آفتاب

«انصراف قالیباف» به نفع رئیسی یا از ترس شکست؟

«انصراف قالیباف» به نفع رئیسی یا از ترس شکست؟

انصراف قالیباف عکس العمل عجیبی نیست، وقتی مناظره سوم 96 با آن روند پیش برود و بی اخلاقی ها و تهمت زنی ها در اردوی اصولگرایی اوج بگیرند، و رقیب دیرینه شهردار، حسن روحانی، بار دیگر برنده مناظره باشد.

انصراف قالیباف عکس العمل عجیبی نیست، وقتی مناظره سوم 96 با آن روند پیش برود و بی اخلاقی ها و تهمت زنی ها در اردوی اصولگرایی اوج بگیرند، و رقیب دیرینه شهردار، حسن روحانی، بار دیگر برنده مناظره باشد. روزنامه آرمان در این باره نوشته است:
روزها یکی پس از دیگری می‌گذرند و نامزدها شهر به شهر برای تبلیغات می‌گردند و در برنامه‌های مختلف حاضر می‌شوند. از این بین 4نفر یا بهتر بگوییم 3 نفر با شیب بیشتری نسبت به سایر کاندیداها به تبلیغات مشغولند. حسن روحانی رئیس جمهور مستقر از یک سو و محمدباقر قالیباف و سیدابراهیم رئیسی از سوی دیگر درصدند به هر نحوی کلیددار ساختمان ریاست جمهوری در پاستور شوند. نظرسنجی‌ها خبر از برتری محسوس حسن روحانی در انتخابات پیش رو می‌دهد. بخصوص با اظهارات روحانی در هفته‌ای که گذشت شیب آرای مردم به سمت او متمایل شده است. در همین راستا محمدباقر قالیباف و سیدابراهیم رئیسی که تا پیش از این بسیار امیدوار بودند که با عدم حضور مردم هرطور شده انتخابات را به دور دوم بکشند نه تنها از این حربه کم‌کم نا امید می‌شوند بلکه به مشکل دیگری به اسم انصراف برخورده‌اند. باید دید در آخرین هفته داغ منتهی به انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری چه تحولاتی در صحنه سیاسی کشور به وقوع خواهد پیوست.
شیب تند حمایت از روحانی در جامعه
اگر تا قبل از 16 اردیبهشت از هر کس پرسیده می‌شد که سرنوشت انتخابات چه خواهد شد و کدام کاندیدا پیروز این دوره از انتخابات است، بسیاری به این اذعان داشتند که با توجه به درصد آرای کاندیداها در جامعه در خوشبینانه‌ترین حالت انتخابات به دور دوم کشیده شود، اما از 16 اردیبهشت به بعد ورق برگشته است طوری که بسیاری براین عقیده‌اند که اگر حسن روحانی همین رویه‌ای که پیش گرفته را ادامه دهد قطعا و بدون تردید در همان مرحله اول با درصد قابل توجهی از آرا پیروز انتخابات است. این موضوع خود نگرانی دیگری را برای اصولگرایان به‌وجود آورده کما اینکه افزایش شیب حمایت‌ها از حسن روحانی و اعلام حمایت تمام عیار طبقه متوسط و فرهنگی و گروه‌های مرجع مردم مانند هنرمندان و ورزشکاران موجب شده است که حتی به اقرار نظرسنجی‌هایی که رسانه‌های اصولگرا منتشر می‌کنند روحانی در بهترین شرایط در چند هفته اخیر برسد.
تلاش اصولگرایان برای انصراف قالیباف
شاید پس از مناظره اول و چهره ساکت و آرام رئیسی بسیاری از اصولگرایان بدین فکر افتادند که شاید به گزینه‌ای بهتر از او نیز می‌توانستند فکر کنند و رئیسی تمام خواسته‌های آنها نیست، اما با گذشت زمان و ورود به مناظره دوم رئیسی مدل خود را عوض کرد به نحوی که از ژست شخصیتی آرام و خونسرد در آمده و در هیات شخص مهاجم وارد میدان مناظره شد. رئیسی از ضعف بزرگ خود یعنی عدم شناخته شدن خوب آگاه بود. هراندازه که مسئولان کاملا با او آشنا هستند اما در طرف مقابل جامعه با او آشنایی چندانی ندارد. او باید این ضعف را با برنامه‌های تلویزیونی و میتینگ‌های تبلیغاتی خود بر طرف می‌کرد. رئیسی به جهت نوع گفتمانی که دارد نیک می‌داند که رای طبقه متوسط شهری را ندارد، از این رو به قشر محروم و مستضعف جامعه پرداخته است. رئیسی از دو جهت قالیباف را تحت فشار گذاشته است، از جهتی با رشد آرای رئیسی نسبت به قالیباف و از سوی دیگر هم با حمایت اشخاص، احزاب و بزرگان اصولگرا مانند جبهه پایداری، جامعه مدرسین و جامعه روحانیت قالیباف را نگران کرده است. تصمیم‌سازان ستاد رئیسی احتمالا بر این اعتقادند که با حضور قالیباف نمی‌توانند روحانی را در دور دوم شکست دهند. از این رو مذاکرات را با قالیباف آغاز خواهند کرد تا بتوانند با ریختن آرای قالیباف به سبد رئیسی شاید، در دور دوم روحانی را شکست دهند، اما از این نکته غافلند که آرای قالیباف صرفا آرای خاکستری است که در صورت کناره‌گیری او بیشتر به سبد روحانی خواهد رفت تا رئیسی گرچه آقای قالیباف گفته که تا پایان انتخابات خواهد ماند اما با توجه به شیب تند حمایت از روحانی در جامعه و احتمال شکست اصولگرایان در دور اول، شاید قالیباف برای فرار از شکست دوباره به سود رئیسی انصراف دهد. 
کد N1695753