پرواز همزمان 103پهپاد بدون برخورد هوایی

هدایت انبوهی از پهپادها در کنار هم در حین پرواز، بدون نگرانی از برخورد آنها با هم از مهم‌ترین دغدغه‌های فعالان این صنعت است که سرانجام به ...

خبرگزاری مهر:هدایت انبوهی از پهپادها در کنار هم در حین پرواز، بدون نگرانی از برخورد آنها با هم از مهم‌ترین دغدغه‌های فعالان این صنعت است که سرانجام به وقوع پیوست. وزارت دفاع آمریکا برای اولین بار موفق به هدایت و پرواز همزمان ۱۰۳ پهپاد کوچک در کنار هم، بر فراز دریاچه‌ای در کالیفرنیا شده است. هدایت این تعداد پهپاد مستلزم استفاده از فناوری هوش مصنوعی پیشرفته‌ای است، زیرا مجموعه‌ای از تصمیمات جمعی برای رساندن پهپادها به مقصد، انجام وظایف محوله و جلوگیری از برخورد آنها باید اتخاذ شود. پرواز موفق همزمان این تعداد پهپاد گام مهمی در جهت گسترش کاربرد نظامی پهپادها محسوب می‌شود.

آزمایش مذکور در ماه اکتبر صورت گرفته و پنتاگون بعد از گذشت چهار ماه موضوع را علنی کرده است. برای اجرای این آزمایش سه جنگنده F/ A-18 به پرواز درآمده و در حین پرواز آنها ۱۰۳پهپاد کنترل از راه دور کوچک که به Perdix شهرت دارند از جنگنده‌ها خارج شده و وظایف محوله را انجام داده‌اند. Perdix پهپادی ارزان‌قیمت، سبک‌وزن و نسبتا ساده است که ساخت آن با استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی ممکن است. از این پرنده‌ها برای انجام عملیات شناسایی در ارتفاع کم و انجام برخی ماموریت‌های دیگر استفاده می‌شود. اولین بار دانشجویان رشته‌های مختلف مهندسی در دانشگاه ام‌آی‌تی این پهپاد را ساختند. به این پهپادها دستور داده شد تا یک فرودگاه دشمن را مورد کنترل و بررسی قرار دهند و آنان توانستند ضمن ارتباط با یکدیگر و همین طور مرکز فرماندهی این وظیفه را به اتمام برسانند.

کد N1601988