شهرداری 22 میلیارد تومان عوارض برای طبقات هفتم و هشتم علاالدین گرفت/ پیمانکار وابسته به شهرداری عامل آتش‌سوزی ساختمان علاالدین

اخبار اجتماعی, پاساژ علاءالدین, علاالدین

کارشناس فنی علاالدین در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی براینکه گفته شده اگر طبقه هفتم به طور کامل تخریب شود ممکن است کل ساختمان علاالدین فرو ریزش داشته باشد تاکید کرد: بارها نسبت به شیوه تخریب طبقه هفتم این ساختمان انتقاد داشته‌ایم. مجری تخریب طبقه هفتم پیمانکار وابسته به شهرداری است که صلاحیت فنی برای تخریب را ندارد.

سینا سهیلی کارشناس فنی مجتمع علاالدین در نشست خبری امروز با تاکید بر اینکه ساختمان علاالدین مجهز به تمام سیستم‌های آتش‌نشانی با استانداردهای روز است، گفت: این ساختمان مجهز به سیستم اطفای حریق و سیستم منبع آب ذخیره و برق اضطراری است.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون آتش‌نشانی در چهار مرحله از سیستم‌های مورد نیاز برای اطفای حریق این ساختمان بازدید داشته است و یک ابلاغیه 42 بندی برای رفع نقایص فنی ارائه داده که تمام این موارد مورد نظر آتش‌نشانی را اصلاح کرده‌ایم، گفت: با وجود اینکه تمام موارد مورد نظر آتش‌نشانی با استانداردهای روز را در ساختمان علاالدین به اجرا رسانده‌ایم اما آتش‌نشانی حاضر به ارائه تاییدیه و گواهینامه‌های مربوطه نیست.

سهیلی تاکید کرد: در ساختمان علاالدین سیستم گازکشی وجود ندارد و در داخل مغازه‌ها هم انشعاب گاز نداریم. همچنین مواد آتش‌زا در این ساختمان وجود ندارد بنابراین ازاین بابت تهدیدی ایجاد نمی‌کند.

سهیلی ادامه داد: طبق اسناد موجود بهمن سال 92 از آتش‌نشانی خواسته‌ایم که پس از بازدیدها نسبت به ارزیابی استانداردهای آتش‌نشانی در علاالدین اقدام کند اما آتش‌نشانی پس از چهار مرحله بازدید حاضر به ارائه تاییدیه‌ها نیست. این درحالی است که تمام نواقص برطرف شده است.

وی تاکید کرد: ما حتی برای استقرار آتش‌نشان 24 ساعته درساختمان علاالدین اعلام آمادگی کرده‌ایم که این فراتر از استانداردها هم بوده است.

سهیلی گفت:‌ در سال 93 از قوه قضاییه هم تاییدیه داریم که نه تنها از اجرای دستورالعمل‌ها سر باز نزده‌ایم بلکه آتش‌نشانی یک هفته مهلت دارد تا نسبت به ارائه تاییدیه‌ها اقدام کند. از آن زمان دو سال گذشته است اما آتش نشانی نسبت به ارائه تاییدیه‌ها اقدام نکرده است.

شهرداری مجوز ساخت طبقات هفتم و هشتم علاالدین را داده است

در ادامه این نشست اسماعیل خیرآبادی کارشناس فنی علاالدین با تاکید بر اینکه طبق اسناد موجود شهرداری تهران مجوزساخت طبقات هفتم و هشتم علاالدین را داده است، گفت: در ساختمان علاالدین تمام مقررات ملی ساختمان رعایت شده است و این ساختمان مشکل ایمنی ندارد اما نمی‌دانید که عده‌ای اصرار دارند که این ساختمان را ناایمن جلوه دهند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگارایلنا مبنی براینکه گفته شده اگر طبقه هفتم به طور کامل تخریب شود ممکن است کل ساختمان علاالدین فرو ریزش داشته باشد تاکید کرد: بارها نسبت به شیوه تخریب طبقه هفتم این ساختمان انتقاد داشته‌ایم. مجری تخریب طبقه هفتم پیمانکار وابسته به شهرداری است که صلاحیت فنی برای تخریب را ندارد.

وی ادامه داد: بارها از نهادهای مسئول خواسته‌ایم که قبل از اقدام به تخریب، پلن تخریب تعریف کنند اما متاسفانه امروز شاهد تخریب غیر اصولی طبقه هفتم هستیم و مسئولیت آن هم برعهده شهرداری است.

خیرآبادی تاکید کرد: نمی‌دانم چه اصراری بر این دارند که سازه طبقه هفتم را از بین ببرند این درحالی است که سازه طبقه هفتم پیوستگی با سازه کل بنا دارد و نباید سازه این طبقه تخریب شود.

وی ادامه داد: شهرداری معتقد است طبقه هفتم باید به طور کامل تخریب شود این در حالی است که طبق اسناد موجود خود شهرداری مجوزساخت تا هشت طبقه را داده است.

وی ادامه داد: این ساختمان برای 15 طبقه واگذاری شده است و وجود سازه در طبقه هفتم مبنی بر این نیست که نتوانیم از این طبقه کاربری داشته باشیم و فقط برای حفظ ایمنی ساختمان نیاز به سازه این طبقه داریم.

وی با بیان اینکه شهرداری22 میلیارد تومان پول بابت عوارض این طبقات دریافت کرده است گفت: پیوستگی سازه ضریب ایمنی را افزایش می‌دهد و برای حفظ جان مردم و کسبه این ساختمان وجود سازه در طبقه هفتم ضروری است.

شهرداری عامل آتش‌سوزی ساختمان علاالدین

همچنین در ادامه این نشست علیزاده مدیر داخلی ساختمان علاالدین با اشاره به غیر اصولی بودن تخریب طبقه هفتم توسط پیمانکار وابسته به شهرداری گفت: ضرباتی که مجری تخریب وارد می‌آورد بسیار خطرناک است و قصد دارند سازه طبقه هفتم را از بین ببرند که این اقدام غیر اصولی است.

وی با تاکید بر اینکه از خیر طبقه هفتم علاالدین گذشته‌ایم گفت: متاسفانه پیمانکار وابسته به شهرداری که برای تخریب انتخاب شده حرفه‌ای نیست و خودش تاکنون عامل دو آتش‌سوزی در ساختمان علاالدین شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه حداقل ایمنی‌ها در تخریب طبقه هفتم رعایت نمی‌شود و این شیوه تخریب خطرات جدی به همراه دارد.

ایلنا
کد N1628276