اعلام آمادگی ایران برای اجرایی کردن عملیات صادرات گاز به عراق

اقتصادی

تهران- ایرنا- مدیر عامل شرکت ملی صادرات گاز اعلام کرد: به محض اعلام آمادگی طرف عراقی برای اتصال های آخر خط لوله صادراتی گاز به بغداد، ایران این آمادگی را دارد که عملیات صادرات گاز را اجرایی کند.

به گزارش ایرنا، علیرضا کاملی روز سه شنبه در مورد صادرات گاز ایران به بغداد، افزود: قرار بود ایران از طریق خط لوله چهارمله به نفت شهر، خط لوله ای احداث کند تا از طریق نفت شهر بتواند گاز سه نیروگاه بغداد را تامین کند که متاسفانه به دلیل شرایط ناامن حاکم در عراق، ساخت بخش جزیی و انتهایی این خط لوله در کشور عراق با مشکل مواجه شد.
وی ادامه داد: در بخش ایرانی عملیات مربوط به لوله گذاری و هیدروتست خطوط لوله با موفقیت انجام شده است. به نظر می رسد طرف عراقی نیز در ماه های اخیر بر اتمام مراحل ساخت خطوط لوله صادراتی در خاک خود تمرکز کرده باشد.
به گفته مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران به محض اعلام آمادگی طرف عراقی برای اتصال های آخر خط لوله صارداتی گاز به بغداد، ایران این آمادگی را دارد که عملیات صادرات گاز را اجرایی کند.
کاملی با بیان اینکه مدت قرارداد صادرات گاز ایران به بغداد 6 ساله با حداکثر حجم صادراتی 35 میلیون متر مکعب در روز است، تصریح کرد: پیش بینی می شود شروع عملیات صادرات گاز به کشور عراق از منطقه مرزی نفت شهر امسال آغاز شود.
وی ادامه داد: بر اساس توافق های انجام شده مقرر است گاز طبیعی صادراتی از طریق خط لوله ششم سراسری گاز و حدود 228 کیلومتر خط لوله 48 اینچ کوهدشت – نفت شهر به استان های دیاله و بغداد کشور عراق ارسال و از این طریق گاز مصرفی نیروگاه های المنصوریه، االقدس و الصدر تامین شود.
بنا بر اعلام شرکت ملی نفت ایران، با توجه به نیاز کشور عراق به گاز طبیعی برای مصارف نیروگاهی، طرح موضوع و مذاکرات قراردادی صادرات گاز ایران به کشور عراق از نیمه دوم سال 1389 آغاز شد و در این راستا قرارداد فروش گاز به بغداد در تیرماه سال 1392 در بغداد به امضا رسید.
اقتصام**2025 **1561
کد N1393342