معلوليت هزار بیمار هموفیلی به دلیل نبود دارو در دولت محمود احمدی نژاد

اخبار اجتماعی, هموفیلی, احمدی نژاد, وزارت بهداشت, کمبود دارو, تحریم

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران با اشاره به افزایش شاخص دسترسی بیماران هموفیلی به ٧/٢ در دولت یازدهم، گفت: متأسفانه در دولت گذشته هزار بیمار هموفیلی شدید به‌دلیل نبود دارو معلول شدند.

احمد قویدل، با اشاره به اقدامات دولت یازدهم برای بیماران هموفیلی گفت: کلیدی‌ترین اتفاقی که برای بیماران هموفیلی و اساسا بیماران صعب‌العلاج رخ داد، موضوع برجام و پایان‌دادن به تحریم‌هاست، چراکه برداشتن تحریم‌ها یک تحول بزرگ در زندگی بیماران ایجاد کرد.وی افزود: هیچ‌کس مثل یک بیمار درک نمی‌کند که وقتی کشوری به غیرانسانی‌ترین شکل ممکن مانع ورود داروی مورد نیازش به کشور می‌شود، چه بلایی سر بیمار می‌آید و چه رنجی از تحریم‌ها می‌برد. توافقات بعد از برجام باعث شد داروهای حیاتی در دسترس بیماران قرار گیرد.وی افزود: قابل استنادترین آمار موجود در زمینه تأثیر برجام بر زندگی بیماران هموفیلی این است که بزرگ‌ترین تولیدکنندگان داروهای انعقادی بیماران هموفیلی کشورهای اروپایی و آمریکایی‌ هستند و بخش اعظم واردات کشور در این حوزه‌هاست.
قویدل گفت: در زمانی که تحریم‌ها وجود داشت، با وجود اینکه آمریکا مدعی عدم مشمولیت تحریم‌ها در حوزه دارو بود؛ اما هیچ‌کدام از بانک‌ها برای واردکنندگان داروی ایرانی LC باز نمی‌کردند و عملا با این کار بانک‌ها واردات دارو انجام نمی‌شد.
مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: در بانک‌های ایران عملا امکان گشایش ارزی برای خرید دارو وجود نداشت. قبل از انعقاد معاهده برجام عملا در بحث واردات داروی بیماران هموفیلی دچار مشکلات بسیاری بودیم و برخی از داروها با واسطه خریداری می‌شد که در چنین شرایطی امنیت بهداشتی لازم را هم نمی‌توانستیم درباره آنها تضمین کنیم.
او افزود: قبل از برداشتن تحریم‌ها به‌صورت روزانه و جدی، دچار کمبود دارو بودیم که عوارض این مشکل ایجاد معلولیت‌های مختلف برای بیماران هموفیلی بود. بیماران دچار معلولیت دست و پا می‌شدند و این در حالی است که امکان پیشگیری از این مسئله وجود داشت؛ اما متأسفانه اقدامی نشد.
مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: در دولت گذشته بالغ بر هزار نفر از بیماران شدید هموفیلی دچار معلولیت‌های حرکتی مختلف شدند و محدودیت‌های مختلف حرکتی در آنها به وجود آمد. زنان دچار اختلالات انعقادی دچار خونریزی ماهانه پردرد و پررنجی شدند.
او خاطرنشان کرد: در دولت قبل بیماران هموفیلی برای انجام عمل‌های بسیار ساده مجبور به خرید تمامی تجهیزات مورد نیاز عمل از خارج از بیمارستان بودند تا مجوز عمل را از بیمارستان دریافت کنند؛ اما در چهار سال گذشته اساسا این فرایند در بیمارستان‌ها تمام شد و یک تحول بزرگ در حوزه درمان به وجود آمد و اکنون همه تجهیزات را بیمارستان در اختیار بیمار می‌گذارد.
قویدل گفت: شروع طرح پیشگیری از معلولیت و تغییر روش درمان کودکان هموفیلی شاخص درخور توجهی از تفاوت رویکرد این دولت با دولت قبل است.
ایلنا
کد N1680469