هفته دوم لیگ جهانی والیبال؛

نگاهی به تاریخچه دیدارهای ایران - صربستان/ جدال نفسگیر در آزادی

ورزشی

تیم ملی والیبال ایران در دومین روز هفته دوم لیگ جهانی به مصاف مدافع عنوان قهرمانی می رود و جدالی سخت در انتظار ملی پوشان کشورمان خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، دومین روز هفته دوم لیگ جهانی والیبال در تهران با دیدار تیم های بلژیک و آرژانتین شروع می شود و سپس ملی پوشان ایران از ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه در دومین مسابقه سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران به مصاف صربستان می روند.

والیبال مردان صربستان سابقه ۲۰ ساله در لیگ جهانی دارد و در سال ۲۰۱۷ برای بیست و یکمین بار در این رقابت ها شرکت کرده است. این کشور تاکنون ۹ بار در لیگ جهانی روی سکو رفته است که بهترین آن در سال ۲۰۱۶ و کسب مدال طلا و عنوان قهرمانی است.

صربستان پس از پنج ناکامی برای کسب مدال طلا که منجر به کسب مقام نایب قهرمانی و مدال نقره لیگ جهانی شد، در سال ۲۰۱۶ با شکست برزیل مدعی در سالن تارون کراکوف کشور لهستان قهرمان شد و ارزش این مدال برای ملی پوشان صربستانی دو چندان شد.

تیم ملی والیبال مردان صربستان در سال های ۲۰۰۳، ۲۰۰۵، ۲۰۰۸، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۵ به مدال نقره لیگ جهانی دست یافت و در سال های ۲۰۰۲، ۲۰۰۴ و ۲۰۱۰ به مدال برنز رسید.

والیبال مردان صربستان از سال۱۹۹۶  در المپیک حضور یافت و پنج دوره متوالی این رویداد مهم بین المللی را تجربه کرد که مدال برنز بازی های المپیک آتلانتا سال ۱۹۹۶ و مدال طلای بازی های المپیک ۲۰۰۰ سیدنی از جمله افتخارات این تیم است. تیم ملی والیبال صربستان در سال ۲۰۱۶ به رغم قهرمانی در لیگ جهانی، سهمیه حضور در المپیک ریو به دست نیاورد.

صربستان هنوز نتوانسته به مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان دست یابد و فقط یک مدال نقره در سال ۱۹۹۸ و یک مدال برنز در سال ۲۰۱۰ را درکارنامه خود دارد و جای خالی مدال خوش رنگ طلا در کارنامه افتخارات آنان احساس می شود. صربستان دو قهرمانی (۲۰۰۱ و ۲۰۱۱) مسابقات قاره اروپا را نیز در پرونده دارد.

تیم ملی والیبال صربستان در هفته نخست لیگ جهانی با دو برد و یک شکست و کسب ۶ امتیاز در رتبه چهارم جدول ۱۲ تیمی این رقابت ها قرار گرفت. ملی پوشان این تیم در نخستین مسابقه هفته دوم لیگ جهانی نیز موفق به شکست سه بر صفر آرژانتین شدند تا با ۹ امتیاز از سه برد در جایگاه سوم جدول ۱۲ تیمی این رقابت ها قرار گیرند.

تیم ملی والیبال ایران نیز در نخستین مسابقه خود در هفته دوم لیگ جهانی سه بر دو بلژیک را شکست داد و با پنج امتیاز و سه پله صعود در رتبه هفتم جدول ۱۲ تیمی سطح یک لیگ جهانی قرار گرفت.

حالا ملی پوشان ایران در جدالی سخت به مصاف تیم ملی صربستان می روند و در صورت کسب پیروزی در این مسابقه احتمال صعود دو رتبه ای نیز در جدول این رقابت ها خواهند داشت.

این دیدار پنجمین بازی دو تیم در تاریخ لیگ جهانی محسوب می شود که در بازی های گذشته سهم هر تیم دو برد مقابل دیگری بوده است.

از سوی دیگر این مسابقه چهارمین جدال دو تیم در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی در لیگ جهانی است که دو برد و یک شکست نتایج بازی های این سالن برای تیم ایران بوده است. این موضوع همانند کابوس برای تیم صربستان است و ملی پوشان این کشور نگران تکرار این نتیجه خواهند بود.

نتیجه سه مسابقه دیگر دو تیم به قرار زیر رقم خورده است:
ایران ۳ – صربستان ۲ (جام جهانی ۲۰۱۱)
ایران صفر – صربستان ۳ (انتخابی المپیک ۲۰۱۰ لندن)
ایران ۳ – صربستان یک (قهرمانی جهان ۲۰۱۴)

کد N1712601