تصاویر کاوش های باستان شناسی در کتاب شهداد

فرهنگی

تهران- ایرنا- کتاب نادیده های شهداد برگرفته از کاوش های علی حاکمی در شهداد کرمان شامل تصاویر کاوش های باستان شناسی منتشر شد.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا،‌ کتاب نادیده های شهداد شامل تصاویر کاوش های باستان شناسی دیده نشده و مجموعه اهدایی زنده یاد حاکمی باستان شناس پیشکسوت به مرکز اسناد و کتابخانه پژوهشگاه مشتمل بر 18هزار نگاتیو، عکس، اسلاید و گزارش است.
ملیحه مهدی آبادی مدیر مرکز اسناد کتابخانه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در یادداشتی با اشاره به این کتاب نوشته است: معرفی آثار ارایه شده توسط فرهیختگان به مرکز اسناد از جمله آثار ارزشمند استاد حاکمی وظیفه سنگینی است که بر عهده این مرکز گذاشته شده است.
وی ادامه داد: برای احترام فرهنگ هدیه، تعدادی از تصاویر اسناد اهدایی مرتبط با کاوش های شهداد کرمان که تاکنون به چاپ نرسیده دراین کتاب ارایه می شود تا سپاسی از مرحوم حاکمی و تلاشی برای گسترش فرهنگ وقف باشد.
در دیباچه کتاب آمده است: فرهنگ ایرانی فرهنگی مانا و پایدار است و سبب این ماندگاری 3 ویژگی انعطاف پذیری، تعامل فرهنگی و در نهایت هویت ملی است که به رغم تنوع و تکثر موجود در جامعه امروزی به انسجام ملی کمک کرده است.
پژوهش عامل و مبنای پیشرفت و توسعه مستمر و پایدار در جامعه امروزی و به بیان ساده اصل حاکم بر جوامع قرن بیست و یکم است، لذا برای ایجاد برآیند حاصل از نتایج و تحلیل یافته های مرتبط به آن، تدوین و انتشار یافته ها و دانش مرتبط با آن و مستندات مربوط می تواند عامل موثری برای شناخت وضعیت حاضر و ابزاری برای بهینه ساختن برنامه های در دست انجام و نیز راهنمایی برای نسل آینده در راستای شناسایی، معرفی و هویت بخشی ایران باشد. شناخت فرهنگی گسترده این سرزمین کهنسال، تنها راه شناخت هویت ملی است و آن نیز عزت ملی را به همراه می آورد.
این کتاب که به مناسبت هفته میراث فرهنگی منتشر شد شامل شرح حال و زندگی پربار زنده یاد علی حاکمی و 48 تصویر از کاوشهای این باستان شناس گرانقدر در شهداد کرمان است که تاکنون منتشر نشده است.
حاکمی، علاوه بر عضویت در شوراها و فعالیت های گوناگون فرهنگی، در فاصله سال های 1346تا 1349 نیز مدیریت موزه ملی ایران باستان را برعهده داشته و در طول زندگی پربارخود چندین سخنرانی و مقاله ارایه داده است.
او بیش از 20 کاوش باستان شناسی از جمله کاوش و تهیه نقشه تخت جمشید و کاوش در پاسارگاد و مشهد مرغاب و تهیه نقشه بنا، گمانه زنی و تعمیر بنای تپه میل و همچنین گمانه زنی در باغ قدیمی چهل ستون را انجام داده است.
فراهنگ**9338**1027
کد N1275984