباد، عضو هيئت‌مديره مؤسسه پيشگيري از سرطان، اعلام کرد: «متأسفانه به دليل فاجعه اسفبار ازدست‌دادن مريم ميرزاخاني، نابغه رياضي و تقابل اتفاقي آن با اين همايش، اين همايش را به نام اين عزيز ازدست‌رفته نام‌گذاري مي‌کنيم، زيرا که ايشان هم به دليل بيماري سرطان سينه از ميان ما رفت». 
مريم ميرزاخاني در حالي جان خود را در آستانه ٤٠سالگي از دست داد که بر اساس آمارها، تعداد خانم‌هاي مبتلا به سرطان پستان در سن کمتر از ٤٠ سال در ايران نسبت به ديگر کشورها نگران‌کننده اعلام شد. 
«متأسفانه در ايران نسبت به ديگر کشورها، خانم‌ها ١٠ سال زودتر به سرطان مبتلا مي‌شوند». دکتر محمد هاديزاده، فوق‌تخصص جراحي و بيماري‌هاي پستان و مدير مؤسسه پيشگيري از سرطان، با ابراز نگراني از مبتلايان به سرطان، عدم تشخيص زودهنگام اين بيماري در کشور را يکي از مشکلات جدي عنوان کرد و در همايش روز گذشته گفت: «در تشخيص زودهنگام سرطان سينه، ٣٥ درصد از آمار جهاني عقب‌تر هستيم». هادي ايازي، معاون امور اجتماعي وزير بهداشت، نيز روز گذشته در پاسخ به روزنامه «شرق» درباره اينکه با وجود آنکه گفته مي‌شود تعداد مبتلايان به سرطان در ايران نسبت به کشورهاي توسعه‌يافته از نظر تعداد کمتر است و آيا اين رقم در مورد بروز سرطان نيز به همين شکل است، گفت: «٩٢ هزار ابتلا به سرطان در کشور داريم. حدود ١٠ هزار نفر مبتلا به سرطان پستان در هر سال داريم و ١٠ درصد سرطان‌هاي کشور را سرطان پستان تشکيل مي‌دهد. چون جامعه جواني داريم، ميزان ابتلا به سرطان درحال‌حاضر کم است، اما ميزان رشد آن زياد است و پيش‌بيني مي‌شود شيوع ٣٠ هزار در هر صد هزار نفر به رقم ٥٠ هزار نفر افزايش يابد». 
وي در اين همايش آمار جديدي از مبتلايان به سرطان اعلام کرد و گفت: «سه‌هزارو ٤٠٠ کودک در ايران مبتلا به سرطان هستند». به گفته وي، درحال‌حاضر ٣٥٠ هزار نفر مبتلا به سرطان هستند و بين ٩٠ تا صد هزار مورد ابتلاي جديد به صورت سالانه اعلام شده است. بر اساس آنچه در همايش روز گذشته نيز مطرح شد، سرطان پستان اولين نوع شيوع سرطان در زنان ايران و دنياست، اما برخلاف تصور عموم مردم تنها سرطاني است که به گفته فوق‌تخصص جراحي و بيماري‌هاي پستان «درمان قطعي دارد» و اگر تنها زود تشخيص داده شود، زماني که توده کمتر از ١٠ سانتي‌متر است آن زمان مي‌توان بيماري سرطان سينه را به طور کامل از ميان برد. دکتر محمد هاديزاده اعلام کرد: «درحال‌حاضر ٦٠ هزار نفر مبتلا به سرطان سينه در ايران زنده هستند و نياز به کمک دارند». وي در ادامه افزود: «سالانه ١٠ هزار نفر در ايران مبتلا به سرطان سينه مي‌شوند که بر اساس آمار‌ها، به صورت تقريبي ابتلا به اين بيماري در هر دقيقه برابر با سه‌هزارو ٥٠٠ نفر است که مي‌توان گفت با تشخيص درست اين بيماري از پيشرفت سرطان حداقل سه‌هزارو ٥٠٠ نفر و برداشتن کامل سينه جلوگيري کرده‌ايم».
٥٠ درصد زنان ايراني اضافه‌وزن دارند
در اين همايش از حدود ٤٠٠ ماماي کشور دعوت شده بود تا با همکاري آنان به فرهنگ‌سازي در امر پيشگيري و کمک به زنان مبتلا به سرطان سينه اقدام‌هايي صورت گيرد و محور عمده صحبت‌هاي جلسه روز گذشته به درخواست از ماماها و کاهش هزينه‌هاي مالي و رواني درمان سرطان در صورت همکاري بيشتر اين قشر صورت گرفت و بحث‌هاي تخصصي در مورد ابتلا به سرطان، نوع بيماري و بيشترين دلايل ابتلا به آن در ايران با توجه به تحقيقات مطرح شد. يکي از عواملي که در ادامه صحبت‌هاي ايازي، معاونت امور اجتماعي وزارت بهداشت، صورت گرفت، بحث چاقي و تغذيه نامناسب بود. وي اعلام کرد: «بالغ بر ٥٠ درصد خانم‌هاي ايراني اضافه‌وزن دارند، درحالي‌که يکي از عوامل بروز سرطان مي‌تواند چاقي باشد». وي در ادامه در گفت‌وگو با روزنامه «شرق» در مورد اينکه آيا همچنان سرطان سيستم گوارش در بالاترين رتبه ابتلا به سرطان کشور قرار دارد، به «شرق» گفت: «درکل سرطان گوارشي دارد سال‌به‌سال کاهش پيدا مي‌کند و اقدامات کنترلي آن بيشتر است، اما در مورد خانم‌ها تلاش مي‌کنيم در ارتباط با سرطان سينه اقداماتي انجام دهيم، زيراکه اولين سرطان شايع بين خانم‌هاست». وي در همايش روز گذشته به توجه وزارت بهداشت به گسترش مشارکت‌هاي مردمي و مؤسسات خيريه اشاره کرد و گفت: «درحال‌حاضر ٦٢ مؤسسه خيريه مانند محک، بهنام دهش‌پور، ياس و... در سراسر کشور مشغول به فعاليت هستند که ما در جلسه‌اي با اين ٦٢ مؤسسه به گفت‌وگو نشستيم تا از ظرفيت‌هاي مردمي و شبکه‌هاي مردم‌نهاد در حوزه توانمندسازي بهره بگيريم و بايد بگوييم مؤسسه خيريه ياس به‌عنوان مؤسسه پيشگيري از سرطان سينه با همکاري ديگر شبکه‌هاي مردم‌نهاد مي‌توانند به بالغ بر ٤٠ ميليون خانم ايران در حوزه سلامت کمک کنند و به آنان مشورت دهند».
کد N1734429