مخدر توهم زای «قارچ جادویی» چه تاثیری بر مغز و بدن انسان دارد؟

اکس, ال اس دی, دانستنی ها, قارچ, قارچ های جادویی, مخدر, مواد توهم زا, مواد روان گردان, مواد مخدر, اخبار اجتماعی

قارچ ها یکی از خوراکی های محبوب و پر خاصیت به شمار می روند. این یوکاریوت دوست داشتنی، انواع مختلفی دارد و هر یک از آن ها می توانند اثر متفاوتی بر روی ما داشته باشند. اما در این میان، نوعی قارچ وجود دارد که با تمام آن ها متفاوت است.

همانطور که احتمالا حدس زده اید، ما درباره «قارچ های جادویی» و یا «سیلوسایبین» صحبت می کنیم. این خوراکی عجیب که مخدر نیز محسوب می شود، می تواند ذهن شما را -در کوتاه مدت- آزاد کند و توهم ایجاد نماید. تاثیر آن را می توان در ابتدا عجیب و خوب ولی در طولانی مدت بد دانست. فرد مصرف کننده بعد از میل کردن قارچ، همه چیز را متحرک می بیند و بی اختیار می خندد.

بر اساس تحقیقات انجام شده، قارچ جادویی که ماده ای روان گردان به شمار می رود، می تواند در درمان اضطراب شدید و افسردگی، موثر عمل نماید. آن ها برای مصارف دارویی ثبت نشده اند و در اکثر نقاط غیر قانونی هستند. علت غیر قانونی بودن هم عمدتاً به آثار سویی است که مصرف بلند مدتش به همراه دارد.

ما در این مقاله قصد داریم چگونگی تاثیر آن ها بر روی مغز و بدن را مورد بررسی قرار دهیم. مقاله را تا پایان بخوانید.

قارچ ها می توانند احساس خوبی درون شما به وجود بیاورندبر اساس گفته های موسسه تحقیقات سوء مصرف مواد آمریکا، قارچ های جادویی می توانند همانند ماریجوانا با دوز پایین، احساس راحتی و رهایی را درون مصرف کننده ایجاد نمایند. همانند دیگر داروهای توهم زا مانند ال اس دی، قارچ ها با شبیه سازی اثر سروتونین و تاثیر گذاری بر روی شاهراه های عصبی مغز، عملکرد ذهن را مختل می کنند.

آن ها به ویژه بر روی قشری از مغز که لوب پیشانی را پوشش می دهد (بخش مربوط به فکر کردن و تجزیه و تحلیل که نقشی کلیدی در نوع حالت و درک ما دارد)، تاثیر گذار هستند.

قارچ های جادویی توهم و خیال ایجاد می کنندمصرف کنندگان معمولا از دیدن اصوات و شنیدن رنگ ها صحبت می کنند. تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ میلادی انجام گرفت، نشان داد که آن ها شبکه های ارتباطی مغز را تحت تاثیر قرار می دهند. دانشمندان متوجه شدند بخش های مختلف مغز کسانی که تنها ۲ میلی گرم از این قارچ ها را مصرف کرده بودند، فعالیت های بیشتری از خود نشان می دهد که به ندرت چنین چیزی مشاهده می گردد.

محققان برای ترسیم چگونگی عملکرد قارچ ها، تصویر بالا را خلق نمودند.

این توهمات نکته ای کلیدی در چگونگی تاثیر قارچ ها بر افسردگی و بهبود آن به شمار می رونددیوید نات عصب شناس کالج سلطنتی لندن که ۴ سال پیش مطالعه ای بر روی قارچ های توهم زا انجام داده است، دریافته که بر اثر مصرف آن ها، الگوهای مغز نیز دچار تغییر می شوند. تاثیر پذیری برخی قسمت های مغز قبلا مورد بررسی قرار گرفته و برخی از آن ها نیز همچنان ناشناخته مانده اند؛ مانند بخشی که تصور ما از خودمان را کنترل می کند.

آقای نات اعتقاد دارد که ارتباط میان مدارهای این بخش مغز در افراد افسرده، بسیار قوی است. از بین رفتن و یا ضعیف شدن این ارتباطات، اتصال های جدیدی را به وجود آورد که می تواند تسکین درد را به همراه داشته باشد. هر چند تحقیقات در این زمینه هنوز آنطور که باید کامل نیستند و باید بررسی های بیشتری صورت گیرد.

مطالعات ۵ ساله نشان داد که قارچ های جادویی می توانند تاثیری مشابه با جراحی بر روی بیماران داشته باشندنتایج تحقیقات آزمایشگاهی بر روی بیمارانی که دچار افسردگی و اضطراب بوده، قارچ های جادویی را مصرف کرده و زندگی شان رو به پایان بود، نشان داد تنها ۱ دوز از این ماده می تواند به عنوان دارویی موثر و قوی برای درمان افسردگی و اضطراب مورد استفاده قرار بگیرد.

نخستین تحقیق توسط پژوهشگران دانشگاه جان هاپکینز و پژوهش دوم نیز در دانشگاه نیویورک انجام گرفت. شش ماه بعد از این قضیه، افسردگی و اضطراب ۸۰ درصد از شرکت کنندگان در تحقیق این مرکز درمانی، با کاهش چشمگیر مواجه گشت.

معیار این آمار، استاندارد طلایی ارزیابی روانشناسی پزشکی بود. دانشگاه نیویورک اعلام کرد افسردگی و اضطراب ۶۰ تا ۸۰ درصد شرکت کنندگان آن نیز به طور مشابه کاهش یافته است؛ آن هم تنها بعد از گذشت ۶ ماه و نیم از زمان مصرف. البته این محققان می افزایند مشخص نیست بعدها اگر مصرف قارچ ادامه پیدا کند چه آثار سویی از این روند بر بدن انسان بر جای خواهد ماند.

برخی محققان اعتقاد دارند که مصرف آن ها می تواند اضطراب را کاهش دهدتحقیقات انجام شده از سوی دانشگاه نیویورک بر روی بیماران سرطانی که دچار اضطراب بودند، تاثیر مصرف یک دوز از این ماده به صورت قرص و یا پلاسیبو را نشان داد. نیک فرناندز داوطلبی که در سال ۲۰۱۴  برنامه مذکور را پشت سر گذاشته، گفته است که مصرف این ماده، وی را به دنیایی احساسی برده و باعث شده که او نیرویی قوی تر از خودش را مشاهده کند.

آقای فرناندز بیان نموده: “چیزی درون من ضربه می زد و من به اضطراب و نا امنی فکر نمی کردم.” بسیاری از شرکت کنندگان شرایط مشابهی را تجربه کردند و این مسئله به عنوان بخشی از روند درمان در نظر گرفته شد.

ممکن است در هنگام مصرف نیز احساس نگرانی کنیدبسیاری از داوطلبانی که در برنامه دانشگاه نیویورک شرکت کرده بودند، از اضطراب های شدید و ناراحتی گله داشتند. این مسئله از چند دقیقه تا چند ساعت مشاهده شد. البته این موضوع گذرا بود و شرکت کنندگان کم کم به آرامش رسیدند. این فرایند می تواند بسته به شخص تغییر کند.

مردمک چشم شما نیز می تواند تحت تاثیر قرار بگیردافزایش سطح سروتونین که در اثر خوردن قارچ های جادویی به وجود می آید، می تواند مردمک چشم شما را به این شکل در بیاورد.

درک شما از زمان تغییر می کندبر اساس اعلام موسسه ملی سوء مصرف مواد آمریکا، کند شدن زمان یکی از عوارض جانبی مصرف این نوع قارچ هاست.

ممکن است تجربه ای فرا بدنی و غیر مادی داشته باشیدقارچ های جادویی می توانند تجربه ای برای شما به همراه بیاورند که هرگز مانند آن را ندیده اید. افراد بعد از گذشت ۲۰ تا ۹۰ دقیقه از مصرف، می توانند بدن خود را مشاهده کنند. این حالت به طور تقریبی تا ۱۲ ساعت باقی خواهد ماند. نوع رخ دادن ماجرا بسته به میزان مصرف، شخصیت، حالت و چیزهایی که در اطراف شما قرار دارند، متغیر خواهد بود.

گفتنی است این تجربه در عین متفاوت و خاص بودنش می تواند عواقب ناگواری را نیز به همراه داشته باشد. برای مثال در این حالت فرد قادر به درک گذر زمان و محیط پیرامونی نیست و احتمال می رود با سقوط از بلندی یا دویدن در میانه ی خیابانی شلوغ به خودش صدماتی جدی برساند.

خلاقیت شما بیشتر خواهد شدداوطلبانی که در تحقیقات بیمارستان جان هاپکینز شرکت داشتند، از افزایش خلاقیت و باز تر شدن ذهن شان بعد از مصرف قارچ های جادویی خبر دادند. پژوهشگران یک سال بعد به سراغ همان افراد رفتند. بیش از دو سوم شرکت کنندگان، آن ماجرا را یکی از عجیب ترین رویدادهای زندگی خود می دانستند.

البته بدیهی است چنین روشی برای به دست آوردن خلاقیت بیشتر ابداً توصیه نمی شود و سو مصرف می تواند تبعات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

اکثر افراد از ایجاد توهمات طولانی (HDDP) شکایت دارند؛ علت اصلی که این قارچ ها در اکثر نقاط دنیا غیر قانونی هستنداز دهه ۱۹۶۰ میلادی تا کنون، گزارش های مبنی بر وجود عارضه ای به نام «اختلال در توهم» یا «HPPD» منتشر شده است. در اثر آن، توهمات تا مدت های طولانی بعد از مصرف مواد توهم زا مانند ال اس دی باقی می مانند. بسیاری گزارشات از تاثیرات مشابه قارچ ها حکایت دارد. 
روزیاتو

دانشمندان هنوز موفق نشده اند تعریف درستی از «HPPD» ارائه دهند، اما دکتر جان هالپرن استادیار دانشکده روانشناسی دانشگاه پزشکی هاروارد و سرپرست تیم تحقیقاتی در این زمینه، اظهار داشته: “به نظر می رسد این پدیده غیر قابل اجتناب باشد. برخی افرادی که از ال اس دی استفاده کرده اند، اخلالات ادارکی مداوم را تجربه نموده اند و کارهای روانشناسی نیز وضعیت سلامتی آن ها را بهبود نبخشیده است.”

گزارش های دیگری نیز وجود دارند که می گویند اگرچه این قارچ ها در ابتدای مصرف منجر به هوشیاری بیشتر و افزایش خلاقیت افراد می گردند ولی در طولانی مدت آثار منفی را بر ذهن و مغز بر جای می گذارند که احتمال دارد غیر قابل جبران باشند.
کد N1590327