معاون توسعه روستایی رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با ایلنا:

ایجاد ۲۰۰ هزار شغل در سال ۹۶/ اشتغال نیروهای جوان و تحصیل‌کرده

جامعه,روستائیان,ایجاد شغل

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: سعی داریم در سال ۹۶ بیش از ۲۰۰ هزار شغل در روستاها ایجاد کنیم.

ابوالفضل رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص برنامه‌های معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در سال ۹۶ گفت: این معاونت در دولت یازدهم اهتمام خود را برتوان‌افزایی اقتصادی روستاییان بنا نهاده است. مهمترین جهت‌گیری این معاونت اشتغال نیروهای جوان و تحصیل‌کرده دانشگاهی و از این طریق افزودن به ثروت ملی است.

وی خاطرنشان کرد: ما سعی داریم، زمینه اشتغال جوانان تحصیل‌کرده روستایی را فراهم کرده و از مهاجرت ناگزیر روستاییان به شهر جلوگیری کنیم.

وی با تاکید بر اینکه برای اجرای این مهم باید در روستاییان ایجاد انگیزه کنیم تا جمعیت روستایی در روستاها تثبیت شود، ادامه داد: مقام معظم رهبری در سیاست‌های کلان برنامه ششم به دو موضوع تثبیت جمعیت روستایی و مهاجرت معکوس از شهر به روستا تاکید کردند که در این راستا برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده‌ایم.

رضوی اعطای وام با کارمزد کمتر از پنج درصد برای روستاییانی که مشارکت تولیدی با هم دارند را از جمله اقدامات معاونت توسعه روستایی خواند و افزود: با اعطای این وام‌ها حدود ۶ هزار شغل ایجاد کردیم. در این مشارکت‌ها روستاییان درصدی آورده داشته و همچنین با همکاری بانک سینا و مساعدت رییس بنیاد مستضعفان موفق به ایجاد پنج هزار شغل برای روستاییان شدیم.

وی با بیان اینکه این سیاست را با توان بیشتر و با بهره‌گیری از تجربیات سال ۹۴ و ۹۵ ادامه خواهیم داد، اظهار کرد: ایجاد کارگاه‌های خیاطی در ۵ استان نمونه کشور در راستای ایجاد اشتغال برای روستائیان نیز دستور کار ما قرار دارد.

رضوی با اشاره به بازار سی هزار میلیارد تومانی لباس که تنها ۱۵ هزار میلیارد تومان آن در داخل کشور تامین می‌شود، تصریح کرد: به دنبال آن هستیم که با همکاری سازمان شهرک‌های صنعتی و معاون وزیر در این سازمان کارگاه‌های خیاطی را در پنج استان کشور فعال کنیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور همچنین با اشاره به اقدام برای فعال کردن کارگاه‌های تراش سنگ‌های زینتی و قیمتی در روستاها گفت: با انجام این اقدامات سعی داریم در سال ۹۶ بیش از دویست هزار شغل در روستاها ایجاد کنیم.

کد N1664206