در دیدار با نخست وزیر گینه کوناکری؛

ظریف: سفر به غرب آفریقا سرآغاز فصل جدیدی از روابط ایران با این کشورها است

سیاسی

کوناکری- ایرنا- وزیر امور خارجه کشورمان در سفر دوره ای خود به غرب آفریقا و در دیدار با نخست وزیر گینه کوناکری، گفت: سفر ما به غرب افریقا سرآغاز فصل جدیدی از روابط ایران با این کشورها است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، محمدجواد ظریف روز چهارشنبه در این دیدار افزود: روابط دو کشور در سطح بسیار خوبی قرار دارد و این سفر به همراه هیات تجاری بزرگی که همراه من هستند سرآغاز فصل جدیدی از روابط دو کشور بویژه در حوزه اقتصادی و تجاری خواهد بود.
وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر این که برای ما همکاری با گینه یک فرصت است، اظهار داشت: همکاری های اقتصادی ما در کنار همکاری و همگرایی سیاسی دو کشور در عرصه های مختلف بین المللی خوب و گسترده است.
نخست وزیر گینه کوناکری نیز در این دیدار گفت: گینه یک کشور با فرصت های فراوان است و دولت ایران از تقویت روابط دوجانبه در همه زمینه ها و عرصه ها حمایت می کند.
وی افزود: وزیر معادن گینه اخیرا از سفر به ایران بازگشت و گزارشی به من ارایه کرد که بسیار خیره کننده بود.
نخست وزیر گینه تاکید کرد: از حضور شرکت های خصوصی ایرانی استقبال و حمایت می کنیم.
ظریف قرار است پس از گینه کوناکری عازم مالی شود.
یک هیات بلند پایه اقتصادی در این سفر ظریف را همراهی می کند.
جمهوری گینه کوناکری کشوری است در شمال غربی آفریقا در سواحل اقیانوس اطلس، پایتخت آن کوناکری است. جمعیت این کشور 10 میلیون نفر و زبان رسمی آن فرانسوی و زبان های بومی رایج آن عبارت از فولانی، مالینکه و سوسو است.
این کشور در دوم اکتبر 1958 از فرانسه مستقل شده است.
گینه کوناکری از شمال با سنگال و گینه بیسائو، از شمال شرق با مالی، از جنوب شرق با ساحل عاج، از جنوب با لیبریا و از جنوب غرب با سیرالئون همسایه است.
سیام**9121*3061** 3404
کد N1363496