رئیس شبکه هپاتیت ایران خبر داد؛

عرضه داروی جدید درمان هپاتیت B تا آخر سال

سلامت

رئیس شبکه هپاتیت ایران ار عرضه داروی جدید برای درمان هپاتیت خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری شبکه هپاتیت ایران امروز در سازمان انتقال خون ایران با حضور دکتر سید موید علویان رئیس شبکه هپاتیت ایران، دکتر صداقت رئیس مرکز سلامت سازمان انتقال خون ایران و دکتر حاجی بیگی مدیر روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

در این نشست سید موید علویان گفت: با توجه به نتایج سالهای اخیر هپاتیت B و C در ایران وضعیت بهتری نسبت به کشورهای خاورمیانه دارند. آمار ما نشان می دهد از نظر شیوع و کنترل این بیماری وضعیت بهتری داریم.

وی افزود: ما دو ویروس مهم داریم هپاتیت B و C  که باعث نارسایی کبد می شود. در سال های گذشته سازمان بهداشت جهانی هپاتیت را در اولویت خود قرار داده زیرا میزان مرگ و میر آن بیشتر از ایدز است.

رئیس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به روش های ابتلا به هپاتیت تصریح کرد: هپاتیت از مادر به فرزند منتقل می شود در سال ۱۳۷۳ واکسیناسیون علیه هپاتیت در بین نوزادان شروع شد به همین دلیل در حال حاضر افراد زیر ۲۳ سال مبتلا به این بیماری نیستند. اما هپاتیت از راه خونی و تماس های جنسی هم منتقل می شود. در حال حاضر بیشترین بیماران ما بین سنین ۲۷ تا ۵۰ سال هستند. در ایران شیوع بیماری بالای پنج درصد بوده است. پیش بینی می شود بین یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت B داریم.

وی ادامه داد: اگر از زبان کسانی که مردم به آن توجه دارند این موضوع گفته شود، بهتر و اثرگذارتر است. لذا ما می خواهیم از تمام ظرفیت های موجود استفاده کرده تا سلامت جامعه حفظ شود.

علویان اظهار کرد: حجامت و خالکوبی غیربهداشتی بیشترین راه ابتلا به هپاتیت B است. قمه زدن یک ریسک ابتلا به هپاتیت B و C است که در عراق و لبنان قمه زنی وجود دارد.

رئیس شبکه هپاتیت ایران خاطر نشان کرد: برنامه های واکسیناسیون در آرایشگرها، پزشکان، کودکان کار و خیابانی و زندانی ها آغاز شده است. اهداکنندگان مستمر خون نیز به صورت رایگان واکسن هپاتیت B دریافت می کنند.

وی تاکید کرد: تا پایان سال ۹۶ داروی TAF برای بیماران هپاتیت B عرضه می شود که عوارض استخوانی و کلیوی کمتری نسبت به داروهای دیگر دارد. این محصول تا پایان امسال به بازار عرضه می شود.

علویان گفت: در سال ۲۰۰۶ مرگ و میر ناشی از هپاتیت C بیشتر از بیماری ایدز شد. هپاتیت C از طریق خون انتقال می یابد ولی امروزه این بیماری درمان قطعی  دارد. شیوع این بیماری در پاکستان ۵.۵ درصد، آذربایجان ۷.۵ درصد و در عربستان و کویت سه تا پنچ درصد است. در عراق به دلیل جنگ، این آمار بیشتر است.

وی ادامه داد: از سال ۷۵ که همه خون های اهدایی چک می شود، دیگر از طریق انتقال خون شیوعی وجود ندارد.  

رئیس شبکه هپاتیت ایران افزود: در حال حاضر برنامه های کشور برای کنترل و ریشه کن شدن این بیماری تا سال ۱۴۱۰ است و تعهد کرده ایم تا سال ۱۴۰۰ تمام مبتلایان به این بیماری درمان شوند. در بین بیماران هموفیلی و تالاسمی حدودا ۶۰۰ نفر مبتلا به هپاتیت C  داریم و در مجموع در بین بیماران خاص این آمار به زیر هزار نفر می رسد که درمان آنها کاملا رایگان است.

وی اظهار کرد: در سال های اخیر درمان هپاتیت C بسیار گران بوده، به طوری که هزینه یک دوره درمان سه ماهه ۳۰۰ میلیون تومان بود. آخرین قیمت درمان این بیماری در ایران حدود ۶۹ میلیون تومان بود. اما در حال حاضر این دارو تحت پوشش بیمه قرار دارد و پنج شرکت دارویی آن را ساخته اند.

علویان با بیان اینکه در هشت استان کشورمان درمان هپاتیت C رایگان است ادامه داد: پیش بینی می شود تا پایان سال به تعداد این استانها افزوده شود. برای افراد بی بضاعت مراکزی در نظر گرفته شده که می توانند در آنجا به رایگان درمان شوند.

رئیس شبکه هپاتیت ایران گفت:در سال گذشته کمپین های زیادی در مترو و فرهنگسراها برای آگاهی سازی مردم راه اندازی کردیم که مورد توجه سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است.

وی با اشاره به میزان مبتلایان به هپاتیت C  در سایر کشورها بیان کرد: مصر بالاترین میزان شیوع هپاتیت C را دارد که حدودا ۲۰ درصد است و در سال گذشته بیش از ۲۰۰ هزار نفر را درمان کردند. اما در کشور ما تمامی مبتلایان به این بیماری حدود ۱۸۵ هزار نفر است.

هفتمین کنگره هپاتیت تهران پانزدهم تا هفدهم شهریورماه سال جاری در تهران برگزار خواهد شد. در حاشیه این کنگره مسابقه نقاشی برای زندانیان و سایر افراد علاقمند برگزار می شود.

کد N1733466