از کجا بفهمیم گوشی همراهمان قاچاق است یا نه؟

اخبار فناوری, موبایل, گوشی هوشمند, گوشی قاچاق,

گمرک ایران نحوه تشخیص گوشی‌ تلفن همراه قاچاق از غیرقاچاق را تشریح کرد. گمرک ایران اعلام کرد: استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن‌همراه برای ...

گمرک ایران نحوه تشخیص گوشی‌ تلفن همراه قاچاق از غیرقاچاق را تشریح کرد. گمرک ایران اعلام کرد: استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن‌همراه برای تشخیص گوشی‌های قاچاق از غیر قاچاق تنها از طریق سامانه پیامکی 30008887 یا لینک مخصوص استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه وارداتی که در سایت رسمی گمرک ایران به نشانی www.irica.ir قرار داده شده، امکان‌پذیر است. نحوه استعلام به این صورت است که شماره شناسه 15 رقمی گوشی تلفن‌همراه به شماره پیامک یا لینک مخصوص استعلام ارسال و پیامکی که در رابطه با ثبت یا عدم ثبت شناسه استعلام شده از پنجره واحد تجاری گمرک ارسال می‌شود و پس از آن، امکان استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن همراهی که از ابتدای سال‌جاری به‌صورت رسمی وارد کشور شده است، فراهم می‌شود. هم‌اکنون از طریق سامانه استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه وجود دارد.


بر این اساس ارائه شناسه بین‌المللی گوشی‌های تلفن همراه از سوی واردکنندگان در گمرک الزامی شده است و تمامی دستگاه‌های موبایل دارای قابلیت اتصال به شبکه مخابراتی GSM، دارای این کد 15 رقمی مختص به خود هستند که در این کد اطلاعات مربوط به مدل گوشی، شرکت سازنده، کشور سازنده و... وجود داشته و گوشی‌های تلفن همراه با این کد در شبکه‌های مخابراتی ثبت می‌شوند. روی بسته‌بندی دستگاه تلفن همراه یا عموما در زیر باتری تلفن همراه، این کد قابل مشاهده است یا با شماره‌گیری ##* تلفن همراه کد 15 رقمی شناسه گوشی تلفن همراه (IMEI) نمایش داده می‌شود.


سامانه ثبت و دریافت شماره سریال گوشی‌های تلفن وارداتی که از دستاوردهای سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در گمرک است، گام مهمی در اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود و با اجرایی شدن آن قدم بزرگی در مبارزه با قاچاق کالا برداشته خواهد شد. برنامه گمرک ایران بهره‌گیری از سامانه‌های هوشمند گمرکی برای ردیابی کالاهای قاچاق از غیرقاچاق در سایر گروه‌های کالایی است.


فارس
کد N1681136