داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به نفع فرد ارجح کنار بروند/ ثبت نام برخی‌ برای مردم تحقیرآمیز بود

میراث فرهنگی و گردشگری,انتخابات ریاست جمهوری,نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تاکید بر اینکه در منطق اسلام شایسته سالاری مطرح است، به داوطلبانی که برای انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کردند توصیه کرد هر کدام که تشخیص می‌دهند دیگران ارجح و بهتر هستند به نفع آنها کنار بروند.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر در جلسه تواصی به حق با اشاره به پایان مهلت ثبت نام داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری و آغاز بحث‌های انتخاباتی در کشور از عدم توجه به سیاست‌های کلی انتخابات که مقام معظم رهبری در سال گذشته ابلاغ کردند، انتقاد کرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه با گذشت ۳۸ سال از پیروزی انقلاب اسلامی مردم رشید و بزرگوار ایران به درجه‌ای از بلوغ سیاسی رسیده‌اند که به خوبی مسایل را تحلیل کنند، اظهار داشت: این مردم با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و امام راحل، انقلاب اسلامی را با تمام وجود یاری کرده اند اما متاسفانه گاهی حوادث و مسایلی اتفاق می‌افتد که آنها را رنجانده و متاثر می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان خدمتگزار باید تلاش کنند کدورت‌ها را زدوده و زمینه را برای شرایط کاملا مساعد و آرام فراهم کنند، افزود: در سیاست های کلی انتخابات که مقام معظم رهبری در مهرماه سال گذشته ابلاغ کردند همه نکات لازم وجود دارد لیکن متاسفانه به آن عمل نشده است.

نماینده ولی فقیه در ادامه با اشاره به اینکه مردم از شیوه ثبت نام از داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری متاثر شده و احساس کردند به آنها اهانت شده است، گفت: بعضی افراد با وضعیتی برای ثبت نام آمدند که برای مردم ما تحقیرآمیز بود و توقع نداشتند که با جایگاه مقام دوم کشور اینگونه برخورد شود و روحیه مردم در داخل جریحه‌دار و دشمنان خوشحال شوند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با بیان اینکه مقام معظم رهبری چند ماه قبل از انتخابات در ابلاغ سیاست‌ها، مشخص کردن ضوابط برای تعیین دقیق معیارها، شاخص‌ها و شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان در چارچوب قانون اساسی با تاکید بر کارآمدی علمی، جسمی و شایستگی متناسب با مسئولیت‌های مربوطه و تعهد به اسلام، انقلاب، نظام اسلامی و قانون اساسی بویژه التزام به ولایت فقیه و سلامت اخلاقی و اقتصادی را خواستار شده‌اند، اظهار داشت: کسی که می‌خواهد در کشور رئیس جمهور شود به حداقل‌هایی نیاز دارد که رهبری به آنها اشاره فرموده‌اند.

وی با ذکر چند نمونه از افرادی که برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری مراجعه کرده بودند، گفت: با وجود نکاتی که رهبری تصریح کرده‌اند چگونه می‌توان اجازه داد افرادی که فاقد شرایط لازم هستند وارد عرصه انتخابات شوند. بعضی هم متاسفانه از سر غفلت فیلم این افراد را گرفته منتشر کردند و باعث به سخره گرفتن انتخابات شدند.

نماینده ولی فقیه با تاکید بر اینکه این مسایل دلسوزان جامعه را ناراحت می‌کند، تصریح کرد: چرا به فرمایش رهبری توجه و عمل نشد؟

وی گفت: عقلا و افرادی که مسئول و موظف بودند باید با دعوت از کارشناسان، ضوابط و معیارها را تعیین می‌کردند و در صورت لزوم به تایید رهبری و یا مجلس شورای اسلامی می رساندند تا در زمان انتخابات با این وضعیت مواجه نشویم.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر همچنین در بیان دومین نکته مفاد بند پنجم این سیاست‌ها در خصوص ممنوعیت هرگونه تخریب، تهدید، تطمیع، فریب و وعده‌‌های خارج از اختیارات قانونی و هر گونه اقدام مغایر امنیت ملی نظیر تفرقه قومی و مذهبی در تبلیغات انتخاباتی را یادآور شد و گفت: در این کشور، نظام اسلامی حاکم است و نه تبلیغات ریاست جمهوری در یک نظام لائیک.

وی با تاکید بر اینکه در نظام اسلامی قرار نیست با تخریب دیگران به پست و مقام دست یافت، افزود: در چنین نظامی اگر من بین خود و خدا تشخیص دادم که توانایی دارم باید خود را به مردم عرضه کنم و اگر شایستگی ندارم وارد این عرصه نشوم چرا که ریاست طلبان مورد لعن خدا و پیامبر قرار گرفته‌اند، در حدیث آمده است: «مَلْعُونٌ مَلْعُونٌ مَنْ تَرَأَّسَ ومَلْعُونٌ مَلْعُونٌ مَنْ هَمَّ بِهَا».

نماینده ولی فقیه در ادامه نخستین شرط برای بدست گرفتن ریاست جمهوری را تقوی ذکر کرد و گفت: اگر فرد تشخیص داد می‌تواند مشکلات کشور را حل کند خود را به مردم عرضه کند و دنبال آن نباشد که خود را به مردم تحمیل کند.

وی با اشاره به اینکه اگر خدمات روسای جمهور قبلی در مواردی نقص داشته روسای جمهور بعدی می‌توانند آنها را تکمیل کنند، گفت: افرادی ممکن است مدعی شوند که توانایی زیادی دارند و می‌توانند اقتصاد را اصلاح و مشکل بیکاری را حل و تولید را بیشتر کنند، اینها نباید در قالب شعار باشد و مقام معظم رهبری هم با هوشیاری تاکید کرده‌اند که افراد نباید افکار عمومی را فریب داده و وعده‌های خارج از اختیارات قانونی بدهند.

وی به عنوان نمونه مطرح کردن افزایش مبلغ یارانه‌ها برای رای جمع کردن را یادآور شد و گفت: فریب دادن افکار عمومی گناه است و مسئولیت شرعی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکربا اشاره به اینکه برخی با استدلال، راهکار حل مشکلات اقتصادی را مطرح می‌کنند و شعار نمی‌دهند، افزود: در این شیوه سطح فکر مردم ارتقاء می‌یابد و به کسی هم اهانت نمی‌شود.

وی بدگویی به انسان مسلمان را خروج از مرحله تقوی دانست و اضافه کرد: اهانت به مومن حرام است و اگر حرمت مومنی را شکستیم مثل آن است که خونش را ریخته‌ایم.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه قرآن تمام راه‌های اهانت به دیگران همچون مسخره کردن، غیبت کردن، تهمت زدن و تحقیر کردن را بسته است، گفت: نباید بخاطر دنیا شخصیت دیگران را تخریب کرد و بدتر از آن دروغ گفت و تلاش کرد با دروغ، خیانت و فریب افکار عمومی به پست و مقام دست یافت.

سرپرست حجاج ایرانی در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه اینگونه مسایل در حوزه حج نیز مشاهده می‌شود، به مطرح کردن اخبار کذب در شبکه‌های مجازی در خصوص انصراف زائران یزدی و تبریزی از حج تمتع و انتشار حرف‌های دروغ از زبان فردی که خود را سفیر ایران در عربستان می‌نامد، پرداخت و گفت: در حالی که هنوز ثبت نامی صورت نگرفته، خبر انصراف زائران یزدی و تبریزی را در شبکه های مجازی پخش می‌کنند و یا اظهارات فردی را به عنوان سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در عربستان پخش می‌کنند که وی هرگز سفیر نبوده و هم اکنون نیز از کشور فراری است.

وی افزود: متاسفانه به دروغ منتشر کردند که روی میز مذاکره با وزیر حج عربستان پرچم جمهوری اسلامی ایران نبوده است در حالی که تصاویر این نشست که در آن پرچم ایران روی میز مذاکرات وجود دارد قبلا منتشر شده است.

سرپرست حجاج ایرانی گفت: حج واجب مردم و موجب سربلندی کشور است و فرد مستطیع، شرعا باید به حج برود و اگر نرود معصیت کرده است آنوقت می‌شود تصور کرد که فرد مسلمانی یک فرضیه درست کند که برخی به حج نمی‌روند و به خاطر نرفتن به حج به آنها تبریک بگوید، متاسفانه برخی نیز این موارد را نقل می‌کنند، آیا این حرکات در جامعه اسلامی قابل قبول است؟

نماینده ولی فقیه درادامه سومین نکته را ارتقاء سطح شناخت و آگاهی آموزش‌های عمومی و ترویج هنجارهای انتخاباتی و نهادینه کردن آن در فرهنگ عمومی و تعیین قواعد و ضوابط رقابت سیاسی لازم ذکر کرد و اظهارداشت: باید مردم را آگاه کرد و سطح دانش آنها را ارتقاء داد تا فریب شعارهای تبلیغاتی دروغین را نخورند.

وی با تاکید بر اینکه دوره ۴ ساله ریاست جمهوری محل آزمون و خطا نیست، افزود: مردم باید با بهره گیری از رهنمودهای مقام معظم رهبری و نیز تجربیات گذشته فردی را برای ریاست جمهوری انتخاب کنند که بتواند مشکلات کشور را حل و راه را برای پیشرفت، تعالی، اشتغال و تولید بیشتر فراهم سازد.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر با بیان اینکه رهبری دلسوزانه مردم را آگاه و ضوابط را مطرح می‌کنند، گفت: در منطق اسلام شایسته سالاری ملاک است و نه نگاه‌های حزبی و گروهی.

وی تصریح کرد: در نظام اسلامی فردی که شایسته‌تر، توانمندتر، سیاستمدارتر، با تقوی‌تر، برخوردار از علم و دانش بیشتر و همراه و همگام با رهبر است باید برای حل مشکلات کشور سرکار بیاید.

نماینده ولی فقیه با تاکید بر اینکه اگر کسی به خاطر دنیا دنبال پست و مقام می‌رود «خسر الدنیا و الاخرة» است، افزود: افرادی که نام نویسی کردند هر کدام تشخیص می‌دهند دیگران ارجح و بهتر هستند به نفع آنها کنار بروند و شورای نگهبان را دچار مشکل نکنند و اجازه دهند در فضا و محیطی سالم، انشاءالله انتخاباتی آرام داشته باشیم.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه شرایط جهان و منطقه در وضعیت خطرناکی قرارگرفته است، آمریکا و کره شمالی در آستانه جنگ هسته ای با یکدیگر قرار گرفته اند، تکفیری‌ها هر روز جنایت تازه‌ای انجام می‌دهند، افزود: آمریکا و کره شمالی به مرحله جنگ رسیده‌اند و در جنایت اخیر داعش در سوریه نیز دهها کودک مظلوم فوعه و کفریا شهید شدند، این کودکان مظلوم و گرسنه برای گرفتن غذا جمع شده بودند که در عملیات انتحاری بیش از ۱۰۰ زن و بچه مظلوم تکه تکه شدند و هیچ کس هم در دنیا صدایش در نمی‌آید، در چنین فضا و شرایطی باید در انتخاب و در تبلیغاتمان دقت کنیم و انشاءالله ملت عزیز ایران در امتحان پیش رو نیز سربلند و سرافراز خواهند شد و توطئه دشمنان برای ایجاد تفرقه و اختلاف و مایوس ساختن مردم از نظام به شکست منتهی خواهد شد.

کد N1680209

خواندنی از سراسر وب