افت سه درصدی بارش هانسبت به پارسال/ بارندگی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه 37 درصد کاهش یافت

استان ها

تهران- ایرنا- ارتفاع کل ریزش های جوی در سال آبی جاری به 223 میلیمتر رسید که به این ترتیب نسبت به میانگین دوره زمانی مشابه پارسال، سه درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا،بر اساس جداول آماری شرکت مدیریت منابع آب ایران، این مقدار بارندگی نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که231 میلیمتر بوده سه درصد و نسبت به دوره‌های مشابه درازمدت (48 سال اخیر) که 230 میلیمتر بوده نیز سه درصد کاهش داشته است.
در این دوره زمانی، حجم بارش ها در حوزه آبریز دریاچه ارومیه به 205 میلیمتر رسیده که نسبت به سال آبی پارسال 37 درصد و نسبت به متوسط 48 ساله 23 درصد کاهش داشته است.
از 6 حوزه آبریز اصلی کشور، بارش ها فقط در 2 حوزه آبریز «خلیج فارس و دریای عمان» و «فلات مرکزی» بیشتر از پارسال گزارش شده و بارش ها در دیگر حوزه های آبریز کمتر از پارسال بوده است.
امسال ارتفاع بارش ها در حوزه آبریز «مرزی شرق» به 60 میلیمتر کاهش یافت تا نسبت به سال آبی گذشته 35 درصد و نسبت به دوره مشابه دراز مدت 39 درصد کاهش داشته باشد.
بارش ها در حوزه آبریز «قره قوم» نیز نسبت به سال آبی گذشته 29 درصد و نسبت به دوره مشابه دراز مدت 18 درصد کاهش داشته است. در سال آبی جاری، ارتفاع بارش ها در این حوزه آبریز به 179 میلیمتر افت کرده است.
حجم بارش ها از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه پارسال) تا هفدهم تیرماه جاری 367 میلیارد و 51 میلیون مترمکعب است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**9189** 1561** خبرنگار: اسماعیل داودی**انتشار:مژگان توانا
کد N1729484