در پاسخ به ایرنا اعلام شد:

آمادگی ایران برای صادرات سالیانه 30 میلیارد مترمکعب گاز به اروپا

اقتصادی

تهران- ایرنا- مدیر بین الملل شرکت ملی گاز گفت: ظرفیت صادرات سالیانه 30 میلیارد مترمکعب گاز به اروپا تا پایان ششمین برنامه پنج ساله توسعه کشور وجود خواهد داشت.

«عزیزالله رمضانی» روز دوشنبه در حاشیه دوره آموزشی صنعت گاز در پاسخ به ایرنا درباره برنامه ایران برای صادرات گاز به اروپا، افزود: بر اساس برنامه ریزی انجام شده تا پایان برنامه ششم توسعه ظرفیت صادرات سالیانه 80 میلیارد مترمکعب گاز وجود خواهد داشت که در نظر است 50 میلیارد مترمکعب از آن را به صادرات به کشورهای همسایه اختصاص دهیم.
وی اضافه کرد: مرحله نخست این برنامه اختصاص 30 میلیارد مترمکعب گاز برای صادرات به اروپا است، اما با اجرای طرح های بهینه سازی، پیش بینی می شود که روزانه 120 میلیون مترمکعب دیگر نیز به این ظرفیت اضافه شود.
مدیر بین الملل شرکت ملی گاز درباره ادعای رسانه های پاکستانی مبنی بر توافق تهران و اسلام آباد برای بازنگری در قرارداد صادرات گاز به این کشور، گفت: بعید به نظر می رسد که این قرارداد مورد بازنگری قرار گیرد و تغییری در مفاد این قرارداد اعمال شود.
به گزارش ایرنا، شماری از کشورهای اروپایی در ماه های گذشته از جمله گرجستان، بلغارستان و یونان در خواست واردات گاز از ایران را مطرح کرده اند که تاکنون نهایی نشده است.
کشورهای اروپایی که به دنبال متنوع سازی منابع تامین گاز خود هستند، تمایل زیادی برای خرید گاز از ایران که به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر جهانی گاز شناخته می شود، دارند.
اکنون ترکیه بزرگترین خریدار گاز ایران به شمار می رود، و با ارمنستان تهاتر گاز در برابر برق و با جمهوری آذربایجان سواپ گاز انجام می شود.
اقتصام**2022** 1559
کد N1359570