عربستان خواسته‌های ما را تامین نکند؛ حج منتفی است

فرهنگ و هنر,علی جنتی,مراسم حج

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر عربستان نتواند خواسته‌های ایران را تأمین کند؛ امسال حجی انجام نخواهد شد.

به گزارش ایلنا، علی جنتی درخصوص خبرهای مثبتی که از توافق ایران و عربستان در مورد موضوع حج مطرح شده است؛ گفت: من فکر نمی‌کنم سیاست‌های کلی عربستان تغییر کرده باشد به این خاطر که در آخرین دیدارهایی که هیئت ایرانی با آنها داشته است؛ اولاً بسیاری از پیشنهادهای ما در خصوص تأمین امنیت زائران و امکاناتی را که باید فراهم کنند، نپذیرفتند.

وی افزود: خصوصاً بحث ویزا را که ما نیاز داشتیم در داخل کشور به ما ویزا بدهند، قبول نکرده‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در مذاکرات قبلی ایران و عربستان، آنها لیستی از خواسته‌های خود را به صورت تحکمی ابلاغ کردند که هیئت ایرانی زیر بار نرفت و برگشت اما مجدداً دعوت کردند که هیئت ایرانی برای مذاکره برود و ما هم به هیئتمان تأکید کردیم که حتماً روی مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران پافشاری کنند.

جنتی افزود: خواسته‌های ایران مشابه همان خواسته‌های سال‌های پیشین است؛ مقامات ایران باید بر همان خواسته‌ها با دولت عربستان به تفاهم برسند و توافق کنند؛  طبیعی است اگر آنها خواسته‌های جمهوری اسلامی را نتوانند تأمین کنند امسال حجی انجام نخواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به اینکه خواسته‌های ایران چه بوده است؟ گفت: بحث اصلی ما تأمین امنیت است، ما در حال حاضر با عربستان رابطه سیاسی نداریم، آنجا هیچ کنسولگری وجود ندارد و از شهروندان ایرانی حمایت کنسولی نمی‌شود، بخصوص با این بی‌کفایتی که ما سال گذشته از دولت عربستان دیدیم که منجر به کشته شدن بیش از 460 نفر از حجاج ما شد، تأمین امنیت حجاج برای ما مسئله بسیار مهمی است.

کد N1269531