درراستای احیای دریاچه ارومیه؛

طرح توسعه شهرستان تکاب به زودی تدوین می ‌شود

فناوری

تهران - ایرنا - مجری و دبیر کارگروه ملی طرح نجات دریاچه ارومیه گفت: طرح توسعه شهرستان تکاب در راستای آغاز حمایت از مناطق محروم حوضه آبریز دریاچه ارومیه به زودی تدوین خواهد شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه در چهلمین جلسه کمیته هماهنگی این ستاد، موضوع توسعه شهرستان تکاب مطرح شد.
شهرستان تکاب در جنوب شرقی حوضه آبریز دریاچه ارومیه واقع شده که شرایط معیشتی و زیر ساخت‌ های آموزشی مطلوبی ندارد؛ ستاد احیای دریاچه ارومیه در راستای رسیدن به اهداف خود موضوع توسعه پایدار در تکاب را در اولویت کاری احیا قرار داده است تا به این ترتیب برخلاف ادعای معارضان، در کنار موضوع احیاء، معیشت و توسعه منطقه نیز با قدرت رقم بخورد.
بر اساس این برنامه، واحد فرهنگی و اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه بنا به درخواست نماینده مردم منطقه به بررسی وضعیت اقتصادی - اجتماعی آن منطقه پرداخته و در چهلمین نشست این ستاد، گزارشی از روند بررسی ‌های خود برای توسعه را ارائه کرده است.
در نهایت نیز به دستور مسوولان ارشد ستاد، تصمیم به عملیاتی کردن مرحله‌ بهبود سریع معیشت مردم منطقه با به ‌کارگیری ظرفیت ‌های منطقه ‌ای در کنار آموزش و توانمند سازی جوامع محلی برحسب مزیت ‌های منطقه ‌ای، کردند.
عیسی کلانتری مجری و دبیرکارگروه ملی طرح نجات دریاچه ارومیه در چهلمین نشست کمیته هماهنگی
با تاکید بر اهمیت توجه به شهرستان تکاب به عنوان یکی از شهرستان‌ های مهم و تاثیرگذار حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: ستاد احیای دریاچه ارومیه باید با نگاهی کلان و عمیق، برنامه توسعه پایدار در شهرستان تکاب را ارزیابی و با کمک مردم و نهادهای ذیربط عملیاتی و اجرا کند.
وی با اشاره به اینکه دیم ‌کاران در کل کشور جزو فقیرترین گروه‌های شاغل در کشور هستند، افزود: باید دیم‌کاران شهرستان تکاب مورد توجه ویژه ستاد قرار گیرند.
کلانتری ادامه داد: گذشته از کشاورزان باید سایر گروه های شاغل در شهرستان مورد حمایت قرار گیرند، در جریان اشتغالزایی در این شهرستان نیز ستاد موظف است با همکاری نهادهای مردمی و خیرین و ارائه برنامه‌ های توسعه ‌ای زمینه ‌ساز ایجاد کارگاه‌های کوچک و پر بازده شده تا بتوان بیکاری را به حداقل ممکن رساند.
مجری و دبیرکارگروه ملی طرح نجات دریاچه ارومیه در خصوص دلیل توجه ویژه به شهرستان تکاب گفت: دریاچه ارومیه برای ما عزیز است؛ اما انسان‌ها هم مهم هستند، ما نباید انسان‌ها را فراموش کنیم، توسعه و احیای دریاچه ارومیه در قالب یک بسته جامع دیده شده و باید به صورت همه جانبه برای اجرای آن پیش رویم.
وی افزود: در بسته جامع احیای دریاچه، کاهش مصرف 40 درصدی آب، افزایش بهره ‌وری کشاورزی و متعاقب آن رونق کشاورزی، بهبود معیشت و در نهایت بهبود کیفیت زندگی مردم حوضه آبریز و به ویژه مناطق محروم همچون تکاب است.
کلانتری تاکید کرد: برای کاهش مصرف آب نیز بهتر است، بیشتر به ارومیه، تبریز، میاندوآب و مناطقی از این دست کار کنیم و فشار را از روی مناطق محروم حوضه آبریز کمتر کنیم.
وی افزود: در این شهرستان کافی است ما هسته اصلی اشتغال را شکل دهیم سپس باید کار را بسپاریم به خود آنها که به صورت هیات امنایی یا ریش‌ سفیدی دنبال کنند، یک بار به بخش خصوصی و مردم اعتماد کنیم تا خود همه امور را به دست گیرند.
کلانتری به کارشناسان فرهنگی و اجتماعی ستاد توصیه کرد: گذشته از حمایت کشاورزان و باغداران شهرستان تکاب، در جریان ایجاد مشاغل غیر کشاورزی از جمله صنایع دستی وارد شوند و به موضوع احداث کارگاه‌های کوچک و پربازده بپردازند.
مجری و دبیرکارگروه ملی طرح نجات دریاچه ارومیه سپس از کارشناسان واحد فرهنگی و اجتماعی ستاد خواست: طرح توسعه ‌ای تکاب مبنی بر مزیت ‌های منطقه ای را مدت 2 تا 3 ماه تهیه کنند و هرچه زودتر نتایج آنرا به صورت مرحله‌ ای به اجرا در آورند.
در ادامه این جلسه مسعود تجریشی مدیر دفتر برنامه ‌ریزی و تلفیق ستاد احیاء با تاکید بر اهمیت توسعه تکاب اظهار کرد: قطعا این برنامه و نگاه توسعه منطقه‌ ای مبنی بر مزیت‌ های محلی به کمک مردم مورد توجه شهروندان تکابی و نمایندگان آنها در مجلس خواهد بود.
وی افزود: باید همزمان با ترسیم طرح توسعه تکاب، اقدامات اولیه برای این کار با هدف ایجاد زنجیره ارزشی در محصولات و مزیت ‌های منطقه‌ ای دنبال شود تا برنامه نیازمند گذراندن زمانی چندین ساله نباشد.
*** احداث خانه توسعه تکاب
همچنین علی ملکی قائم مقام پژوهشکده سیاستگزاری علم و فناوری و صنعت دانشگاه شریف به تشریح مطالعات میدانی دفتر فرهنگی و اجتماعی ستاد از وضعیت شهرستان تکاب و مزیت‌ها و چالش‌های پیش‌ روی آن پرداخت.
براساس گزارش ملکی روند جمعیتی شهرستان تکاب از سال 1385 تا 1390 کاهشی بوده است البته این روند طی سال‌ های 1390 تا 1395 رو به افزایش بوده، اما جمعیت آن هنوز به سطح سال 1385 نرسیده است.
وی درخصوص وضعیت تحصیلی افراد در این شهرستان گفت: درصد بی ‌سواد در شهرستان تکاب به نسبت حوضه آبریز بسیار بالاتر است.
ملکی درباره وضعیت اراضی تکاب نیز گفت: سطح اراضی کشت دیم در تکاب بسیار بیشتر از اراضی آبی است، سطح اراضی آبی این شهرستان 9 هزار و 887 هکتار و سطح اراضی دیم آن 73 هزار و 117 هکتار است، از سوی دیگر بهره ‌برداران دیم‌کار آن در اراضی گندم نیز 5 هزار و 331 نفر و ‌بهره‌برداران اراضی آبی 148 نفر هستند، سطح زیر کشت باغات این منطقه نیز با احتساب درختان پراکنده هزار و 770 هکتار است.
*** مزیت‌ های توسعه منطقه‌ ای تکاب
قائم مقام پژوهشکده سیاستگزاری علم و فناوری و صنعت دانشگاه شریف در ادامه مزیت ‌های توسعه منطقه ‌ای تکاب را شرح داد و گفت: در تکاب دیم زارهای وسیع و امکان بهبود عملکرد به کمک مراکز تحقیقاتی و ترویجی وجود دارد، در آنجا ظرفیت گردشگری تاریخی، طبیعی و اکوتوریسم، وجود صنایع دستی منحصر به فرد به ویژه فرش افشار، تولید بالای عسل با کیفیت، مزیت طبیعی دامداری و امکان بهبود آن با تقویت زنجیره ارزش لبنیات و گوشت و در نهایت وجود معادن متنوعی در تکاب، از دیگر مزیت های این منطقه است.
وی سپس چالش‌ های توسعه منطقه ‌ای تکاب را عمدتا اجتماعی و ذهنیت‌ ها و باورهای مردم مطرح کرد و افزود: موقعیت جغرافیایی و طبیعی شهرستان یعنی دور افتادن تکاب از شهرهای بزرگ و راه های مواصلاتی اصلی کشور، سرمای شدید هوا و محدودیت بسیاری از فعالیت‌ ها در ماه‌های سرد سال، ارتفاع زیاد از سطح دریا و کمبود اراضی کم شیب از دیگر چالش‌های منطقه است.
وی در ادامه دو پیشنهاد مطرح کرد: یکی از جنبه توسعه اقتصادی، کمک به راه‌ اندازی شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان تکاب و دومی از جنبه توسعه اجتماعی، راه اندازی خانه توسعه تکاب بود که هر دو مورد تایید مسوولان ارشد ستاد در جلسه قرار گرفت.
علمی 9014**1440
دریافت کننده: کیمیا عبدالله پور** انتشار: گلشن
کد N1680667